آنچه در این مقاله میخوانید :

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ عوامل موثر بر دوام بوتاکس

بوتاکس یکی از جدید ترین و مدرن ترین روش های زیبایی برای افراد می باشد. در ادامه این مقاله ما به بحث ماندگاری بوتاکس پرداخته ایم و قصد داریم که عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم ، پس با ما همراه باشید.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

یکی از سوالاتی که برای افراد متقاضی بوتاکس پیش می آید، مدت زمان ماندگاری بوتاکس می باشد. به طور کلی نمی توان مدت زمان خاصی برای ماندگاری بوتاکس در نظر گرفت زیرا میزان ماندگاری در بوتاکس به عوامل گوناگونی بستگی دارد که این عوامل در افراد مختلف متفاوت می باشد.

از عوامل بسیار مهم در ماندگاری بوتاکس برند ماده تزریقی می باشد. امروزه انواع متفاوتی از بوتاکس  با برند های مختلف وجود دارد. هریک از این برند ها دارای خاصیت و ویژگی های متفاوت و میزان ماندگاری متفاوتی می باشند. از جمله این برند ها می توان موارد زیر را نام برد:

دوام بوتاکس

ماندگاری انواع بوتاکس

قبل از توضیحات ابتدا بد نیست که انواع بوتاکس را بررسی کرده و با ویژگی هر کدام آشنا شویم.

ماندگاری بوتاکس مصپورت

بوتاکس مصپورت در شرکت مصون دارو و در ایران تولید می شود. در دمای ۴درجه نگهداری می شود. از ماندگاری کمتری نسبت به انواع دیگر برخوردار است. روش تولید این بوتاکس با انواع دیگر متفاوت است. از نوع پر کاربرد محسوب می شود. زمان ماندگاری بوتاکس مصپورت ۳تا۶ماه می باشد. در نواحی اطراف چشم، خط اخم، پیشانی وگردن استفاده می شود. به دلیل تولید شدن در ایران، این محصول به صرفه و به راحتی در دسترس است. تزریق آن ۲۰تا۳۰دقیقه طول می کشد. همچنین میگرن را درمان می کند.

 ماندگاری بوتاکس دیسپورت

این نوع بوتاکس انگلیسی از مشهورترین انواع بوتاکس می باشد و برای از بین بردن چین و چروک های روی صورت کاربرد دارد. از این محلول برای محو کردن خطوط نازک روی صورت استفاده می شود. تاثیر این بوتاکس از 7 تا 10  روز پس از تزریق مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید : انواع بوتاکس

ماندگاری بوتاکس زئومین

این نوع بوتاکس محصول کشور آلمان می باشد یکی از بهترین برند های بوتاکس برای از بین بردن و محو کردن چروک صورت استفاده می شود.  این نوع بوتاکس دارای ماندگاری بالایی می باشد. به همین جهت بیشتر توسط متخصصان پوست استفاده می شوند.  تاثیر محلول زئومین یک هفته تا 10 روز پس از تزریق می باشد.  مزیت این نوع بوتاکس این می باشد که بدن انسان مقاومت کمتری نسبت به آن نشان می دهد.

 ماندگاری بوتاکس نورونوکس

این نوع بوتاکس زیاد مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.  این برند ساخت کشور کره می باشد این محلول دارای ماندگاری 4 تا 6 ماه می باشد و تاثیر آن از 7 تا ۱٠ روز بعد نمایان می شود.  در این محلول ماندگاری آن به شرایط بدن بیمار و چگونگی تزریق  بستگی دارد.

همچنین بخوانید : بوتاکس دیستون چیست؟

 

ترکیبات بوتاکس

 توضیح کلی بوتاکس

با بالا رفتن سن بافت های پوستی در انسان دچار تغییر می گردد. در نتیجه این تغییرات نشانه هایی مانند چین و چروک و افتادگی در پوست انسان ایجاد می شود که بسیار ناخوشایند می باشد.  یکی از روش های موثر در جلوگیری از پیری و چین و چروک پوست، استفاده از تزریق بوتاکس به صورت می باشد.

روش تزریق بوتاکس به دلیل ایمن بودن و پایین بودن هزینه ی این روش در مقابل سایر روش های زیبا سازی و جوان سازی پوست،  از پرطرفدارترین روش ها می باشد.  تزریق بوتاکس در مقایسه با سایر روش های زیباسازی،  دارای تاثیر گذاری بالا و سریع،  عدم بروز عوارض جانبی بشدید و  دوره ی نقاهت کمتری می باشد.

همچنین بخوانید : عوارض بوتاکس چیست؟

ترکیبات بوتاکس

تزریق بوتاکس سبب می گردد این چین و چروک ها برای همیشه از صورت شما محو گردند.  بوتاکس در اصل از یک باکتری ایجاد می شود.  clostridium botulinum  یک باکتری می باشد که در بسیاری از تشکیلات طبیعی مانند خاک و جنگل و دریاچه ها و…  یافت می شود.  از این باکتری سم بوتولینوم تولید می شود که این سم سیستم عصبی را فلج می نماید.

تزریق بوتاکس

در بوتاکس با استفاده از تزریق این سم، حرکت ماهیچه های صورت را متوقف می نماید،  و چین و چروک صورت را از بین می برد. اثر این روش برای مدتی باقی می ماند بعد از مدتی ماهیچه ها مجددا شروع به حرکت می کنند و خط و خطوط بر روی صورت مجدد تشکیل می شود، برای جلوگیری از این چین و چروک باید مجددا سم بوتولینوم را تزریق کرد.

نمی توان تزریق بوتاکس را در هر ناحیه از صورت انجام داد، زیرا این عمل سبب فلج شدن عضلات می گردد برای همین منظور باید در انتخاب نقاطی که تزریق انجام می شود دقت نمود.  نواحی زیر می توان تزریق بوتولینوم انجام داد: خط پیشانی،  بین ابرو یا خم ابرو، چانه، وسط لب،  بالای لب و بالای بینی.

بوتاکس یکی از روش های درمان میگرن نیز می باشد. در این روش با فلج کردن ماهیچه های عصبی از دردهای شدید و طولانی جلوگیری می نماید. با توجه به این که چروک های پوستی در سنین متفاوت رخ می دهد، زمان تزریق بوتاکس  نیز برای افراد متفاوت می باشد.

در بوتاکس اطراف چشم،  با تزریق این ماده اطراف چشم می توان مانع چین و چروک  در این ناحیه شد و از آسیب های وارد شده به این ناحیه جلوگیری کرد. چین و چروک اطراف چشم در اثر خنده های عمیق و همچنین بالارفتن سن ایجاد می شود.این چین و چروک ها با تزریق بوتاکس رفع می شوند و تا 6 ماه ماندگاری دارد.  چنانچه به درمان بوتاکس ادامه ندهیم مجددا چین و چروک ها به حالت قبلی برخواهند گشت.

ماندگاری تزریق بوتاکس

ماندگاری بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل موثر بر میزان ماندگاری بوتاکس عبارتند از :

 • ناحیه تزریق بوتاکس

ازجمله عواملی که بر ماندگاری بوتاکس تاثیر دارند،  ناحیه و محل تزریق در صورت می باشد.  میزان ماندگاری در نواحی مختلف صورت متفاوت می باشند. برای بعضی از نواحی سریع تر از سایر نواحی به اتمام می رسد.

 • میزان تزریق بوتاکس

میزان تزریق بوتاکس به داخل بافت و عضله تاثیر زیادی در ماندگاری بوتاکس دارد.  این میزان تزریق به پزشک متخصص بستگی دارد. هر چقدر بیشتر باشد ماندگاری بیشتری نیز دارد.

 • غلظت بوتاکس

از جمله عوامل موثر در میزان ماندگاری بوتاکس،  غلظت داروی بوتاکس می باشد، زیرا افزایش غلظت داروی بوتاکس باعث از بین رفتن سریع تر می شود.

 • مدت زمان و تعداد دفعات تزریق بوتاکس

عامل دیگری که در میزان ماندگاری بوتاکس تاثیر دارد مدت زمان و تعداد دفعات استفاده تزریق بوتاکس می باشد.  افرادی برای چند بار این تزریق را تکرار می کنند تاثیر و ماندگاری بیشتری را متوجه خواهند شد.

 • نحوه عملکرد پزشک

نحوه عملکرد پزشک متخصص در تزریق بوتاکس در میزان ماندگاری بوتاکس تاثیر به سزایی دارد. بنابراین برای تزریق بوتاکس باید پزشک حرفه ای برای این کار انتخاب نمود. تا بتوان بهترین نتیجه را در مدت زمان مناسب به دست آورد.

 • برند بوتاکس

برند بوتاکس مورد استفاده نقش مهمی در میزان ماندگاری بوتاکس دارد.  این برند را می توان با توجه به هزینه و کیفیت از طریق تحقیق در مورد آن به دست آورد و انتخاب نمود.

نحوه ی مراقبت از خود در زمان نقاهت

نحوه ی مراقبت از خود در زمان نقاهت یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ماندگاری بوتاکس می باشد. ازجمله راه کارهای ماندگاری بیشتر بوتاکس بعد از انجام تزریق،  دوری از تابش مستقیم نور خورشید  می باشد.  همچنین برای ماندگاری بیشتر پس از تزریق باید مصرف روی بدن را  از طریق مصرف مواد غذایی غنی روی افزایش داد.

در حال حاضر با توجه به محبوبیت و کاربرد های تزریق بوتاکس در دنیا،  شرکت های متعددی اقدام به تولید داروی بوتاکس نموده اند. معمولا میزان ماندگاری و تاثیر این دارو ها بین این برند های مختلف متفاوت می باشد.  تنها تعداد خاصی از شرکت ها مجوز تولید داروی با کیفیت را از سازمان جهانی  دارو کسب نموده اند.

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، کاملا اثر مثبت بوتاکس در ظاهر فرد مشهود می باشد.

تزریق بوتاکس تا چه مدت دوام دارد؟

در بوتاکس فلج شدن عضله همیشگی نمی باشد، اثر این دارو بین 2 تا 6 ماه می باشد و بعد از آن مجددا ترشح استیل کولین آغاز می گردد و عضله و ماهیچه شروع به حرکت و انقباض می نماید. با توجه به این که سم بوتولینوم بسیار خطرناک می باشد مقدار دوز تزریق آن در زیبایی به صورت 100 واحد و در درمانی به صورت 600 واحد به کار می رود.  باید توجه داشت مقدار دوز کشنده ی این دارو 3000 واحد می باشد.

مناسب ترین جایی که برای ترریق بوتاکس انجام می شود پیشانی می باشد،  با تزریق این دارو در جایی که خم ابرو ایجاد می شود و همچنین جایی که خطوط پیشانی به صورت عرضی قرار دارند را برطرف نمود.

بوتاکس  در موارد زیر نباید استفاده شود

 • برای بانوان باردار و زمان شیر دهی  مناسب نمی باشد.
 • کسانی که پوست ضخیم دارند
 • کسانی که بیماری عفونی و التهابی فعال در ناحیه صورت دارند.
 • اشخاصی که بیماری روحی و عصبی دارند
 • اشخاصی که داروهای قلبی مصرف می نمایند.

چطور می توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد؟

از راهکارهای مناسب برای افزایش ماندگاری بوتاکس دوری از نور خورشید می باشد.  ماندن طولانی در زیر نور خورشید باعث می شود طول عمر بوتاکس را تا حد زیادی کاهش می دهد.

یکی از مراقبت های ویژه برای کسانی که بوتاکس انجام داده اند عدم ایستادن در برابر نور خورشید برای مدت طولانی می باشد همچنین باید همیشه از کرم های ضد آفتاب استفاده نمود.  باید توجه داشت هفته ی اول بعد از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان از لوسیون و کرم ها استفاده ننمایید زیرا باعث پخش شدن بوتاکس در سایر نواحی صورت می گردد.

از دیگر راهکارها برای افزایش مدت ماندگاری بوتاکس، مراقبت از پوست می باشد. مراقبت از پوست شامل  رعایت بهداشت پوست و تمیز نگه داشتن پوست از آلودگی ها و استفاده از کرم های مرطوب کننده می باشد.

یکی دیگر از روش های افزایش ماندگاری بوتاکس ترمیم بوتاکس می باشد،  چنانچه می خواهید تاثیر بوتاکس دائمی باشد لازم است به طور منظم اقدام به تجدید آن نمایید. در این صورت علاوه بر هزینه ی کمتر برای بوتاکس،  چین و چروک ها برای همیشه از بین خواهند رفت.

یکی دیگر از روش های افزایش ماندگاری بوتاکس حرکت دادن عضلات ناحیه درمان پس از تزریق می باشد، این حرکات می تواند به توزیع مساوی دارو در سطح عضله کمک نماید. این حرکات عضله ها را می توان با درآوردن شکل های مختلف انجام داد.

از دیگر راهکار های موثر در ماندگاری بوتاکس عدم ماساژ صورت پس از انجام تزریق می باشد، در 24 ساعت تا 48 ساعت بعد از تزریق باید از مالیدن صورت و ورزش کردن خودداری نمود. ماساژ دادن صورت باعث انتشار دارو به نواحی نامناسب صورت می گردد و ممکن است باعث از کار افتادگی یا فلج شدن صورت و افتادگی پلک شود.

بعد از انجام تزریق بوتاکس از خوابیدن یا دراز کشید در 4 ساعت اول خودداری نمایید.

برای افزایش ماندگاری و بهبود اثرات بوتاکس می توان از ترکیب Argirelox استفاده نمود این ترکیب مقدار استیل کولین رها شده توسط اعصاب را کاهش می دهد.  این دارو به صورت موضعی مصرف می شود و همانند بوتاکس عضلات را فلج می نماید.  تجربه و مشاهدات نشان داده است زنانی که بعد از تزریق بوتاکس از این دارو استفاده نموده اند در مقایسه 6 ماهه با سایر افراد،  کاهش 3 برابری میزان چروک در صورت را تجربه نموده اند.

چگونه می توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد

 

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالات احتمالی شما عزیزان پرداخته ایم ، پس با ما همراه باشید.

✓ عوارض بوتاکس چیست؟

دردو تورم، کبودی، سردرد، عفونت از عوارض بوتاکس می باشند. عوارض بوتاکس در در یک سوم بالایی صورت بسیار کم می باشد زیرا برای تزریق از دستورالعمل های بهینه شده استفاده می شود. تزریق بوتاکس در یک سوم میانی و پایینی صورت کاربرد کمی دارد .

✓آیا بوتاکس و دیسپورت همان سم بوتولینوم  هستند؟

بوتاکس و دیسپورت همان سم لوتولینوم می باشد با این تفاوت که بوتاکس و دیسپورت در دوز های کم و بی خطر تزریق می شوند.

✓  بوتاکس چگونه خطوط ریز و چروک را درمان می کند؟

هنگام تزریق بوتاکس عضله ای که درآن تزریق انجام شده به مرور خاصیت انقباض خود را از دست می دهد. با از دست رفتن خاصیت انقباض، کشش و چروک پوست در این ناحیه از بین می رود.

✓ اثر بوتاکس موقتی است یا دائمی؟

هرچه قدر تزریقات بوتاکس بیشتر باشد اثر آن تقریبا دائمی تر می شود،  زیرا با تزریق سم بوتولینوم به تدریج عضله مربوطه ضعیف می شود. افرادی که بوتاکس تزریق می کنند به تدریج عادت اخم کردن را ترک می کنند.  افرادی که هر 4 یا 5 ماه بوتاکس تزریق می کنند بعد از 4 یا 5 بار تزریق بوتاکس به تدریج هر یک تا یک و نیم سال نیاز به تزریق مجدد دارند.

✓ماندگاری بوتاکس نورونوکس چه مدت است؟

ماندگاری بوتاکس نورونوکس ۴تا۶ ماه است هم چنین به شرایط بدن افراد، بستگی دارد.

✓ماندگاری بوتاکس دیسپورت تا چه زمانی است؟

بوتاکس دیسپورت ۴تا۶ماه ماندگاری دارد. با توجه به عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس در بین افراد متفاوت خواهد بود.

✓ماندگاری بوتاکس مصپورت تا چه زمانی است؟

بوتاکس مصپورت از ماندگاری پایین تری برخوردار است. ماندگاری این محصول بین ۳تا۶ماه است.

کلام آخر

همان طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، در اثر بالا رفتن سن و عوامل محیطی پوست دچار چین و چروک می شود. برای از بین بردن آن از بوتاکس استفاده می گردد.

بوتاکس از یک باکتری ایجاد می شود. دارای انواع مختلفی مانند دیسپورت، زئومین، نورونوکس و…   از بهترین برند ها می باشند. میزان ماندگاری آن بین ۳تا۶ماه است.

در بیماران قلبی، روحی و عصبی، عفونی و در بارداری منع تزریق بوتاکس وجود دارد. بعد از تزریق بوتاکس پوست نیاز به مراقبت دارد. برای نتیجه بهتربعد از ۶ ماه نیاز به تکرار تزریق بوتاکس است. باید در انتخاب پزشک و نوع برند انتخابی بوتاکس دقت و مشاوره نمایید. تا به نتیجه ایده آل دست پیدا کنید.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *