آنچه در این مقاله میخوانید :

تزریق بوتاکس چشم گربه ای {نحوه تزریق +هزینه}

امروزه ما شاهد این هستیم که بوتاکس یکی از محبوب ترین شیوه ها جهت زیبا سازی و شادابی پوست است که برای نابود کردن چین و چروک ها شیوه ای نوین است. کشیدن گوشه چشم ها به سمت بالا همان بوتاکس چشم گربه ای نام دارد که برای نابودی چین و چروک ها استفاده می شود.

زیرا یکی از نکات قابل توجه در زیبایی، بزرگ و کشیده بودن چشم ها می باشد. همانطور که چشم های افتاده افراد را خسته و پژمرده نشان می دهد، این مشکل را کاملا رفع می کند. در ادامه مطلب با این شیوه آشنایی بیشتری پیدا خواهید کرد.

نمونه کار تزریق بوتاکس چشم گربه ای قبل و بعد

بوتاکس چشم گربه ای چیست؟

دلیل اینکه نام این بوتاکس چشم گربه ای است این است که، چون زیبا ترین چشم ها در جهان متعلق به گربه ها است، نام این بوتاکس را چشم گربه ای گذاشته اند. در نتیجه انجام این بوتاکس شما چشم هایی زیبا و کشیده خواهید داشت. این امر موجب تقویت و افزایش اعتماد به نفس در افراد و نابودی کامل چین و چروک ها می شود که به صورت موقت می باشد. زیرا این شیوه دائمی نیست و موقتی انجام می شود که پس از گذر مدتی شما باید مجدد این بوتاکس را تزریق کنید.

اگر گوشه ی چشمان شما افتادگی دارد و همچنین این افتادگی شامل دم ابرو های شما نیز می شود، این بوتاکس کمک بسیار زیادی به شما می کند و به صورت موقت به سمت بالا کشیده می شود.

همچنین این بوتاکس چین و چروک های اطراف چشم، افتادگی پلک ها را کاملا برطرف می کند. در نهایت زیبایی چهره شما بالا رفته و احساس بهتری درمورد زیبایی خود خواهید داشت. نکته قابل توجه این است که در تزریق این نوع از بوتاکس، به هیچ عنوان خونریزی نخواهید داشت و زخمی به وجود نخواهد آمد و بدون درد و خطر است. زیرا پزشک شما تنها با یک سوزن مخصوص تزریق، مواد بوتاکس را در محل تعیین شده تزریق می کند.

نحوه تزریق این نوع بوتاکس به چه صورت است؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، افرادی که چشم های افتاده و چین و چروک هایی دارند و می خواهند کشیدگی در چشم های خود ایجاد کنند، بوتاکس چشم گربه ایی شیوه مناسبی برای آنها است.

برای انجام این بوتاکس ابتدا پزشکی متخصص در این حوزه یافته، سپس جلسه ای به صورت همفکری و مشاوره با دکتر مربوطه داشته باشد. پزشک مربوطه اطلاعات تکمیلی نسبت به این فرایند را به شما می دهد. میزان سلامتی شما توسط پزشک سنجیده شده و ماده ای بوتاکس جهت آزمایش برای جلوگیری از هرگونه حساسیت های احتمالی به شما تزریق می گردد.

پس از عبور کردن از این مراحل و پزشک شما از شکل نگرفتن هرگونه مشکل و یا حساسیت های احتمالی اطمینان خاطر پیدا کرد و مطمئن شد تزریق شما شروع می شود. پزشک شما ابتدا تمامی محل های اطراف چشمان شما را ضدعفونی کرده و از ماده بی حس کننده استفاده می کند تا فرد مراجعه کننده هیچ گونه دردی احساس نکند.

سپس در اخرین مرحله با سوزنی مخصوص، اقدام به تزریق مواد بوتاکس در محل های مشخص شده کرده و این عمل به گونه ای انجام می شود که چشمان شما به سمت بالا کشیده شود و چین و چروک های مجاور کاملا از بین برود. نکته بسیار مهم در این بخش، مراجعه به پزشکی متخصص با تجهیزاتی پیشرفته است و نباید این تزریق توسط پزشکان عمومی و بیهوشی انجام شود.

نقاط تزریق بوتاکس چشم گربه ای کدام اند؟

این تزریق همانطور که از نامش پیدا ست در گوشه چشم ها به سمت بالا تزریق می شود تا حالت گربه ای به چشم ها داده شود. چون در گوشه چشم این بوتاکس تزریق می شود، چین و چروک ها هم رفع می شوند.

مراحل انجام بوتاکس چشم گربه ای

تزریق بوتاکس چشم گربه ای چه عوارضی دارد؟

عوارض بوتاکس چشم گربه ای

از آنجا که تزریق بوتاکس استفاده های فراوانی امروزه در قسمت های پزشکی دارد، ایمنی بالایی داشته و تا حد معمول عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت. مراجعه کنندگانی که مشکل خاصی دارند باید از تزریق بوتاکس پرهیز کنند زیرا این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها می شود.

از آنجا که تزریق بوتاکس چشم گربه ای در اطراف چشم صورت می گیرد و این ناحیه از لحاظ حساسیت در، درجه بالایی قرار دارد، در بعضی مواقع ممکن است عوارض جانبی پس از تزریق مشاهده کنیم‌. در ادامه به برخی از این عوارض خواهیم پرداخت.

اگر فرد مراجعه کننده به مواد بی حس کننده حساسیت خاصی داشته باشد، باید به پزشک خود حتما اطلاع دهد و در این صورت پزشک شما شیوه های دیگری برای سر کردن این نواحی امتحان خواهد کرد. عوارضی نظیر قرمز شدن ناحیه تزریق، تورم، خون مردگی، عفونت و حتی خونریزی در بعضی مواقع شاهد این موارد بوده ایم.

موارد نادر دیگری که به سختی مشاهده می شود نیز تشخیص داده شده است. مواردی چون بی حسی چشم، مشکل در بستن چشم ها و تورم پلک پایین که در شرایط بسیار نادر نیز مشاهده شده است که امروزه زیاد شاهد این عوارض نیستیم. به هر حال انتخاب کلینیک و پزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر پزشک شما از تخصص بالایی برخوردار باشد و به صورت اصولی کار تزریق را انجام دهد، عوارض بسیار کاسته شده و خیلی کم می شود.

بیشتر بخوانید : عوارض بوتاکس

ماندگاری بوتاکس چشم گربه ای

ماندگاری بوتاکس چشم گربه ای محدود به یک عامل نمی شود و عوامل مختلفی در میزان ماندگاری آن نقش دارند. از آنجا که می دانیم روش های مختلفی برای داشتن چشم گربه ای وجود دارد.

افرادی که با بوتاکس به این امر اقدام می کنند مشخص است که طول عمر آن کمتر از مابقی روش ها می باشد. همچنین در عمل های زیبایی میزان ماندگاری به شرایط بدن شما نیز بستگی دارد و نمیتوان دقیق گفت ماندگاری این بوتاکس چقدر است‌. شما با مشاوره و هم صحبت شدن با پزشکان خود نیز میتوانید از این مطلب آگاه شوید. پزشکان متخصص تمامی جوانب را برای شما توضیح داده و می توانید اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

اما از آنجا که میدانیم تزریق این بوتاکس، مانند تزریق سایر بوتاکس های به صورت موقت بوده و دائمی نیستند. به طور تقریبی می توان میزان ماندگاری تزریق بوتاکس چشم گربه ای را میان ۳ تا ۶ ماه در نظر گرفت. همچنین پس از گذشت این زمان، فرد مراجعه کننده اگر مجددا به پزشک مراجعه کرده و این بوتاکس را تزریق کند میزان زیبایی و کشیدگی به وجود آمده در چشم ها و سایر نواحی اطراف آن، حفظ می شود.

به طور طبیعی پس از تزریق شما باید یک الی دو هفته صبر کنید تا بتوانید نتیجه ی قطعی این تزریق را مشاهده کنید. در مورد عوارض احتمالی هم پیش تر اشاره کردیم و اگر این عوارض ادامه دار بودند، به پزشک خود حتما مراجعه کنید تا نکات لازم را به شما یاد آوری کنند.

ماندگاری بوتاکس چشم گربه ای

همچنین می توان با لیفت نخ نیز حالت چشم ها را مدل گربه ای کرد و این عمل نیز در کنار بوتاکس کاربرد دارد .

در تصویر بالا ، قبل و بعد از لیفت چشم با نخ نشان داده شده است .

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

پس از تزریق این بوتاکس مواردی وجود دارد که باید حتما رعایت کنید تا دچار مشکل خاصی نشوید. باید با پزشک خود در ارتباط باشید و حتما در جلساتی به صورت مشاوره ای حضور داشته باشید تا به بهترین شکل ممکن دوران پس از تزریق را سپری کنید. شما با رعایت این موارد می توانید سلامتی چشم خود را کاملا تضمین کنید و به هیج عنوان نگران هیچ مورد خاصی نباشید.

پس از تزریق بوتاکس چشم گربه ای فرد مراجعه کننده تا یک هفته نباید به هیچ عنوان فعالیت های سنگین و فیزیکی سختی داشته باشند زیرا انجام این کار باعث می شود به ناحیه تزریق فشار وارد شود. البته که شما هیچ مشکلی در انجام فعالیت های روزانه نخواهید داشت و می توانید به راحتی ادامه دهید.

بلافاصله پس از تزریق، حتما از خوابیدن و دراز کشیدن تا ۳ الی ۴ ساعت خودداری کنید. از فشار و لمس زیاد نواحی تزریق بپرهیزید و از کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین از رانندگی کردن تا ساعاتی بپرهیزید و حتما داروهایی که پزشک شما تجویز کرده را به موقع مصرف کنید. هنگام خروج از خانه زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از عینک های آفتابی مناسب استفاده کنید.

همانطور که پزشک شما توصیه می کند از استخر و شنا رفتن تا زمانی که کامل بهبود پیدا نکردید، پرهیز کنید. شما پس از تزریق بوتاکس ممکن است مقداری سوزش احساس کنید که برای رفع این می توانید از کمپرس کمک بگیرید. سوزش ها و تورم هایی و همچنین تورم هایی که در محل تزریق ممکن است احساس کنید، کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان از بین می روند.

بوتاکس چشم گربه ای چند روز بعد اثر میکنه؟

هنگامی که افراد تزریق بوتاکس  چشم گربه‌ای انجام میدهند ، دوست دارند تا نتایج آن بلافاصله مشهود شود. با این حال، لازم است آگاه باشید که ظهور این نتایج معمولاً بین ۷ تا ۱۰ روز به طول می‌انجامد و افراد نباید در نتیجه آن عجله کنند.

دیگر روش های لیفت چشم گربه ای کدام اند؟

پزشکان امروزه توانسته اند که روش های متعددی را به جز بوتاکس برای لیفت چشم گربه ای پیدا کنند. روش های تهاجمی و غیر تهاجمی مختلفی برای این کار وجود دارد که هر کسی با توجه به شرایط و علایقش این کار را می تواند انجام دهد.

 • جراحی چشم گربه ای یا جراحی کانتوپلاستی: جراحی چشم گربه ای یا جراحی کانتوپلاستی از دیگر روش ها برای کشیدن چشم ها است. در این روش گوشه چشم جا به جا می شود و فرم چشم تغییر می کند تا جذاب تر شود. ابتدا پزشک چشم ها را معاینه می کند و سپس با ایجاد برش های کوچک و جا به جایی بافت ها و بخیه زدن حالت چشم گربه ای را شکل می دهد‌.
 • چشم گربه ای با نخ: لیفت چشم گربه ای با نخ یک روش غیر تهاجمی برای کشیدن چشم و شقیقه است که در آن با سوزن هایی خیلی ریز و ظریف و قرار دادن نخ های متعدد گوشه های چشم را به سمت بالا می کشند. تغییرات پس از درمان با نخ کاملا مشهود خواهند بود و به مرور زمان این وضعیت تثبیت می شود.
 • چشم گربه ای با فیلر: فیلر ماده ای است که شامل هیالورونیک اسید می باشد و آنها به ذرات آب در پوست می چسبند و پوست را پرتر می کنند. در این روش فیلر به پایین حدقه چشم تزریق می شود و سبب می شود که گودی برطرف و ناودان اشکی برجسته شود. اثرات این روش نیز بلافاصله پس از تزریق مشخص می باشد.

هزینه تزریق

هزینه ی بوتاکس چشم گربه ای به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان تزریق ماده بوتاکس تاثیر چشمگیری در تعیین نرخ آن دارد. همچنین از آنجا که می دانیم پزشکی که این بوتاکس را انجام می دهد نیز بی تاثیر در قیمت آن نیست. اگر شما می خواهید بوتاکس چشم گربه ای را با کمترین عوارض و اصولی ترین روش انجام دهید، نیاز به یک پزشک متخصص با امکانات خوب دارید.

پس انتخاب پزشک و کلینیک معیار دیگر تعیین قیمت این بوتاکس است. شما می توانید با تحقیق و پرس و جو، پزشک و کلینیکی مناسب با قیمتی منصفانه پیدا کنید که این بوتاکس را با کیفیت بالا و طبق استاندارد های مربوطه، برای شما تزریق کند. در نهایت تمامی این معیار ها را باید در نظر بگیرید تا مبلغ نهایی تزریق مشخص شود.

بیشتر بخوانید : هزینه تزریق بوتاکس

چه کسانی مناسب بوتاکس چشم گربه ای هستند

افرادی که چشمان و ابروهایی افتاده دارند و این امر باعث شده اعتماد به نفس آنها کاسته شود، توسط زیبایی که این بوتاکس برای آنها محقق می سازد، باعث افزایش اعتماد به نفس آنها نیز می شود. همچنین افرادی که از جراحی ترس داشته و نمی خواهند زیر تیغ جراحی روند، تزریق بوتاکس راهی مناسب برای آنهاست.

در نهایت تمامی افرادی که به دنبال رفع چین و چروک ها و کشیده کردن چشمهای خود هستند، گزینه های پیشنهادی برای تزریق این ماده هستند.

دوران نقاهت بوتاکس چشم گربه ای

تزریق بوتاکس چشم گربه ای، به دلیل بی خطر بودن و عوارض بسیار کمی که دارد، دوران نقاهت خاصی ندارد. مراجعه کنندگان با پیروی دستورات و مراقبت های قبل و بعد تزریق بوتاکس، می توانند بدون هیچ مشکلی به فعالیت های معمولی خود ادامه دهند.

همچنین مواردی که پیش تر اشاره کردیم، و نکات و توصیه های پزشک خود حتی بدون نیاز به استراحت خاصی می توانید به کارهای روزمره خود برسید. پس می توانید با خیالی راحت تزریق را انجام بدید بدون اینکه نگران مشکلات پس از تزریق باشید.

همچنین بخوانید : نحوه ی خوابیدن پس از تزریق بوتاکس

برای ایجاد چشم گربه ای چند جلسه نیاز است؟

برای ایجاد چشم گربه ای با تزریق بوتاکس، به جلسات متعددی نیاز است. برند بوتاکس استفاده شده نیز تاثیر مهمی در تعداد این جلسات دارد. زیرا برخی برند ها جهت ایجاد چشم گربه ای به جلسات بیشتری نیاز دارند اما به طور میانگین، ۳ الی ۶ ماه طول می کشد تا داروی استفاده شده به پایان برسد. پس از پایان این مواد می توان مجدد به پزشک مراجعه کرد و بوتاکس چشم گربه ای را تزریق کنید.

نتایج بوتاکس چشم گربه ای چگونه بوده است؟

همانطور که اشاره کردیم، تزریق بوتاکس چشم گربه ای کاملا بی خطر و بدون هیچ دردی انجام می گردد. به نوعی که با تزریق این مواد شما هیچ خونریزی و ایجاد خراشی در پوست مشاهده نخواهید کرد‌. شما پس از تزریق زیاد طول نمی کشد که نتیجه بوتاکس را مشاهده کنید و در مدت زمان نسبتا کمی، می توانید تغییرات ایجاد شده و زیبایی چشمان خود را به خوبی مشاهده کنید. ماندگاری این مواد ۳ تا ۶ ماه بوده که پس از آن مجددا صورت می گیرد.

خلاصه مطالب

عوارض خاصی ندارد اما در صورت حساسیت به مواد ممکن است عوارضی مانند قرمزی در ناحیه تزریق، تورم، خونمردگی و یا عفونت داشته باشد.

به طور تقریبی 3 تا 6 ماه

 1. تا یک هفته ورزش سنگین ممنوع
 2. 3 الی 4 ساعت بعد از تزریق از خوابیدن و دراز کشیدن خودداری شود.
 3. از فشار و لمس زیاد ناحیه تزریق پرهیز شود.
 4. برای رفع سوزش و التهاب از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 5. از استخر و شنا رفتن تا بهبودی کامل پرهیز شود.
 6. تا ساعاتی بعد از تزریق رانندگی ممنوع و در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

به عوامل مختلفی از جمله میزان دوز تزریقی، نوع ماده بوتاکس، تخصص و دستمزد پزشک بستگی دارد.

افرادی که چشمان و ابروهای افتاده ای دارند و به دنبال رفع چین و چروک و کشیده تر کردن گوشه چشم خود هستند.

دوره نقاهت خاصی ندارد و بلافاصله می توان به زندگی روزمره پرداخت.

تعداد جلسات بر اساس نوع برند مشخص می شود.

سخن آخر

ما در این مقاله صفر تا صد تزریق بوتاکس چشم گربه ای را برای شما آماه کردیم. پس از مطالعه این مقاله شما نسبت به این بوتاکس اطلاعات کامل خواهید داشت. همانطور که گفتیم حتما قبل از تزریق این بوتاکس با پزشکی متخصص مشورت کرده و در کلینیکی مجهز این تزریق را انجام دهید. این تزریق در اکثر شرایط عوارض جانبی سنگینی ندارد و امروزه با افزایش مهارت پزشکان این عوارض به حداقل خود رسیده اما باز هم مواردی استثنا و نادر وجود دارد که باید با پزشک مشورت شود تا در صورت بروز این عوارض، موجب نگرانی مراجعه کننده نشود.

مراقبت های قبل و بعد این تزریق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که شما با رعایت این اصول، سلامتی و زیبایی خود را تضمین می کنید. همچنین معمولا افرادی به دنبال این تزریق هستند که از عمل جراحی ترس داشته و نمی خواهند خونریزی خاصی داشته باشند‌. همچنین تزریق بوتاکس به روش چشم گربه ای در تهران توسط دکتر بهمنی به بهترین شکل انجام میشود .زیباجویان قبل از تصمیم گیری میتوانند به صورت رایگان مشاوره شوند و بهترین تصمیم را بگیرند. با وجود این مطالب نسبت به قبل و بعد تزریق کاملا آگاهانه عمل خواهید کرد و دیگر نگران عوارض و دوران نقاهت و موارد جزئی دیگر نخواهید بود.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

40 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  آقای دکتر تا چند وقت بعد از تزریق بوتاکس، نتیجه معلوم میشه؟

 2. سلام روز خوش
  آیا میشه فقط چشم هارو لیفت کرد و ابروها رو بالا نبرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله بر اساس سلیقه مراجعه کننده میتوان تنها گوشه چشم ها و یا چشم ها و ابرو رو با هم بوتاکس کرد.

 3. ممنون از سایت خوبتون. به جواب تمام سوالاتی که داشتم تو این صفحه رسیدم.

 4. سلام خسته نباشید آقای دکتر
  واقعا بوتاکس چشم گربه ای در این حد چشم ها کشیده میشه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   مقدار کشیده شدن گوشه چشم ها و ابرو بر اساس سلیقه مشتری هست ولی به طور کل بله چشم ها کاملا کشیده میشوند.

 5. سلام آقای دکتر
  من یه پسر چند ماهه دارم که شیر بهش میدم. آیا میتونم بوتاکس تزریق کنم به صورتم؟ عوارض نداره؟

  1. سلام وقت بخیر
   تزریق بوتاکس خیلی عوارض نداره ولی در زمان بارداری و شیردهی خیلی ثابت شده نیست. بهتره که در این دوران بوتاکس تزریق نکنید.

 6. سلام خسته نباشید
  در خصوص بوتاکس برای چشم گربه ای کردن اگر بعد بوتاکس خواستیم جراحی انجام بدیم برای بینی آیا مشکلی پیش نمیاد برای بوتاکس ما ؟؟
  با تشکر

   1. سلام خسته نباشین به چه علت بد بوتاکس افتادکی مژه پیدا میکنیم و بد چند روز بوتاکس کردن میتونیم حموم بریم

    1. سلام وقت بخیر .
     بوتاکس باعث افتادگی پلک می شود اما افتادگی مژه خیر ؛ به دلیل خاصیت بوتاکس ، که ماده ای برای فلج کردن عضلات است ، و این که در بوتاکس چشم گربه ای پلک ها کشیده می شوند ، ممکن است فشاری که روی پلک ها می آید باعث افتادگی آن ها شود ولی این عمل روی مژه ها تاثیری نمی گذارد .
     و برای سوال دومتون ، پس از 24 ساعت قادر به حمام کردن هستید .

  1. سلام وقت بخیر .
   همانطور که در مقاله ذکر شده ، مدت زمانی که اثر بوتاکس می ماند با توجه به بدن افراد بین 3 الی 6 ماه متفاوت است .

     1. ما چیزی به عنوان فیلر چشم گربه ای نداریم،لیفت یا جراحی انجام میشود یا با نخ انجام میشود،و همه موارد تحت شرایط بی حسی هستند و درد ندارد.

 7. دکتر چرا چهره بیشتر افراد بعد از بوتاکس بسیار بد ، بسیار خشن و ترسناک میشود؟؟ همه دوستان و آشنایان من بعد از بوتاکس خیلی بد قیافه شدند

  1. سلام وقت بخیر
   چون مواد بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می شود و بعد از آن قادر به تکان دادن عضلات صورت نخواهید بود به همین دلیل چهره به یک فرم ثابت می ماند. علاوه بر آن بوتاکس چشم گربه ای به دلیل بالا کشیدن گوشه چشم و ابرو به چهره ظاهری خشن می دهد. اگر مقدار دوز تزریقی به اندازه باشد و خیلی گوشه چشم را بالا نکشید این حالت برایتان بوجود نمی آید.

 8. سلام وقت بخیر من باردار هستم بوتاکس چشم گربه ای در زمان بارداری مشکل دارد انجام دهیم؟

  1. سلام وقت بخیر بوتاکس به صورت کلی در زمان بارداری مشکلی ندارد ولی بهتر است در زمان بارداری تزریق انجام نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *