آنچه در این مقاله میخوانید :

عوارض مزوتراپی صورت چیست؟

با افزایش سن و ظاهر شدن لکه ها و چروک های پوستی افراد تصمیم می‌گیرند که برای از بین بردن آن ها روش های درمانی متفاوتی را انجام دهند. در واقع روش های گوناگونی برای انجام این کارها وجود دارد و مزوتراپی صورت یکی از روش های انجام این کار می باشد. اما این روش نیز یک ممکن است یک سری مشکلات با خود به همراه داشته باشد. در این مقاله ما به عوارض مزوتراپی صورت پرداخته ایم.

افراد برای داشتن چهره ای زیبا باید کارهایی را انجام داده و مولفه هایی را در نظر داشته باشند، در واقع پوست زیبا و بدون هیچ مشکل و ایرادی موجب می شود که زیبایی افراد بسیار بیشتر شود و سلامت پوست نیز بیشتر شده و موجب سلامت هر چه بیشتر بدن می شود.

مزوتراپی صورت در قسمت های مختلفی همانند گردن و زیر چشم، انجام می‌شود که در ادامه جزئیات بیشتری را در این باره توضیح می دهیم.

عوارض جانی مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت چیست؟

با ظاهر شدن چین و چروک ها و خطوط ریز همینطور تجمع چربی در نقاط مختلف صورت و افتادگی پوست، یک پژمردگی کلی در پوست جلوه می شود که به دلیل افزایش سن می باشد. از روش های از بین بردن این موارد مزوتراپی صورت است. مزوتراپی در واقع شامل طیف وسیعی از درمان ها به صورت تزریق می باشد که دارای کاربردهای بسیاری می باشد.

یکی از کاربرد های مزوتراپی در صورت می باشد، در واقع با سوزن های بسیار ریز، تزریق آنزیم ها و هورمون ها و ویتامین ها و مواد دیگر به یک لایه از پوست انجام می شود.

پوست انسان دارای سه لایه می باشد که شامل لایه های اپیدرم یا روپوست و درم یا لایه میانی و هیپودرم یا زیر پوست می باشد. خارجی ترین لایه پوست، در واقع لایه روپوست می باشد که این لایه ضخامتش از یک میلی متر نیز کمتر است.

بر روی آن سلول های مرده قرار گرفته اند. در زیر این لایه، مهم ترین لایه پوست یعنی لایه میانی یا اپیدرم قرار گرفته است، در این لایه رشته‌های کلاژن و رشته های الاستیک و هیالورونیک اسید قرار گرفته‌اند.

این‌ها موجب انعطاف پذیری این قسمت پوست و به صورت کلی پوست انسان شده‌اند. تزریق در مزوتراپی صورت به لایه میانی صورت می گیرد.

مزوتراپی صورت در کجا ابداع شد؟

این روش برای اولین بار در فرانسه ابداع شد که پس از آن با پیشرفت تکنولوژی کاربرد بیشتری پیدا کرد، اما در زمان های گذشته از مزوتراپی برای تسکین درد بعضی از بیماری‌ها استفاده می‌شد که بعدها از مزوتراپی برای جوان سازی پوست و موارد متفاوتی همانند از بین بردن چربی های اضافی و زیبا سازی و از بین بردن چروک ها و افتادگی و همینطور از بین بردن تیرگی زیر چشم، استفاده شد.

همچنین بخوانید : سن مناسب برای مزوتراپی

مزوتراپی به چه معناست

در کلمه مزوتراپی کلمه “مزو” به معنای میان و وسط می‌باشد. از آنجایی که تزریق در مزوتراپی از طریق سوزن های نازک، به لایه میانی پوست انجام می‌شود، به این کار مزوتراپی گفته می‌شود.

مزوتراپی چه کاربردی دارد؟

مزوتراپی صورت و قسمت های مختلف آن و به دلایل مختلف انجام می شود، برای مثال مزوتراپی گردن یکی از این موارد می باشد که در آن به همراه دستگاه مزونیدلینگ با تزریق مستقیم مواد را وارد پوست گردن می کنند.

این روش می‌تواند داروهای ترکیبی همانند داروهای جوان کننده و روشن کننده همینطور سفت کننده را به لایه میانی پوست گردن وارد نمایند و موجب روشن شدن پوست آن و جوان سازی شود.

در واقع تزریق مستقیم دارو باعث می شود که مدت زمان ماندگاری آن بیشتر بوده و تاثیر بسیار واضح داشته باشد. مزوتراپی در صورت در ناحیه مو نیز انجام می‌شود که در آن از ریزش مو جلوگیری میکند از دیگر مزوتراپی هایی که در صورت انجام می‌شود، درمان تیرگی دور چشم می باشد که کاربرد بسیار زیادی میان افراد دارد، به گونه ای که در این روش با تزریق مواد و با استفاده از دستگاه مزوتراپی، می‌توان چین و چروک‌های اطراف چشم و تیرگی‌های آن را تا حد بسیار زیادی از بین برد.

از نکات حائز اهمیت برای مزوتراپی تیرگی دور چشم این می باشد که، جلسات انجام این عمل باید به صورت مکرر بوده و در غیر این صورت نمی تواند تاثیری مستقیم و واضح را ایجاد کند. همانطور که می‌ دانید، نواحی اطراف چشم دارای حساسیت بسیاری می باشند و مزوتراپی آن حتما باید توسط فردی بسیار ماهر انجام شود.

سایر کاربرد مزوتراپی

از دیگر کاربردهای مزوتراپی در صورت، برای از بین بردن سوختگی های روی پوست و جای زخم و لکه می باشد، به گونه‌ای که در این مزوتراپی، به دلیل وجود داشتن جای زخم و سوختگی بافت پوست حالتی سفت و ظاهری نامناسب و سخت پیدا کرده است.

با تزریق مواد درمانی از راه مزوتراپی به نواحی از پوست که دارای این مشکل می باشند، بافت سخت این نواحی سفت می شوند و با تزریق مواد مناسب، جای آن ها نیز از بین می رود.

از دیگر کاربرد های مزوتراپی برای پوست در واقع شادابی پوست می باشد که مزوتراپی پوست کمک بسیاری در این زمینه می کند. همانطور که می دانید با افزایش سن رفته‌ رفته چروک های صورت نمایان می شوند که کمتر شدن کلاژن پوست، از عوامل این موضوع می باشد. با افزایش سن و با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید هم در عوامل ژنتیکی و ارثی و آلودگی هوا این مورد ایجاد می شود.

با انجام مزوتراپی صورت، در واقع این چروک ها کمتر شده و جوان سازی و شادابی صورت، به وجود می‌آید که در این روش مواد هایی همانند ویتامین ها و آمینو اسید ها و سایر موادی که پزشک تشخیص می‌دهد، برای رفع پیری به پوست و در لایه میانی آن تزریق می شود.

از دیگر کاربردهای مزوتراپی صورت، از بین بردن چربی ها و سلولیت ها می باشد. در واقع برای از بین بردن چربی‌های جمع شده در نواحی گوناگون صورت باید آن ها را دچار از هم گسیختگی کرد که مزوتراپی این کار را انجام می دهد و نهایتاً چربی هایی که آزاد شده اند، وارد جریان خون می‌شوند و به وسیله روده و کلیه از بدن خارج می شوند.

از طریق مزوتراپی همچنین چربی زیر صورت نیز می‌تواند از بین برود به‌گونه‌ای که پزشک معالج با تزریق موادی موجب می شود که چربی های زیر گردن سفت شوند که نهایتاً موجب می شود ظاهری زیبا به صورت و گردن داده شود.

عوارض مزوتراپی صورت

عوارض مزوتراپی صورت چیست؟

مزوتراپی صورت همانند دیگر روش‌های درمانی دارای عوارض هایی، می باشد. قبل از انجام دادن آن باید نسبت به این موضوع اطلاع رسانی شود. در هنگام انجام مزوتراپی صورت، نکاتی باید رعایت شود که شامل رعایت مواردی قبل از انجام مزوتراپی و بعد از انجام آن به مدت چندین روز می باشد.

عوارض مزوتراپی صورت می تواند شامل ادم یا تورم ناشی از آسیب و التهاب باشد که، ادم از شایع‌ترین عوارض بعد از مزوتراپی می باشد که در مدت زمان سه تا چهار روز از بین می رود.

از دیگر عوارض مزوتراپی صورت در واقع قرمزی پوست می باشد و قرمزی پوست که یکی از عوارض طبیعی تزریق مواد به پوست می باشد و در مدت زمان سه یا چهار روز از بین می رود. خارش نیز از عوارض تزریق می‌ باشد که تا مدت زمان محدودی از بین می رود.

دردی که هنگام تزریق وجود دارد و تا مدتی نیز ادامه پیدا می کند، از عوارض  مزوتراپی می‌ باشد. بعد از انجام مزوتراپی پوست صورت حساس می‌شود و باید نکات مهمی را در هنگام شستشو و موارد دیگر رعایت شود، تا که مشکلی برای پوست به وجود نیاورد.

بعد از انجام مزوتراپی افراد ممکن است که احساس حالت تهوع کنند و استفراغ کنند که باید گفت در این موارد با مراجعه به پزشک باید درباره سلامت خود اطمینان پیدا کرد.

ممکن است گاهی منجر به اسهال و استفراغ شود

گاهاً در موارد استفراغ و اسهال نیز اتفاق می‌افتد که با خوردن یک سری داروها این موارد از بین می روند. ممکن است با انجام مزوتراپی گره های زیر پوستی حساس در ناحیه تحت درمان ایجاد شود که در این موارد باید حتماً به پزشک معالج مراجعه کرده و درمان شد.

با تزریق مواد به لایه میانی پوست ممکن است که زخم هایی بر روی پوست ایجاد شود که بعدها آن زخم عفونت کند. باید حتماً به پزشک مراجعه شود چرا که عفونت می تواند خطرناک باشد و آسیب شدید برساند.

همینطور انجام مزوتراپی ممکن است باعث افزایش رنگدانه ها شود و واکنش‌های حساسیتی پوستی نیز ممکن است که ظاهر شود، پس باید قبل از انجام مزوتراپی درباره حساسیت پوستی به پزشک معالج اطمینان داده شود، به گونه ای که آزمایش‌هایی در این زمینه مورد انجام قرار بگیرد.

برای اینکه بتوان از این عوارض ها را به حداقل خود رساند، باید بعد از انجام مزوتراپی اقداماتی مد نظر گرفته شود. به گونه ای که تا ۲۴ سال قبل از آن، از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری شود. همینطور تا ۷۲ ساعت بعد از مزوتراپی نباید در مقابل نور خورشید قرار گرفت و برای جلوگیری از تورم در ناحیه درمان، باید از مصرف نمک و الکل خودداری کرد.

مطالب پیشنهادی : مزوتراپی لک صورت

اگر تورم شدید در ناحیه‌ای دیده شد، باید هر ساعت از کمپرس سرد استفاده کرد. همینطور برای کاهش درد از مسکن‌های عمومی مانند استامینوفن استفاده شود. از نکات حائز اهمیت، خوابیدن بعد از انجام مزوتراپی می باشد به گونه‌ای که باید از تماس صورت با بالش یا پتو خودداری شود همینطور از حمام و سونا و جکوزی و استخر تا ۴۸ ساعت استفاده نشود.

برای انجام مزوتراپی، باید قبل از آن داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب همانند ایبوپروفن مصرف نشود. همینطور قبل از انجام مزوتراپی صورت، مواد تقویت کننده و داروهای مراقبت، تا یک روز قبل از انجام مزوتراپی مصرف نشود‌. برای انجام مزوتراپی ضد عفونی انجام نمی شود و اگر بر روی پوست زخم یا عفونتی وجود داشت، از یک نوع الکل ۷۰ درصدی، برای ضدعفونی آن استفاده می شود.

مزوتراپی صورت

عوارض مزوتراپی صورت در نواحی گوناگون آن

همانطور که گفته شد مزوتراپی صورت در قسمت های گوناگون آن همانند زیر چشم و مکان‌هایی که لکه های سوختگی دارد، همین‌طور در گونه و بینی و قسمت های دیگر، انجام می شود. در تمامی این قسمت ها اگر سهل انگاری پیش بیاید و یا حساسیت وجود داشته باشد، می‌تواند آسیب‌هایی به پوست وارد کند. در مزوتراپی موادی که باید به پوست تزریق شود، توسط خود پزشکان مشخص می شود.

همین موضوع باعث می شود که اگر پزشک اشتباهی کند و یا حرفه ای نباشد، عوارضی نه چندان مناسب در بیمار خود ایجاد کند. گاهاً سوزن وسیله تزریقی ممکن است در پوست بشکند که یکی از عوامل آن حرکت ناگهانی بیمار و یا حرفه ای نبودن و بی تجربگی پزشک است که در این موارد باید در انتخاب پزشک دقت کرد. شکستگی سوزن در زیر چشم می تواند بسیار حساس باشد و ممکن است که به چشم آسیب برساند.

از دیگر مشکلات جدی که ممکن است بعد از مزوتراپی ایجاد شود، عفونت باکتریایی می باشد که، عفونت باکتریایی یکی از خطرناک ترین عفونت ها بوده و مراحل درمانی آن دشوار است. عفونت باکتریایی، در تمام قسمت های صورت می‌تواند خطرناک باشد و به سلامتی فرد آسیب برساند پس در صورت مشاهده اولین علائم، باید به پزشک معالج مراجعه کرد.

عوارض جانی و خطرات مزوتراپی صورت

باکتری ها که جزو بزرگ‌ترین جمعیت موجودات ریز در جهان هستند، دارای انواع متفاوتی می باشند که یک نژاد مضر از این باتری ها می تواند در درون و بخش هایی از بیرون بدن، زیاد شوند و موجب ایجاد عفونت باکتریایی بشوند‌. همان طور که گفته شد عفونت باکتریایی می‌تواند یکی از عوارض مزوتراپی صورت باشد، از این رو باید تمام موارد و نکات بهداشتی در قبل از انجام مزوتراپی، بعد از انجام مزوتراپی و در حین انجام مزوتراپی، کاملاً رعایت شوند‌. هنگام مشاهده علائمی همانند تب و لرز و آبریزش بینی و سردرد های شدید و گلودرد و بدن درد و همینطور استفراغ و تهوع، که از علائم بیماری های عفونی هستند، باید حتماً اوضاع و شرایط کنترل شود. چرا که می تواند مربوط به عفونت باکتریایی بعد از انجام مزوتراپی صورت، باشد.

خطرات مزوتراپی صورت همانطور که گفته شد مواردی می باشند که با مراجعه به پزشک می تواند کاملاً رفع شود اما یکی از خطرناک ترین آن ها شکستگی سوزن در لایه میانی پوست، می باشد که نیاز به یک پزشک بسیار ماهر برای رفع این مشکل است.

از آنجایی که مزوتراپی صورت در زیر چشم نیز انجام می‌شود و چشم نیز از حساس‌ترین عضوهای بدن هست، در صورت شکستگی سوزن بلافاصله باید پزشک متخصص در این زمینه شرایط بیمار را بررسی کرده و او را درمان کند، تا که از بروز مشکلات بزرگ در زمینه چشم و بینایی، جلوگیری شود.

همچنین بخوانید : عوارض مزوتراپی صورت

کلام آخر

در این مقاله درباره عوارض تزریق در مزوتراپی صورت صحبت شد. مزوتراپی صورت یکی از کاربردی ترین روش های درمان چروک و تیرگی زیر چشم و جای زخم و سوختگی در میان افراد می باشد. چرا که داشتن پوستی صاف و درخشان می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شود. قبل از انجام مزوتراپی صورت فرد بیمار، باید کاملاً نسبت به عوارض آن اطلاعات کافی داشته باشد که با خیال آسوده و به صورت کاملاً آگاهانه برای درمان خود اقدام نماید.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *