آنچه در این مقاله میخوانید :

تفاوت بوتاکس و ژل چیست؟ بررسی کامل شرایط تزریق هر کدام

امروزه یکی از دغدغه های ما انسان ها داشتن پوستی شاداب و جوان می باشد. ممکن است در راه شاداب نگه داشتن پوست خود راه کار های زیادی را امتحان و حتی اقدام به انجام یکسری عمل ها زیبایی در این راستا کرده باشید.. در ادامه این مقاله ما به بحث تفاوت بوتاکس و ژل پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟ مهم ترین تفاوت بوتاکس و ژل

بوتاکس یک نوع سم می باشد که بوتولینیوم نام دارد. این سم توسط باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینیوم ساخته می شود. این سم در واقع همان سمی است که در قوطی های کنسرو ایجاد می شود و 75 نانوگرم از آن می تواند یک انسان بالغ را به کشتن دهد و یک کیلو گرم آن برای کشتن تمام انسان های کره زمین کافی است؛ زیرا باعث سندروم کشنده بوتولیسم در انسان ها می شود.

البته در استفاده از بوتاکس جای نگرانی نیست زیرا سم بوتولینیوم موجود در بوتاکس به وسیله روش های آزمایشگاهی کنترل شده و ضعیف تر از حالت عادی می باشد.

این سم با فلج کردن عصب های مربوط به نواحی دارای چین و چروک از انقباض این عضلات جلوگیری می کند و اجازه ایجاد چین و چروک بر روی صورت شما را نمی دهد.

در واقع سم بوتولینیوم موجود در بوتاکس بر روی پایانه های عصبی ماهیچه های ناحیه ای که تزریق در آن انجام شده اثر می گذارد. این ماهیچه ها برای اینکه بتوانند منقبض شوند باید از طرف پایانه های عصبی خود فرمان انقباض دریافت کنند.

پایانه های عصبی فرمان انقباض را با آزاد سازی نوعی ماده شیمیایی به نام استیل کولین صادر می کنند. کاری که بوتاکس انجام می دهد جلوگیری از صدور فرمان انقباض یعنی همان ترشح ماده استیل کولین به وسیله سم بوتولینیوم است. این سم با فلج کرد پایانه های عصبی از ترشح استیل کولین جلوگیری می کند.

قابل ذکر است که فلج شدن عصب ماهیچه های ناحیه تزریق دائمی نمی باشد و با پایان یافتن اثر بوتاکس بین 3 تا 6 ماه این عصب ها دوباره می توانند فعالیت خود را از سر بگیرند و به ترشح استیل کولین بپردازند. البته باید به این نکته توجه کرد که کارایی بوتاکس تنها برای زیبایی نیست. از بوتاکس می توان برای درمان بیماری هایی نظیر میگرن، کم کردن میزان لوچ چشم، بیماری دیستونی و … هم استفاده کرد. ما تا به اینجا در بحث تفاوت بوتاکس و ژل در ابتدا بوتاکس را کامل بررسی کردیم ، در ادامه نیز به بررسی ژل خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید : تزریق بوتاکس چشم گربه ای

ژل چیست؟

ژل یا همان فیلر (ژل ها از خانواده فیلرها می باشند) در واقع نوعی از حجم دهنده های پوستی می باشد. ژل ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و در واقع فرمول های متفاوتی برای ساخت آنها وجود دارد. اما یکی از موادی که به طور معمول در ساخت ژل ها به کار می رود هیالورونیک اسید می باشد.

هیالورونیک اسید یکی از مواد موجود در بدن انسان است که به طور کل 15 گرم از آن در قسمت های مختلف بدن از جمله غضروف، پوست، استخوان و چشم وجود دارد.

از فواید هیالورونیک اسید که یک هیدرو کربن طبیعی است باید به خاصیت آبرسانی آن اشاره کرد. وظیفه این ماده مرطوب نگه داشتن بافتی است که در آن وجود دارد.

این ماده به مرور زمان در بدن تجزیه می شود که باعث خشکی پوست و کم حجم شدن قسمت های مختلف مثل لب ها، گردن، گونه ها و قسمت های مختلف دیگر می شود.

از دیگر مواد سازنده ژل ها می توان به کلاژن ها اشاره کرد. کلاژن ها رشته های پروتئینی هستند که خاصیت ارتجاعی دارند و به مرور زمان باعث لیفت شدن و سفت شدن پوست می شوند.

هر چه قدر سن بالا برود میزان هیالورونیک اسید، کلاژن ها و … کم می شود. بنابراین با تزریق ژل به زیر پوست، شکل قسمت های کم حجم به حالت اولیه آن برمیگردد و باعث جوانی و شادابی مجدد پوست شما می شود. ماندگاری ژل ها معمولا بین 6 تا 12 ماه و نهایتاً 18 ماه است زیرا هیالورونیک اسید موجود در ژل ها به مرور زمان جذب پوست می شود. ما تا به اینجا در بحث تفاوت بوتاکس و ژل ، تزریق ژل را کامل بررسی کردیم ، در ادامه نیز به بررسی مهم ترین تفاوت آن ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

تفاوت تزریق بوتاکس و ژل

تفاوت ژل و بوتاکس چیست؟

 • بوتاکس و ژل در کاربرد متفاوت هستند؛ بوتاکس برای رفع چین و چروک ها و افتادگی های پوست کاربرد دارد در حالی که ژل اکثرا برای حجم دهی به نقاطی از بدن که کم حجم هستند یا حجم شان را از دست داده اند استفاده می شود.
 • نواحی تزریق بوتاکس پیشانی، گوشه چشم، زیر بغل، دست، پا، دور چشم است اما ژل را به لب ها، خط خنده، بینی، گونه ها، خط میان لب و دهان تزریق می کنند.
 • ماندگاری ژل از ۸ ماه تا ۱۸ ماه است اما ماندگاری بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه.
 • هزینه ی تزریق ژل معمولا بیشتر از بوتاکس می باشد.
 • نحوه تزریق این دو متفاوت است؛ ژل معمولا به نواحی عمیق تر پوست تزریق می شود اما بوتاکس تزریق سطحی تری دارد.
 • تر‌کیبات بوتاکس شامل سم بوتولینوم برای از کار انداختن عصب ها ست اما ژل حاوی هیالورونیک اسید و پر کننده های طبیعی است.
 • عوارضی که ژل ایجاد می کند گاها بیشتر از بوتاکس خواهد بود.

تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل؟

ممکن است این سوال برای خیلی از افراد پیش آمده باشد که برای جوان سازی پوست خود از بین دو روش تزریق بوتاکس و تزریق ژل کدام روش را انتخاب کنند؟ و کدام روش بهتر است؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که ژل و بوتاکس هر کدام وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند. ژل ماده ای حجیم و حجم دهنده است که کار آن حجم دادن به بافت های کم حجم می باشد.

بوتاکس ماده ای است که کار آن ممانعت از حرکت عضلات ناحیه تزریق است. با وجود این دو تعریف ما می دانیم که کار این دو ماده یکی نیست در نتیجه مقایسه آن ها نیز با یکدیگر صحیح نمی باشد.

این که شما به کدام یک از روش های تزریق بوتاکس یا تزریق ژل نیاز دارید و کدام روش برای شما بهتر است را باید پزشک متخصص تشخیص دهد.

به همین دلیل به کسانی که می خواهند در رابطه با جوان سازی پوست خود تزریق بوتاکس یا تزریق ژل انجام دهند توصیه می شود این کار را حتما زیر نظر پزشک و در کلینیک های تخصصی و زیبایی انجام دهند. و حتما در جلسات مشاوره قبل از تزریق شرکت کنند. در این صورت پزشک می تواند بر اساس نیاز پوست یکی از این دو روش را تجویز و هم چنین نوع و مارک بوتاکس یا ژل مورد نیاز را به مراجعه کننده معرفی کند.

تفاوت بین ژل و بوتاکس

همچنین بخوانید : بوتاکس مصپورت چیست

نواحی و نقاط تزریق بوتاکس

از آنجایی که بوتاکس از انقباض ماهیچه های ناحیه تزریق جلوگیری می کند و کار آن جلوگیری از حرکت عضلات است؛ بر روی قسمت هایی چون:

 • خطوط پیشانی
 • خط اخم
 • چروک های دور چشم
 • مشخص کردن خط فک
 • خمیدگی ابرو
 • خطوط دور گردن
 • خطوط اطراف بینی
 • خطوط گوشه دهان (خط خنده)
 • چانه ریگی
 • اثر می گذارد.

نواحی و نقاط تزریق ژل

از آنجایی که ژل ها وظیفه حجم دهنده گی به ناحیه تزریق را بر عهده دارند برای نواحی چون:

 • چروک دور چشم
 • گونه گود افتاده
 • خطوط میان بینی و لب
 • خطوط گوشه دهان (خط خنده)
 • گردن
 • دست ها
 • لاله گوش
 • چروک پوست بازو
 • شقیقه خالی شده
 • چانه کوتاه
 • مورد استفاده قرار می گیرند.

تزریق ژل و بوتاکس

آیا می توان هم زمان هم ژل و هم بوتاکس تزریق کرد؟

تزریق هم ژل و هم بوتاکس موردی ندارد البته بهتر است در دو جلسه این تزریقات انجام شود ولی در صورتی که بخواهید در یک جلسه هر دو ماده را تزریق کنید  بهتر است اول تزریق ژل و سپس تزریق بوتاکس را انجام دهید. وظیفه بوتاکس این است که خطوط اخم را از بین ببرد و در واقع پایانه عصبی ماهیچه مورد نظر را فلج و از انقباض آن جلوگیری کند.

وظیفه ژل، حجم دادن به ناحیه تزریق می باشد. با افزایش سن ممکن است شاهد کم حجم شدن برخی اعضای صورت مانند لب ها گونه ها و دیگر قسمت های صورت خود باشید که با استفاده از تزریق ژل حجم آن و با استفاده از تزریق بوتاکس چین و چروک ها و خطوط اخم آن نواحی را می توان از بین برد.

به همین دلیل است که تزریق هم زمان این دو ماده با هم منافاتی ندارد. در واقع هر دو برای هدف جوان سازی پوست استفاده می شود. در ادامه به برخی از مهم ترین سوالات متداول بوتاکس و ژل خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

توصیه میشود اگر از عرق کردن خسته شدید این مقاله را بخوانید :تزریق بوتاکس زیر بغل

بهترین مرکز تزریق ژل و بوتاکس کدام مرکز است؟

کلینیک زیبایی دکتر بهمنی در سعادت آباد تهران بهترین مرکز تزریق ژل و بوتاکس برای افرادی است که قصد انجام این روش زیبایی را دارند. این مرکز زیر نظر وزارت بهداشت و با مجوزهای رسمی فعالیت دارد. مراجع کنندگان در مرکز زیبایی دکتر بهمنی شاهد محیطی آرام و تمیز، پرسنل خوش برخورد، پزشکان متخصص حاذق، استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت، خدماتی ایمن و نتایج مثبت خواهند بود. این مرکز با هدف زیبایی و سلامت دو رکن اصلی در کنار یک دیگر فعالیت دارند.

سوالات متداول

1- آیا تزریق بوتاکس و ژل عوارضی به همراه دارد؟

پاسخ: از عوارض این کار می توان به افتادگی پلک، غیر قرینگی، حساسیت به بوتاکس و ایجاد تورم اشاره کرد. البته در صورتی که این کار در کلینیک ها تخصصی انجام شود معمولا این عوارض را مشاهده نخواهید کرد.

2- آیا تزریق ژل و بوتاکس درد دارد؟

یکی از نگرانی ‌هایی که افراد زمان تزریق ژل و بوتاکس دارند این است که آیا زمان تزریق دردی حس می شود. باید گفت که تزریق بوتاکس و ژل اکثرا بدون درد است چرا که پزشک متخصص قبل از آن که تزریق را شروع کند، ناحیه تزریق را با پماد بی حسی بی حس می کند. البته گاهی کمی سوزش و درد حس می شور که بسیار کم است و به آستانه تحمل درد فرد بستگی دارد.

3- آیا امکان حرکت کردن ژل در زیر پوست وجود دارد؟

پاسخ: پس از تزریق ژل ناحیه تزریق را نباید تا یک هفته تحت فشار قرار داد. پس از یک هفته امکان حرکت ژل در زیر پوست وجود ندارد.

4- دوره های تمدید تزریق بوتاکس چند وقت یک بار می باشد؟

پاسخ: به طور معمول تمدید تزریق بوتاکس هر 6 ماه یک بار می باشد ولی باز هم به نظر پزشک بستگی دارد.

5- آیا در صورتی که تزریق بوتاکس تمدید نشود بر روی پوست چین و چروک ایجاد می شود؟

پاسخ: پاسخ این سوال منفی است چین و چروک های صورت در اثر گذر سن می باشد و پس از پایان دوره بوتاکس صورت به حالت قبل از تزریق بوتاکس بر می گردد.

6- آیا با داشتن بیماری های زمینه ای تزریق ژل خطرناک است؟

پاسخ: در صورتی که به مواد سازنده ژل حساسیت نداشته باشید مشکلی ایجاد نخواهد شد.

7- آیا برگزاری جلسه مشاوره قبل از تزریق ژل لازم است؟

پاسخ: بله برگزاری جلسه مشاوره قبل از تزریق ژل بسیار ضروری می باشد زیرا پزشک در این جلسه صورت شما را مورد ارزیابی قرار داده و میزان و همچنین نوع ژل را مشخص می کند.

کلام آخر

فراموش نکنید بهتر است قبل از انجام تزریق ژل و همچنین تزریق بوتاکس از افرادی که قبلا این نوع تزریقات را انجام داده اند درباره نحوه کار، عوارض تزریق که ممکن است تجربه کرده باشند، مراقبت های قبل و بعد از تزریق، اینکه آیا از تزریق راضی هستند یا نه و … پرس و جو کنید و با آگاهی کامل در این راه قدم بگذارید. امیدواریم که از این مقاله نهایت لذت را برده باشید و بتوانید به خوبی تفاوت بوتاکس و ژل را درک کرده باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید.
[Total: 0 Average: 0]
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *