آنچه در این مقاله میخوانید :

هایفوتراپی دور چشم درمانی برای از بین بردن سیاهی دور چشم

با افزایش سن و مرور زمان،بافت صورت کیفیت خود را از دست می دهد. باعث چین و چروک و افتادگی در صورت می گردد. با پیشرفت علم دانشمندان و متخصصان زیبایی همیشه سعی نموده اند که پیری بافت صورت را به تاخیر بیندازند و یا آن را ترمیم نمایند. یکی از این روش های احیای بافت صورت،لیفت صورت بود. اما با مشخص شدن عوارض این روش به دنبال روش های جایگزین رفتند. هایفوتراپی دور چشم یکی از روش های کم عارضه برای ترمیم و احیای بافت دورچشم می باشد. امروزه از موثرترین روش ها به شمار می رود.

هایفوتراپی دور چشم چگونه است

هایفوتراپی دور چشم چیست؟

هایفوتراپی (HIFU) دستگاهی است که درسال۲۰۱۲وارد دنیای پزشکی شد. از این روش برای از بین بردن چین و چروک، گودی، کبودی و تیرگی دور چشماستفاده می شود.یک درمان غیر جراحی بی خطر، بدون درد و موثر محسوب می شود.

در هایفوتراپی دور چشم با استفاده از امواج فرا صوت (اولتراساوند) و فرستادن آن به لایه های زیرین و عمیق پوست با ایجاد گرما سلول ها را وادار به تولید کلاژن می کند. کلاژن یک نوع پروتئین است باعث استحکام و سفتی پوست می شود.

پزشکبعد از قرار دادن دستگاه در لایه های عمیق پوست دستگاه را به طور یکنواخت روی پوست حرکت می دهد و شروع به از بین بردن چین و چروک ،گودی و پف دور چشم می کند.

این عمل بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می برد. در این روش برای خطوط کم عمق اطراف چشم و صورت بهتر جواب می دهد.

بعد از هایفوتراپی دور چشم می ‌توان نتیجه را مشاهده نمود. برای از بین رفتن کامل به دوالی سه جلسه نیاز است.باعث صاف شدن ،سفتی و از بین رفتن چین و چروک دور چشم می شود.

روش هایفوتراپی مانند سونوگرافی عمل می کند. از این روش به عنوان روش درمانی و پیشگیرانه نیز می توان استفاده نمود.

کاربرد هایفوتراپی رفع پف دور چشم می باشد.به صورت کلی هایفوتراپی دستگاهی است که با تولید کلاژن باعث استحکام سطح پوست می شود.سلول های پوستی با وجود گرما شروع به تولید کلاژن می کنند، این کلاژن ها به عمق پوست نفوذ کرده و سبب زیباسازی و ترمیم پوست می گردد.

این روش درمانی برای افرادی که چین و چروک های ریز و کم عمقی دارند بهتر است و نتیجه بهتری می گیرند. درصورت داشتن بیماری پوستی و حساسیت بهتر است پزشک معالج خود را مطلع کنید.

هایفوتراپی برای دور چشم

هایفوتراپی دور چشم عوارض دارد؟

هایفوتراپییک روش بی خطر و غیر تهاجمی است. به همین دلیل عوارض خاصی ندارد. ممکن است بعد از انجام هایفوتراپی، فرد پوست حساسی داشته باشد. دچار ورم،سوزش و قرمزی شود. این عارضه موقتی است .

پس از انجام این عمل زیبایی ، عوارضی مانند ملتهب شدن اطراف چشم داشته باشیم. این التهاب در صورتی که امواج دستگاهی که برای این عمل استفاده می شود به درستی تنظیم شده باشد بعد از مدت زمان کمی از بین خواهند رفت.

این عارضه ها بعد از عمل هایفوتراپی بیشتر به علت میزان تبحر و تخصص پزشک معالج بستگی دارد. از آنجا که پوست اطراف چشم دارای حساسیت زیادی می باشد، آسیب های این ناحیه از چشم عوارض جبران ناپذیری دارد.

امکان ایجاد درد

یکی از مهم ترین عوارض هایفوتراپی وجود درد در ناحیه عمل می باشد. این درد ممکن است تا مدت ها فرد را اذیت کند. این درد در اثر تاباندن امواج به سطح پوست می باشد.

قرمزی دور چشم

از دیگر عوارض هایفوتراپی قرمزی دور چشم می باشد،این عارضه در اثر تحریک سلول های لایه های مختلف پوستی اطراف چشم پس از تاباندن امواج به سطح پوست به وجود می آید.

بی حس شدن سطح پوست اطراف چشم

یکی دیگر از عوارض این عمل،بی حس شدن سطح پوست اطراف چشم می باشد. این عارضه از شدید ترین عوارض هایفوتراپی دور چشم می باشد.

برای رفع این عارضه در بعضی از موارد دارو تجویز می شود. بی حسی سطح پوست دور چشم معمولا پس از دو هفته و بدون نیاز به دارو درمان می شود.

یکی دیگر از عوارض انجام این نوع عمل، ایجاد دانه های پوستی می باشد که باعث تیره گی سطح پوست می شود. این تغییر رنگ در اثر تولید ملانین در سطح پوست ایجاد می گردد.

از دیگر عوارض هایفوتراپی دور چشم می توان به مور مور شدن و داغی خفیف پوست در زمان درمان اشاره کرد. بعد از تمام شدن درمان این علائم از بین می رود.

بیشتر بخوانید : عوارض هایفوتراپی چیست؟

 

هایفوتراپی چشم

نحوه هایفوتراپی دور چشم؟

هایفوتراپی اطراف چشم از تکنولوژی همانند دستگاه سونوگرافی استفاده می شود،به این صورت که از امواج مافوق صوت با تاباندن به پوست عمل می نماید.این امواج همانند سونوگرافی ضرری برای بدن ندارند و امواج بی خطری می باشند.

در هنگام تاباندن این امواج به سطح پوست،به صورت مستقیم به بافت زیرین لایه پوستی نفوذ می نماید و در اثر گرمایی که در بافت سلولی ایجاد می کند باعث تولید کلاژن در پوست می گردد. باعث شادابی پوست، رفع تیره گی و رفع چین و چروک اطراف چشم می گردد. در هایفوتراپی به طور یکنواخت امواج به پوست اطراف چشم تابانده می شوند.

در این روش اپراتور یا پزشک متخصصی که از دستگاه استفاده می نماید،متناسب با نیاز مشتری عمق نفوذ امواج را بروی دستگاه به سطح پوست تنظیم می نماید و دسته دستگاه را بر روی سطح پوست اطراف چشم حرکت می دهد.

در روش هایفوتراپی دور چشم، اول مقداری ژل اولتراسوند را به سطح پوست می مالند و سپس با استفاده از دستگاه امواج تابانده و در اثر این تابش و تولید کلاژن،سلول های آسیب دیده در پوست از بین می روند.

آیا هایفوتراپی برای گودی زیر چشم کارساز می باشد؟

از روش هایفوتراپی جهت رفع گودی زیر چشم می توان استفاده نمود. از این روش جهت پیشگیری به گودی زیر چشم نیز استفاده می شود. امواج دستگاه هایفوتراپی با انرژی که در پوست اطراف چشم ایجاد می نمایند، سبب لیفت طبیعی دور چشم می شوند و گودی و تیرگی اطراف آن را درمان می کنند.

این عمل، یک روش درمانی می باشد که برای رفع گودی زیر چشم از دستگاه های مختلفی استفاده می کند. در این روش در اثر گرمای تابانده شدت انرژی و کلاژن در بافت زیرین پوست و قسمت های گودی ایجاد می شود. کلاژن سازیباعث ترمیم بافت های سر ولی می گردد و گودی زیر چشم را درمان می نماید.

هزینه های هایفوتراپی دور چشم؟

در هایفوتراپی دور چشم در مقایسه با لیفت صورت روشی بسیار کم هزینه تری می باشد. مقدار هزینه ی انجام عمل هایفوتراپی چشم به عوامل مختلفی مانند وضعیت و شرایط پوست اطراف چشم،میزان تعداد جلسات مورد نیاز جهت انجام هایفوتراپی بستگی دارد.

ناحیه تحت درمان

از جمله عواملی که در میزان هزینه ی هایفوتراپی تاثیر گذار می باشد ناحیه تحت درمان می باشد. در واقع پزشک معالج پس از بررسی سطح پوست اطراف چشم و میزان بافت آسیب دیده و یا میزان چین و چروک موجود بر روی سطح پوست محل های درمان را مشخص می نماید. هر چقدر میزان سطح از پوست بیشتر باشد نیاز به هزینه ی بیشتری برای انجام این عمل دارد.

تعداد جلسات

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در هزینه هایفوتراپی تعداد جلسات مراجعه بیمار جهت درمان می باشد.پس از بررسی میزان سطح آسیب دیده از بافت پوست، پزشک معالج تعداد جلسات برای درمان را مشخص می نماید. بسته به سن و میزان پیری پوست اطراف چشم، تعداد این جلسات متفاوت می باشند. همچنین در برخی موارد نیز سالیانه جهت ترمیم نیاز به مراجعه مجدد برای انجام هایفوتراپی می باشد.

پزشک

انتخاب پزشک دارای مهارت و تجربه کافی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در میزان هزینه ی هایفوتراپی دور چشم می باشد. هر چقدر مهارت و تجربه پزشک معالج در این زمینه بیشتر باشد میزان هزینه ی بیشتری باید برای این عمل تخصیص دهیم.

از دیگر عوامل موثر در هزینه های این عمل،نوع کلینیک و منطقه جغرافیایی آن می باشد.در شهر های با دسترسی و امکانات بهتر با توجه به هزینه اجاره اماکن مورد استفاده میزان هزینه ی بیشتری برای انجام هایفوتراپی باید پرداخت کنیم. برای مثال هزینه این کار در تهران بین۲ تا ۳ میلیون است. در شهرهای کوچک تر این هزینه کمتر است.

بیشتر بخوانید : قیمت هایفوتراپی چقدر است؟

 

هایفوتراپی دور چشم

مدت زمان مورد نیاز برای هایفوتراپی دور چشم

در این روش،مدت زمان مورد نیاز برای انجام این عمل در هر جلسه نیم ساعت تا سه ساعت می باشد. این عملیک روش زود بازده می باشد که پس از انجام آن خیلی کمتر از مدت زمانی که انتظار دارید نتیجه آن را مشاهده می نمایید.

لازم به ذکر می باشد نتیجه ی نهایی هایفوتراپی دور چشم به میزان تولید کلاژن های جدید سطح پوست بستگی دارد. و با توجه به میزان تولید این کلاژن ها نتیجه ی نهایی هایفوتراپی در سطح پوست اطراف چشم را چندین ماه بعد به خوبی مشاهده می کنید. اما میزان صافی و رفع رنگ دانه های زیر چشم از همان ابتدا قابل مشاهده می باشد.

در این روش از هایفوتراپی اطراف چشم ممکن است نیاز به تجدید این عمل باشد.نتایجی که این روش دارد یک تا دو سال ماندگاری آن است.

سوالات متداول

✓ آیا هایفوتراپی دور چشم یک روش عمل جراحی می باشد؟

جواب: روش هایفوتراپی دور چشم یک روش جراحی نیست،یک روش غیر جراحی و غیر تهاجمی می باشد. در این روش امواج به سطح پوست تابانده و در بافت های زیرین اثر می گذارد.

  چند جلسه برای هایفوتراپی دور چشم نیاز است؟

جواب: از همان جلسه اول انجام این عمل، می توان نتیجه را حس کرد ولی در کل پس از 3ماه تا 12 ماه نیاز به تکرار دارد.

✓ آیا هایفوتراپی دپر چشم دردناک است؟

جواب: در هایفوتراپی دور چشم میزان درد خیلی ناچیز می باشد به گونه ایی که هنگام عمل نیازی به بی حسی موضعی در ناحیه عمل نمی باشد.

✓ چه مدت زمان نیاز است تا نتایج هایفوتراپی چشم مشخص شود؟

جواب:بعد از انجام هایفوتراپی بلافاصله نتیجه را می توان مشاهده نمود ولی در کل نتیجه نهایی تا 2 یا سه ماه بعد مشخص می شود. البته این بستگی به بدن بیمار دارد که به طور طبیعی چه مقدار کلاژن آزاد سازی می کند.

✓ هایفوتراپی دور چشم برای چه کسانی ممنوع می باشد؟

جواب: این عمل، برای کسانی که در محل درمان صورت ایمپلنت های فلزی دارند ممنوع می باشد.همچنین کسانی که ضربان ساز یا باتری قلب دارند نمی توانند از این روش درمان استفاده نمایند. کسانی که مشکلات قلبی و نارسایی خونی دارند نمی توانند از این روش استفاده کنند.

✓ در انجام هایفوتراپی دور چشم چه مواردی را باید به اطلاع پزشک رساند؟

جواب: افرادیداروهای فشار خون استفاده می کنند،افرادی که الکل استعمال می نمایند، افرادی که از باتری و ایمپلنت های فلزی استفاده می کنند قبل از هایفوتراپی باید این موارد را حتما به اطلاع پزشک دهند.

✓ آیا اشعه ی دستگاه هایفوتراپی باعث سرطان پوست می شود؟

جواب: خیر اشعه ی مافوق صوت دستگاه هایفوتراپی دارای ضریب ایمنی بالایی می باشد این اشعه فقط باعث تحریک سلول هایبافت زیرن پوست می شود و باعث تولید کلاژن می شود و هیچ گونه خطری فرد را تهدید نمی کند.

همچنین بخوانید : هایفوتراپی غبغب

کلام آخر

هایفوتراپی از جدید ترین روش های درمانی است. در این روش نیازی به جراحی و زخم کردن پوست ندارد. به صورت سرپایی انجام می گیرد. نسبت به جراحی های زیبایی هزینه کمتری دارد.

در مطالب بالا اشاره کردیم با استفاده از امواج فرا صوت به لایه های عمیق پوست با تحریک سلول ها باعث تولید کلاژن در پوست می شود.

در این روش مدت زمانی، بین ۲۰ تا۴۵دقیقه طول می کشد. بعد از انجام هایفوتراپی می توان نتیجه را مشاهده کرد. گاهی نیاز است ۲تا ۳ جلسه دیگر برای ترمیم مراجعه کرد.

هایفوتراپی دارای عوارضی مانند بی حسی، التهاب، سوزش و قرمز شدن پوست است که در اثر تابش امواج فرا صوت ایجاد می گردد. این عوارض موقتی است. از بین خواهند رفت.

این روش با کلاژن سازی پوست را تحریک می نماید و رنگ دانه های اطراف چشم تغییر رنگ داده و سبب رفع مشکلات پوستی اطراف چشم می شود.

از روش هایفوتراپی برای سفت کردن پوست و زاویه سازی نیز به کار برده می شود.از آنجایی که پوست اطراف چشم حساس و نزدیک به بینایی می باشد نیاز است، در هایفوتراپی دور چشمابتدا از یک پزشک متخصص و با مهارت مشاوره گرفته شود.

برای این کار نیاز است توانایی و تجربه ها و مجوز پزشک معالج را مورد بررسی قرار دهیم.

پزشکی را انتخاب کنیم که چنانچه تشخیص دهد روش هایفوتراپی مناسب درمان شخص نمی باشد از روش های جایگزین دیگر استفاده کند.

توجه داشته باشید به محل کلینیکی که قرار است هایفوتراپی را انجام دهید مراجعه نمایید و امکانات و تجهیزات را بررسی نمایید.زیرا چنانچه پزشک از بهترین دستگاه استفاده نماید به طبع نتیجه مطلوب تر می باشد.

دقت داشته باشید سوالات خود را با چندین پزشک مطرح نمایید،سپس با توجه به عوامل موجود پزشک معالج خود را انتخاب نمایید.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *