آنچه در این مقاله میخوانید :

شباهتها و تفاوتهای هایفوتراپی و اولتراپی

بسیاری از مردم از شباهتها و تفاوتهای هایفوتراپی و اولتراپی سوال می کنند و می پرسند کدام یک از این درمانها بهتر است. هر دو درمان در واقع روشهایی مفید، بدون درد و غیر تهاجمی برای جوان سازی و سفت کردن پوست بدون عمل جراحی هستند. به همین علت محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده اند و بسیاری از مردم به عنوان روش جایگزین عمل جراحی لیفت صورت از آنها بهره می برند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل شباهت ها و تفاوت ها هایفوتراپی و اولتراپی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

هایفوتراپی و اولتراپی چگونه به جوانسازی پوست کمک می کنند؟

هایفوتراپی (Hifu) و اولتراپی (Ultherapy) هر دو روشی غیر جراحی برای از بین بردن چین و چروکهای پوست هستند. پروتئینهای الاستین و کلاژن، فیبرهای لازم برای پوست هستند که بافتهای همبند پوست را تشکیل می دهند. این اجزاء از ساختار و فوندانسیون پوست پشتیبانی می کنند تا پوست خاصیت کشسانی و سفتی خود را حفظ کند. منظور از خاصیت کشسانی برگشت پذیری پوست به حالت اولیه است. الاستین و کلاژن هر دو با افزایش سن کاهش می یابند در نتیجه پوست به تدریج شل و آویزان می شود و خطوط ریز و چروک در آن ایجاد می شود.

تکنولوژی هایفوتراپی و اولتراپی بدن را به شروع بازسازی مجدد این پروتئینهای جوان کننده پوست وادار می کند. امواج اولتراسونیک (فراصوتی) از بافتهای همبند پوست عبور می کند و بافتهای زیر آن را گرم و تخریب می کند. سپس پوست برای مقابله با این آسیب، به صورت خودکار کلاژن و الاستین تولید و در پوست نگهداری می کند تا آن را بازسازی کرده و قدرت پوست حفظ شود. در نتیجه، پوست سفت تر و تازه تر و جوانتر تولید می شود.

فواید هایفوتراپی و اولتراپی چیست؟

گفته می شود این درمانها، نتایج زیر را به دنبال دارند:

 • خطوط ریز و چین و چروکهای عمیق را به حداقل می رسانند.
 • غبغب آویزان را سفت می کنند.
 • چین های گردن را کاهش می دهند.
 • علائم اولین پیری را برطرف می کنند.
 • به سفت تر شدن پوست های شل کمک می کنند.
 • به شکل دهی و خوش فرم تر شدن صورت کمک می کنند.

تفاوت هایفوتراپی و اولتراپی چیست؟

بسیاری از مردم فکر می کنند این دو درمان یکی هستند. اگر چه اولتراپی شبیه به هایفو است اما تفاوتهایی هم دارد. در هر دو درمان نامبرده، از دستگاه اولتراسونیک برای فعال کردن فرآیند جوان سازی پوست استفاده می شود اما از پرتوهای فراصوتی متفاوتی در این دو تکنیک بهره گرفته می شود. به طور کلی در پزشکی زیبایی، دو نوع اولتراسونیک استفاده می شود:

 • اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (High-intensity focused ultrasound) یا به اختصار هایفو: عمدتا برای اهداف پزشکی استفاده می شود.
 • اولتراسوند متمرکز میکرو (Micro-focused ultrasound) یا امفو: در آن از انرژی بسیار متمرکز برای هدف قرار دادن لایه خاصی از پوست استفاده می شود.

در هر دو روش هایفو و اولتراپی، از انرژی حرارتی خاصی برای تحریک تولید کلاژن استفاده می شود. دمای بهینه برای تحریک تولید کلاژن بین 60 تا 70 درجه سانتیگراد است. بافتهای پوست در این دما تخریب می شوند و بدن فرآیند ترمیم را با تولید کلاژن و الاستین جدید شروع می کند. در اولتراپی از امواج فراصوتی متمرکز میکرو برای انجام این کار استفاده می شود در حالی که در هایفو از امواج فراصوتی متمرکز با شدت بالا بهره گرفته می شود.

تفاوت اصلی بین این دو تکنیک در این است که چگونه پرتوها، به لایه های عمیق تر پوست رسانده شوند. در روش اولتراپی پرتو با دقت و تمرکز بالا فرستاده می شود اما در هایفو، چندین پرتو فرستاده می شوند که به بافتهای استخوان و چربی نیز برخورد می کنند.

در تکنیکهای جدید درمان اولتراپی، تصاویر پوست همزمان با درمان بر روی نمایشگر ظاهر می شود بنابراین درمانگر قادر است ببیند دقیقا چه محلی از پوست هدف قرار گرفته است در نتیجه درمان با دقت بالاتری صورت می گیرد.

اولتراپی و هایفوتراپی

آیا هایفوتراپی مورد تایید نهادهای بهداشتی قرار دارد؟

این درمان برای جوان سازی پوست نسبتا جدید است اما در سال 2008 برای درمان تومور اولین بار مورد استفاده قرار گرفت و برای لیفت ابرو در سال 2009 مورد تایید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) واقع شد. در حال حاضر پزشکان میدانند چگونه از هایفوتراپی برای سفت کردن پوست و کاهش چین و چروک استفاده کنند.

همچنین بخوانید : هایفوتراپی دور چشم

هایفوتراپی چگونه پوست را جوان می کند؟

هایفو با استفاده از لنزهای آکوستیک، چندین پرتوی فراصوتی را بر روی ناحیه مشخصی، متمرکز می کند. این انرژی به عمق بین 1.5 تا 4 میلی متری زیر پوست می رسد و تحریک الاستین و کلاژن را موجب می شود.

در این درمان از تکنولوژی های تصویربرداری استفاده نمی شود بنابراین دکتر لایه های پوستی که در حال درمان هستند و پرتو به آنها برخورد می کند را نمی بینند، به همین علت در این روش، در آن لحظه متوجه تاثیر آن نمی شوند.

اولتراپی چگونه پوست را جوان می کند؟

این درمان بر خلاف هایفو با تصویر سونوگرافی زمان واقعی، همراه است. سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا این روش را برای جوان سازی و لیفت پوست کم تهاجمی در سال 2004 تایید کرده است. دکتر یا هر کسی که این درمان را برایتان انجام می دهد، همزمان تصاویر اولتراسونیک را روی نمایشگر می بیند. در اولتراپی از اپلیکاتور اختصاصی برای رساندن انرژی فراصوتی به همان عمقی از پوست که جراحان پلاستیک در لیفت صورت با آن کار دارند، بهره می برد. انرژی فراصوتی بافتهای پوست را گرم می کند و تولید پروتئینهای الاستین و کلاژن را تحریک می نماید.

مزیت های اولتراپی

مزیت های اولتراپی چیست؟

امکان مشاهده تصاویر در حین درمان که در تکنیکهای جدید اولتراپی فراهم آمده است، مزیتهای زیر را به دنبال دارد:

 • ارزیابی میزان کلاژنی که از قبل در پوست وجود دارد.
 • هدف قرار دادن لایه مورد نظر پوست برای به حداکثر رسیدن کارایی درمان
 • پرهیز از صدمه رساندن به بافتهایی که هدف نیستند مانند استخوانها یا رگهای خونی
 • به حداقل رساندن ناراحتی یا درد
 • به حداقل رساندن تخریب بافت چربی پوست که برای حفظ جوانی پوست لازم است.

همچنین بخوانید : هایفوتراپی غبغب

با هایفوتراپی و اولتراپی چه نواحی از پوست را میتوان درمان کرد؟

یک تفاوت دیگر بین اولتراپی و هایفو در نواحی است که درمان روی آن صورت می گیرد. اولترا نواحی گردن، چانه و ابرو و بهبود چین و چروکهای گردن را انجام می دهد. هایفو برای درمان نواحی گسترده تری استفاده می شود و تمامی صورت، گردن و بالای سینه با این روش تحت درمان قرار می گیرند.

عمق پوست در هایفو و اولتراپی چه تفاوتی دارد؟

در هر دو درمان لایه های عمیق پوست هدف قرار می گیرند. عمق بسته به نیاز بیمار تعیین می شود. اگر پوست بیمار خیلی شل شده باشد ممکن است لازم باشد لایه های عمقی تر پوست و فوندانسیون پوست جوان سازی شوند. به طور کلی امواج فراصوتی معمولا در عمق های 1.5 میلی متر، 3 میلی متر و 4.5 میلی متر فرستاده می شوند.

چقدر طول می کشد تا هایفوتراپی و اولتراپی نتیجه بدهند؟

نتایج هیچ یک از این دو درمان فوری نیست و مدتی طول می کشد. به طور کلی دو تا سه ماه باید صبر کنید تا نتیجه محسوسی ببینید چرا که تولید کلاژن و الاستین فرآیندی زمان بر است.

ماندگاری درمان با هایفوتراپی و اولتراپی چقدر است؟

در هر دو روش درمانی، شش ماه تا هجده ماه نتیجه باقی می ماند.

کدام روش مطمئن تر و کم عارضه تر است؟

تکنولوژی های جدید اولتراپی امکان درمانی بسیار مطمئن و کم خطر را فراهم آورده اند. در واقع چون خطر از بین بردن سلولهای چربی، رگهای خونی یا عضله ها در این فرآیند رفع شده است، درمانی کاملا ایمن محسوب می شود.

در مورد هایفو، به دلیل عدم وجود نمایشگری که فرآیند را نشان بدهد و دکتر را هدایت کند، به همین علت احتمال صدمه رساندن به بافتهای سالم اطراف از جمله عصبهای استخوان، چربی، عضله و غیره در حین درمان بیشتر است. این موارد باعث می شوند چین و چروک بیشتر شود و درمان نتیجه عکس بدهد.

دقت هایفوتراپی بیشتر است یا اولتراپی؟

در هایفو نیز همان عمقی از پوست هدف قرار داده می شود که در اولترا می شود اما به دلیل تکنولوژی تصویربرداری در حین درمان، اولترا از دقت بالایی برخوردار است. با این حال تجربه کسی که درمان را انجام می دهد نیز در این زمینه اهمیت دارد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *