آنچه در این مقاله میخوانید :

کاربرد بوتاکس چیست؟ رفع چین و چروک با تزریق بوتاکس

امروزه روش های زیادی برای جوانسازی و زیبایی بخشیدن به پوست وجود دارد. آمارهای جهانی نشان می دهند بوتاکس از پرطرفدارترین روش هایی است که برای رفع کردن چین و چروک ها از آن استفاده می شود. به طور کلی می توان کاربرد بوتاکس را به دو دسته ی درمانی و زیبایی تقسیم کرد.

بوتاکس، دارویی تزریقی می باشد. داروی بوتاکس از نوعی سم به نام بوتولونیوم نوع A ساخته شده است. با حرکت عضلات صورت، چین و چروک هایی که متحرک هستند، ایجاد می شوند. این سم می تواند با فلج کردن عضلات، چین و چروک های پوست را نابود کند و به این ترتیب، باعث جوانسازی آن شود.

 

کاربرد بوتاکس چیست

تاریخچه ی بوتاکس

بیشتر از ۵۰ سال است که روش بوتاکس در علم پزشکی کاربرد دارد. ۱۵ سال است که استفاده از بوتاکس برای محو کردن چین و چروک پوست، رواج پیدا کرده است. همچنین در سال ۲۰۱۶، بیشتر از ۴.۵ میلیون نفر از این روش برای رفع چروک های صورت استفاده کردند.

برای نخستین بار، چشم پزشکی به نام آلن اسکات، از سم بوتولونیوم نوع A جهت درمان کردن اختلال انقباضی پلک (بلفارواسپاسم)، استفاده کرد. این کاربرد بوتاکس، در سال ۱۹۸۹ به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) رسید.

در زمان درمان بلفارواسپاسم، آلن اسکات متوجه شد شیارهای عمیق بین دو ابرو (خط اخم)، کاملاً محو می شوند. سازمان FDA در سال ۲۰۰۲، کاربرد بوتولونیوم نوع A برای محو کردن خطوط بین دو ابرو را تایید کرد. همچنین در سال ۲۰۱۳، سازمان FDA، استفاده از بوتاکس برای محو کردن خطوط اطراف چشم را تایید کرد.

بوتاکس چه کاربرد درمانی دارد؟

یکی از کاربردهای درمانی بوتاکس، درمان کمردرد می باشد. این درمان به مدت زمان ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تزریق نیاز دارد. روند این درمان باید بین سه تا چهار ماه ادامه داشته باشد. این روش درمانی می تواند التهابات کمر و اسپاسم های عضلات این قسمت از بدن را کاهش دهد یا از بین ببرد.

از این روش تزریقی، برای درمان شقاق نیز استفاده می شود. این بیماری به علت ترک پوست یا زخم در ناحیه ی مقعد ایجاد می شود. وارد شدن فشار بیش از حد به این قسمت از بدن، باعث این اتفاق می شود. با تزریق بوتاکس و فلج کردن عضله ی اسفنکتر، به مدت ۳ تا ۶ ماه اسپاسم در این ناحیه رفع می گردد.

کاربرد درمانی دیگر بوتاکس، برای رفع مشکلات پوستی مثل اسکارهای برجسته یا گوشت اضافه می باشد. رشد بیش از حد سلول ها باعث ایجاد شدن گوشت اضافه روی سطح پوست می شود. با این تزریق، می توان از رشد بیش از حد سلول ها و ایجاد شدن مشکلات پوستی جلوگیری کرد.

از روش بوتاکس در چه مواردی استفاده می شود؟

از کاربردهای زیبایی بوتاکس می توان به رفع چین و چروک های اطراف چشم (چین های پنجه کلاغی) اشاره کرد. همچنین این روش زیباسازی، برای رفع خط اخم (خط بین دو ابرو) و از بین بردن خط های افقی موجود در پیشانی نیز کاربرد دارد.

چروک های موجود در پوست گردن با انجام این تزریق رفع می شوند. از این تزریق، برای بالا بردن گوشه های لب از بین بردن خط خنده و رفع چین و چروک های چانه نیز استفاده می شود. همچنین بالا بردن نوک بینی برای زیبایی از کاربردهای دیگر این روش است که می توان به آن اشاره کرد.

از این روش برای درمان کردن دیستونی یا کجی گردن، افتادگی پلک ها، اندام های فلج شده و پرکاری مثانه استفاده می شود. این روش برای جلوگیری از تعرق بیش از حد زیر بغل و کف دست و پا استفاده می شود. با تزریق در این نواحی، اعصاب سمپاتیک حالتی طبیعی پیدا می کنند.

از بوتاکس برای درمان بزرگی پروستات و افتادگی سینه ها استفاده می شود. همچنین این روش برای درمان اختلالات ماهیچه ای، مثل لوچی و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. رفع شل شدگی اسفنکتر تحتانی مری از موارد دیگری است که با بوتاکس قابل درمان می باشد.

چه نکاتی باید بعد از بوتاکس رعایت شوند؟

بعد از تزریق، فرد باید از وارد کردن فشار و ماساژ دادن محل تزریق پرهیز کند. تا چند ساعت بعد از تزریق از خوابیدن خودداری شود. بعد از انجام این روش، نباید صورت را به سمت پایین قرار داد، همچنین فرد باید از مواد شیمیایی و مواد اسیدی دوری کند.

اطلاعات بیشتر : نحوه ی خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس چگونه است؟

پس از این روش درمانی فرد نباید در معرض حرارت باشد. حرارت باعث بالا رفتن فشار خون، کبودی و افزایش التهاب می شود. بعد از پروسه ی تزریق باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دوری کرد. بهتر است به مدت یک روز پس از تزریق از مصرف مواد حاوی الکل و کافئین، پرهیز شود.

در روزهای اولیه پس از این که تزریق انجام شود، نباید از کرم و مواد آرایشی استفاده کرد. همچنین باید تا چند روز پس از تزریق از خم شدن پرهیز شود. بعد از انجام از این روش زیباسازی و درمانی، به مدت چند روز باید از فعالیت های سنگین و ورزش کردن خودداری شود.

روش تزریق کردن بوتاکس چگونه است؟

چگونگی روش تزریق کردن بوتاکس

این روش ایمن در کلینیک های معتبر و مطب های مجهز، به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش تزریق، سوزنی باریک و ظریف به سطح زیرین پوست وارد می شود. بعد از آن، برای کاهش درد، می توان از کمپرس یخ استفاده کرد.

در جلسه های اولیه، دکتر پوست برای تزریق از دوزهای پایین استفاده می کند تا واکنش بدن را مورد ارزیابی قرار دهد. در صورت نیاز در جلسات بعد از میزان بیشتری برای دوز استفاده می شود. به دلیل غیر جراحی بودن روش، فرد می تواند بعد از آن به فعالیت روزمره خود ادامه دهد.

برای انجام این روش، نیازی به هیچ آمادگی قبل از تزریق نمی باشد. برای انجام این روش زیباسازی و درمانی، پزشک پرونده، فرد را از نظر سلامتی جسمی و روحی مورد ارزیابی قرار می دهد. بعد از تزریق، نیازی به بستری شدن فرد نیست.

توصیه میشود اگر از عرق کردن خسته شدید این مقاله را بخوانید :تزریق بوتاکس زیر بغل

آیا بوتاکس مناسب ما خواهد بود؟

خانم های باردار و شیرده، افرادی که داروهای ضد انعقاد خون یا رقیق کننده ی خون مصرف می کنند و افرادی که به بیماری های عضلانی، عصبی یا بعضی بیماری های پوستی مبتلا هستند، نباید بوتاکس تزریق کنند. این روش برای افرادی که در محل تزریق، تبخال یا عفونت فعال دارند، توصیه نمی شود.

افرادی که چین و چروک های زیادی روی پوست خود دارند، برای تزریق بوتاکس مناسب هستند. این تزریق ممکن است برای رفع چین و چروک های عمیق، زیاد موثر نباشد. به همین دلیل برای رفع چین و چروک های عمیق، از درمان های جانبی همراه با درمان بوتاکس استفاده می شود.

افرادی که سن آن ها بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد، برای بوتاکس مناسب می باشند. افراد برای این تزریق باید شرایط سلامت عمومی داشته باشند و به بیماری های نقص کننده ی سیستم ایمنی بدن مبتلا نباشند. کسانی که سطح انتظار آنها از نتیجه ی بوتاکس غیر واقعی نیست، برای تزریق بوتاکس مناسب هستند.

   مطالب بیشتر : ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

سوالات متداول

1- آیا جنسیت به تاثیر بوتاکس ارتباط دارد؟

خیر. جنس فرد تاثیری در اثرگذاری بوتاکس ندارد.

2- آیا تزریق بوتاکس به بیهوشی و بستری نیاز دارد؟

خیر. این تزریق نیازی به بستری شدن و بیهوشی ندارد.

3- آیا بعد از تزریق بوتاکس می توان ورزش کرد؟

پس از این تزریق تا یک روز نباید ورزش کنید. همچنین باید انجام دادن فعالیت هایی که سبب تعرق می شوند خودداری کنید.

4- نتایج بوتاکس چه زمانی مشاهده می شود؟

نتایج کلی این روش ممکن است به مدت ۱۴ روز طول بکشد. معمولاً بین ۴ تا ۵ روز، نتایج تزریق قابل مشاهده می باشند.

5- تاثیر بوتاکس روی رنگ پوست صورت چیست؟

این تزریق باعث می شود رنگ پوست، روشن تر به نظر برسد.

6- چگونه بفهمیم به بوتاکس حساسیت داریم؟

افراد می توانند قبل از تزریق، تست بوتاکس را انجام دهند. درد، خارش، ورم، کبودی و جوش زدن پوست از نشانه های حساسیت به بوتاکس هستند.

  همچنین بخوانید : عوارض بوتاکس چیست؟

کلام آخر

روند پیری، طبیعی و زیبا می باشد. هر چین و چروک صورت، تاریخچه ای است از خنده ها در اوقات خوش یا اخم ها در اوقات تلخی که پشت سر گذاشته اید. با این حال، هیچ اشکالی ندارد که برای حفظ زیبایی و جوانی خود اقدامی کنید.

پیش از اقدام به بوتاکس باید بدانید این روش درمانی برای شما مناسب ترین و بهترین روش است یا خیر. روش های زیادی برای زیباسازی پوست وجود دارند که هر کدام از آن ها در جای خود، بسیار کم عارضه، مقرون به صرفه و موثر می باشند.

در مطالب بالا سعی کردیم اطلاعات مفیدی در مورد کاربرد بوتاکس ارائه دهیم. همچنین در مورد روش تزریق آن و نکات پس از تزریق توضیحاتی داده شد. امیدواریم در بخش سوالات متداول نیز به پاسخ پرسش های خود رسیده باشید.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *