آنچه در این مقاله میخوانید :

کاشت مو به چه صورت است ؟بهترین روش در【 1403】✅

کاشت مو

برای بسیاری از افراد، مو یکی از اساسی‌ترین جنبه‌های ظاهری و جزء مهمی از هویتشان است. با این حال، ریزش مو مشکلی است که اغلب انسان‌ها در روزمرگی با آن مواجه هستند. سبک زندگی پرشتاب، فشارهای شغلی بی‌پایان، تغذیه نامناسب و استرس، از دلایل عمده ریزش مو به شمار می‌روند. یکی از عوامل اصلی ریزش مو و طاسی در زنان و مردان، عوامل ژنتیکی است. به هر حال، علت هر چه که باشد، کاشت مو راهکاری بسیار محبوب برای رفع مشکل طاسی است. احتمالاً دو ویژگی طبیعی و ماندگار بودن نتایج، دلیل اصلی این محبوبیت است. با این وجود، این عمل دارای معایب و عوارض خاص خود است و برای همه افراد مناسب نیست. آیا می‌دانید عمل کاشت مو با شرایط شما سازگار است یا خیر؟

جزئیات حیاتی و کاربردی فراوانی در مورد کاشت مو وجود دارد که در این بلاگ در اختیار شما قرار خواهیم داد.

کاشت مو چیست؟

جراحی کاشت مو یک تکنیک زیبایی است که برای مقابله با مشکل ریزش مو و طاسی به کار می‌رود. این فرآیند با استفاده از تکنیک‌های مختلف انجام می‌شود، اما همگی شامل برداشتن پوست دارای مو یا فولیکول‌های مجزای مو از قسمتی از سر و پیوند آن‌ها به نواحی طاس یا نازک‌شده پوست سر و یا مناطق آسیب‌دیده از ریزش مو هستند. علل طاسی ممکن است شامل ریزش با الگوی مردانه، التهاب پوست سر، آسیب‌های ناشی از سوختگی یا صدمات دیگر باشد.

کاشت مو یک روش دائمی برای جبران موهای از دست‌رفته است. اما باید به یاد داشت که این پیوندها تنها نواحی طاس را پوشش می‌دهند و نمی‌توانند از ریزش بیشتر مو جلوگیری کنند، زیرا مثلاً طاسی با الگوی مردانه یک بیماری پیشرونده است. اگر عمل کاشت مو در زمان مناسبی انجام شود، نتایج تا حدود زیادی ثابت خواهند ماند. در واقع، باید زمانی اقدام به کاشت مو کنید که الگوی ریزش مو کامل شده و دیگر ادامه نداشته باشد.

روش های مختلف کاشت مو چیست؟

چند نوع مختلف از کاشت مو وجود دارد که معمولاً هنگام انجام تحقیقات خود درباره کاشت مو، نامشان را خواهید شنید. تقریباً همه روش‌ها به نتایج طبیعی دست می‌یابند و با استفاده از تکنیک‌های مشابه، گرافت‌ها را در سر شما پیوند می‌زنند. تفاوت اصلی این روش‌ها در فرایند برداشت گرافت‌ها از ناحیه اهدا‌کننده است. به طور کلی پیوند مو به روش‌های زیر انجام می‌شود:

1. روش کاشت مو FUE

در این روش، گرافت‌های مو به صورت جداگانه استخراج شده و در ناحیه بدون مو کاشته می‌شوند. پس از عمل، جای زخم زیادی باقی نمی‌ماند و فقط ممکن است در چند نقطه جای زخم‌های بسیار کوچک و غیرقابل‌توجه باقی بماند. این روش گزینه بهتری برای افرادی است که به پوشش زیادی نیاز ندارند و در نتیجه به تعداد زیادی پیوند نیاز ندارند. کاشت مو به روش FUE بدون درد است و بهبود پس از عمل بسیار سریع‌تر از سایر روش‌ها صورت می‌گیرد.

2. روش کاشت مو FUT

در این روش، نوارهایی از پشت سر برداشته می‌شود. این نوارها که شامل پوست و فولیکول مو هستند، زیر میکروسکوپ بررسی شده و فولیکول‌های سالم از پوست جدا شده و در محل مورد نظر کاشته می‌شوند.

3. روش کاشت مو FIT

در این روش، فولیکول‌های مو بوسیله ابزاری ظریف یک به یک جدا شده و به طور مستقیم در محل مورد نظر کاشته می‌شوند. در این روش، هیچگونه جای زخمی باقی نمی‌ماند.

4. کاشت مو به روش SUT

در این روش، نوارهایی حاوی فولیکول مو با استفاده از ابزارهای بسیار پیشرفته‌تری برداشته می‌شوند، به طوری که هیچ جای زخمی روی سر باقی نمی‌ماند.

5. کاشت مو به روش میکروگرافت

در این روش، از ابزارهای بسیار پیشرفته و ظریف برای استخراج و پیوند مو استفاده می‌شود. در نتیجه، تراکم به دست‌آمده از این روش نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است.

6. کاشت مو به روش BHT

در این روش، به دلیل ضعف بانک موی سر، از بانک موی دیگر قسمت‌های بدن مانند ریش برای پیوند روی سر استفاده می‌شود.

نمونه کار قبل و بعد از کاشت مو

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

کاشت مو چه مزایا و معایبی دارد؟

کاشت مو، همانند هر عمل زیبایی دیگری، مزایا و معایب خاص خود را داراست.

مزایای کاشت مو

 • طبیعی بودن نتیجه کاشت موی طبیعی برای کسانی که آرزوی داشتن موی واقعی را دارند، نعمتی است. موهای کاشته‌شده همانند موهای خودتان به‌طور طبیعی رشد می‌کنند.
 • بدون نیاز به دوران نقاهت یکی دیگر از مزایای کاشت مو این است که پس از چند روز استراحت، می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌تان را از سر بگیرید.
 • بدون اسکار اگر روش‌های کاشت مو به‌درستی انجام شوند، هیچ جای زخم قابل‌مشاهده‌ای روی پوست سر باقی نخواهد ماند.
 • بدون نیاز به بیهوشی کاشت مو با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در طول جلسه هیچ دردی حس نمی‌کنید.
 • بدون نیاز به هزینه‌های بعدی برخلاف روش‌هایی مانند پروتز یا اکستنشن که به مراقبت و ترمیم مداوم نیاز دارند، کاشت مو پس از مراقبت‌های اولیه، به هیچ هزینه و مراقبت اضافی نیاز ندارد.

معایب کاشت مو

 • انتظار طولانی برای رسیدن به نتیجه روش کاشت مو، حدود ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد تا به نتیجه نهایی برسد و این یک دوره انتظار نسبتاً طولانی است.
 • حساسیت عمل اگر کاشت مو توسط پزشک ماهری انجام نشود، می‌تواند نتایج نامطلوبی به همراه داشته باشد. اما در دست‌های یک حرفه‌ای، نتایج بسیار خوبی به دست می‌آید.
 • هزینه بالا کاشت مو از همان ابتدای مشاوره پزشکی هزینه زیادی می‌طلبد. بسته به روش کاشت، بانک مو و شرایط هر بیمار، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی، کاشت مو یک عمل مقرون‌به‌صرفه نیست.
 • همزمانی عوارض جانبی یکی دیگر از معایب کاشت مو این است که بسیاری از عوارض جانبی ممکن است همزمان رخ دهند، مانند خارش، درد، بی‌حسی، عدم پذیرش بافت خارجی و غیره.

عوارض کاشت مو کدام است؟

هر نوع جراحی با عوارض خاص خود همراه است. کاشت مو نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است در برخی افراد عوارض زیر مشاهده شود:

 • قرمزی
 • خارش پوست سر
 • سوزن سوزن شدن
 • التهاب
 • ورم
 • سردرد
 • خونریزی
 • عفونت

کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت مو برای کسانی که دچار کچلی با الگوی مردانه هستند و یا افرادی که به علت ضربه یا سوختگی موهای خود را از دست داده‌اند، بسیار مناسب است. همچنین زنانی که از تراکم کم موی خود رنج می‌برند، می‌توانند از نتایج طبیعی و پایدار این روش بهره‌مند شوند. در حقیقت، هر فردی که بخشی از موهای خود را از دست داده و از نظر پزشکی مشکلی ندارد، می‌تواند کاشت مو انجام دهد. با این حال، کاشت مو برای افراد زیر ۳۰ و بالای ۶۰ سال یا کسانی که شرایط جسمانی نامساعدی دارند، توصیه نمی‌شود.

کاشت مو به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

توصیه‌های مراقبتی پس از کاشت مو توسط پزشک متخصص به شما ارائه می‌شود. با این حال، به طور کلی کاشت مو به مراقبت‌های زیر نیازمند است:

 • پیروی دقیق از تمامی دستورالعمل‌هایی که پزشک تجویز می‌کند.
 • مراقبت از زخم‌های کاشت و رعایت بهداشت آن‌ها.
 • اجتناب از ورزش‌های سنگین یا هر فعالیت شدیدی که می‌تواند فشار خون را افزایش دهد.
 • شرکت در جلسات معاینه پس از عمل با پزشک جراح.
 • مراجعه به پزشک در صورت مشاهده هرگونه خونریزی، درد شدید یا علائم غیرمعمول.

در نتیجه:

 به توصیه دکتر حمیدرضا بهمنی برای کاشت مو و کاشت ابرو حتما توسط پزشک متخصص این کار را انجام دهید و حتما قبل از جراحی مو با پزشک خودتان مشورت کنید.

 
برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید.
[Total: 1 Average: 5]
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *