آنچه در این مقاله میخوانید :

عوارض فیلر لب چیست؟ + نکات مهم و ضروری

هر چقدر سن انسان بالا می رود پوست انسان شروع به نشان دادن اثرات چین و چروک، در صورت و لب ها می کند. با افزایش سن انسان میزان چربی های صورت کاهش پیدا می کنند و باعث افتادگی، خطوط عمیق و شل بر روی صورت می گردند. در این مقاله ما به بحث عوارض فیلر لب پرداخته ایم ، پس با ما همراه باشید.

وجود این چربی ها باعث نرم بودن صورت می شوند و حالتی جوان تر به انسان می دهند. فیلر یک روش درمانی غیر جراحی و غیر تهاجمی می باشد که برای اصلاح چین و چروک ها و خط های ایجاد شده بر روی صورت زیر پوست تزریق می شوند.

فیلر ها با زاویه دادن به ناحیه ی مورد نظر، باعث فرم دهی و جهت دهی به این ناحیه می شوند. از فیلر ها برای تزریق به نواحی مختلف صورت مانند لب ها، زیر چشم، گونه ها، فک، چانه، خط لبخند و بینی و حتی جای زخم و جوش استفاده می شود. این روش روشی کم درد می باشد که ظاهر فرد را طبیعی می نماید.

آیا تزریق فیلر لب درد دارد

فیلر لب چه عوارضی دارد؟ مهم ترین عوارض فیلر لب

با افزایش سن و سال پوست انسان ظاهر شل و افتاده ای پیدا می کند و برای انسان بسیار ناخوشایند می باشد. از این رو به دنبال راهی جهت رفع آن بر می آید. به دنبال زیبا سازی و شاداب کردن پوست می باشد. تزریق فیلر لب یکی از روش هایی می باشد که افتادگی لب ها را رفع می نماید .

این تزریق باعث خونرسانی به سلول های مرده قسمت لب ها می شود. تزریق فیلر در صورتی که به پزشک متخصص پوست حاذقی مراجعه شود عوارض جانبی کمتری ایجاد می شود.

✓ عفونت یا مقداری خراش در محل تزریق فیلر لب ها

✓ برآمدگی های کوچک اطراف لب ها در اثر تزریق فیلر

✓ ممکن است عروق خونی اطراف ناحیه لب تا دچار آسیب شوند.

✓ برخی بافت ها بعد از فیلر لب ممکن است دچار انسداد گردند.

✓ممکن است فیلر در محل فیلر لب ها تراوش نماید.

در صورت بروز هر کدام از این عارضه ها مانند کبودی، تورم، برآمدگی و ورم زیر پوست و.. باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمود. پس از تزریق فیلر لب کمی تورم در ناحیه تزریق، به وجود می آید. با کمپرس یخ در محل تورم، بعد از 24 ساعت این تورم رفع می گردد و نتیجه ی نهایی فرم لب ها قابل مشاهده می گردد.

روش تزریق فیلر لب از جمله روش های است که کم ترین عارضه و علائم بعد از تزریق را دارد. مورد تمایز از سایر روش های تزریق می باشد، تزریق فیلر لب را می توان از مطمئن ترین روش ها دانست که عوارض خاصی ندارند و به عبارت دیگر می توان گفت عوارض فیلر لب بسیار کم است.

حتما بخوانید درباره  :تزریق ژل لب دکتر بهمنی

انجام فیلر لب برای چه کسانی ممنوع است؟

انجام تزریق فیلر لب برای افراد زیر ممنوع می باشد و امکان مواجه شدن با عوارض فیلر لب در صورت داشتن شرایط زیر وجود دارد:

 •  زنان باردار و شیرده نمی توانند تزریق فیلر لب را انجام دهند.
 •  انجام تزریق فیلر لب برای کسانی که بیماری های پوستی دارند ممنوع می باشد.
 •  افرادی که بدن آنها نسبت به بعضی از ترکیبات دارویی آلرژی دارند نمی ‌توانند از تزریق فیلر لب استفاده کنند.
 •  افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی هستند بیماری هایی مانند روماتیسم سندروم نفروتیک و لوپوس.
 •  افرادی که دارای بیماری هایی مانند آسم و آلرژی دارند نمی توانند تزریق فیلر لب را انجام دهند.
 • افرادی که از داروهای انعقاد خون استفاده می کنند. داروهایی مانند وارفارین و آسپرین این افراد نمی توانند از تزریق فیلر لب استفاده کنند.
 •  افرادی که دارای بیماری های قلبی و عروقی هستند و داروهای خاصی استفاده می کنند نمی توانند تزریق فیلر لب انجام دهند.
 •  افرادی که دارای بیماری دیابت هستند نمی‌ توانند فیلر لب را انجام دهند.
 •  افرادی که مبتلا به عفونت های باکتریایی پوستی و تبخال می باشند نمی ‌توانند تزریق فیلر قبل را انجام دهند.
 •  افرادی که دارای سن زیر ۱۸ سال می باشند نباید تزریق فیلر لب را انجام دهند.
 •  هم چنین تزریق فیلر لب برای کسانی که اختلالات روانی دارند و انتظارات نابجا دارند مناسب نمی باشد و این افراد منع از انجام تزریق می باشند.
 •  افرادی که دارای سابقه سکته مغزی می باشند نیز نمی توانند فیلر لب انجام دهند.
 •  کسانی در ۶ ماه گذشته و یا ۶ ماه پیش رو از داروی اکوتان مصرف نموده اند نباید تزریق فیلر لب انجام دهند.
 • افرادی که پلاک دهان و دندان دارند نباید تزریق فیلر لب را انجام دهند.

عوارض فیلر لب

چگونه از عوارض فیلر لب جلوگیری کنیم؟

بعد از انجام تزریق فیلر لب و برای جلوگیری از عوارض آن و یا شدت عوارض آن باید یکسری مسائل را رعایت نمود. تلاش کنید تا حد امکان حاشیه هایی که تزریق فیلر لب انجام داده اید بی حرکت باشند.

چنان چه در سطح پوست برآمدگی های وجود آمده باشد آن ها را ماساژ دهید. بسته به نوع ژلی که شما تزریق کرده اید ممکن است برای مدتی احساس کنید که لب های شما سفت شده است. اما بعد از مدت یک و یا دو هفته پوست و لب حالت نرمی خود را به دست می‌ آورد. بعد از انجام تزریق فیلر لب تا یک هفته نباید از آرایش و اصلاح استفاده نمود.

بلافاصله بعد از انجام تزریق فیلر لب افراد مجاز به آرایش و اصلاح در ناحیه تزریق لب نمی باشند.

پس از انجام تزریق فیلر لب سعی کنید با شوینده های ملایم ناحیه تزریق را شستشو دهید. برای جلوگیری از عفونت در ناحیه تزریق باید این ناحیه را تمیز و خشک نگه داریم برای این مورد باید ناحیه تزریق را با شوینده های ملایم مخصوص پوست شستشو دهیم تا التهابات و تحریکات پوست به حداقل برسد.

سرد نگه داشتن محل تزریق فیلر لب باعث کاهش درد در ناحیه تزریق می شود.

پس از تزریق فیلر لب برای مدتی باید ورزش و فعالیت ‌های سنگین را کنار گذاشت تزریق فیلر لب به مدت دو هفته باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمود زیرا فعالیت های سنگین سبب افزایش کبودی و تورم در ناحیه تزریق می شود.

پس از انجام تزریق فیلر لب توصیه های پزشک معالج را با دقت گوش داده و انجام دهید. از جمله این توصیه ها ماساژ مرتب محل تزریق می باشد. توجه داشته باشید پس از انجام تزریق فیلر لب، خوابیدن بر روی صورت ممنوع می باشد. هم چنین پوشیدن لباس مناسب پس از تزریق فیلر بر روی نتیجه آن موثر می باشد. پس از تزریق فیلر برای مدتی در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

بیشتر بدانید :راهنمای کامل تزریق فیلر لب

همچنین بخوانید : بوتاکس مصپورت چیست؟

فیلر ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

فیلر دائمی

فیلر های دائمی از مواد ساخته شده اند که توسط بدن جذب نمی شود و همین موضوع باعث ماندگاری بیشتر آن‌ها است. فیلر های دائمی ممکن است دارای نتیجه غیر طبیعی باشند.

فیلر موقت:

این نوع از فیلرها دارای ترکیبات هیالورونیک اسید می باشند، این ماده به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود و به مرور زمان تجزیه می شود و توسط بدن جذب می گردد. انجام این عمل تجزیه باعث می شود به عنوان یک فیلر موقت معرفی شوند.

فیلر های موقت از هیالورونیک اسید ساخته می شوند، هیالورونیک اسید یک مولکول قندی می باشد. به طور طبیعی در بافت های پیوندی بدن انسان تولید می شوند. این اسید باعث جذب و اتصال مولکول های آب می شود در نتیجه باعث ایجاد حجم می گردد و افزایش حجم باعث زیبایی در بافت های افتاده می گردد.

استفاده فیلر درلب ها

فیلر در لب ها استفاده می شود و هم چنین برای مشخص کردن خط لب نیز استفاده می شوند هنگامی که لبخند می زنید در گوشه لب های شما خطوطی ایجاد می شود، تا کنار لبه خارجی بینی شما امتداد می یابد که به این خط ها خط لبخند می گویند و این خط های عمیق می تواند ماندگار شوند. تزریق فیلر به این ناحیه و ناحیه خط‌ های لبخند باعث می شود این خط های عمیق پر شوند.

هم چنین خط های لبخند کمتر به چشم می آیند و باعث زیبایی شما هنگام لبخند زدن می شود. تزریق فیلر به لب ها می ‌تواند لب هایی که حجم و خطوط باریکی دارند را پر حجم و برجسته نمایند. هم چنین تزریق فیلر می تواند حجم لب ها را که در اثر پیری از بین رفته است برگرداند و لب ها را خوش فرم تر جلوه دهد.

تزریق فیلر برای کسانی که نمی خواهند عمل جراحی پلاستیک انجام دهند روش بسیار مناسبی می باشد. فیلر نوعی داروی زیبایی می باشد که کمترین میزان تهاجم را دارند و تزریق آن به ناحیه لب موجب برجسته و پرحجم شدن آن می شود. در صورتی که تمایل به ایجاد تغییر و فرم دهی حجم لب ها باشد، استفاده می شود.

روش تزریق فیلر لب ها

در روش تزریق فیلر لب ها به صورت سریع که با بی حسی موضعی انجام می شود، این روش دارای سریع ترین نتایج با کمترین عوارض می باشد.

در روش فیلر لب ها با استفاده از سرنگ فیلر به داخل لب ها و اطراف لب ها تزریق می گردد. این روش تعداد ناحیه و عمق تزریق ها به نوع فیلر بستگی دارد. در روش تزریق فیلر لب ها از بی حسی موضعی استفاده می شود. بعضی از فیلر ها دارای ترکیبات لیدوکائین می باشند که باعث بی حسی محل تزریق می گردند.

با توجه به اینکه تزریق فیلر یک روش کم تهاجمی می باشد، بنابراین امکان تزریق فیلر لب همان روز مشاوره، وجود دارد. پیش از انجام تزریق فیلر دستورالعمل های لازم توسط پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد باید توجه داشت تا یک هفته قبل از انجام عمل فیلر از مصرف داروهایی مانند اسپرین ویتامین e و ژلوفن و هر داروی دیگری که باعث ایجاد کبودی می شوند، را قطع نمود.

به همین خاطر از قبل از انجام عمل باید مصرف هر دارویی را به اطلاع پزشک متخصص رساند. در صورتی که سابقه ابتلا به تبخال لب و دهان دارید مصرف داروی والترکس توصیه می شود. از مصرف سیگار و دخانیات قبل از تزریق باید خودداری کرد.

مراحل تزریق کردن فیلر لب چیست

مراحل تزریق فیلر لب

در تزریق فیلر لب در مرحله اول پزشک بررسی کامل ناحیه لب ها را انجام می دهد و سپس ناحیه های مورد نظر را علامت گذاری می کند. در مرحله دوم ناحیه مورد نظر پاک سازی می شود.

این ناحیه با مواد آنتی باکتریال پاک سازی می گردند و جهت بی حس شدن ناحیه تزریق را با مواد موضعی بی حس می نمایند میزان درد در این ناحیه برای بیماران قابل تحمل می باشد.

در مرحله سوم تزریق در ناحیه موردنظر از لب انجام می گردد. مدت زمان تزریق، بستگی به تعداد تزریق در ناحیه درمان دارد. ممکن است این تزریق کلا ۱۵ دقیقه و گاهی یک ساعت طول بکشد.

مرحله چهارم و آخر تزریق فیلر در لب تمیز کردن ناحیه تزریق شده و دوره نقاهت آن می باشد. بعد از پایان تزریق ناحیه های علامت گذاری شده پاک می شوند. برای کاهش درد و تسکین محل تزریق از کمپرس یخ استفاده می گردد. مدت زمان برطرف شدن کبودی بستگی به نوع فیلر تجزیه شده در لب ها دارد.

اما به طور کلی این کبودی ها از یک هفته تا ده روز بعد بهبود پیدا می کنند. یکی از مزیت های استفاده از این روش دوره نقاهت کوتاه آن می باشد. باید توجه داشته باشید بعد از انجام تزریق تا مدتی از مواد آرایشی بر روی ناحیه تزریق شده استفاده نگردد.

همچنین بخوانید : عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس چیست؟

سوالات متداول

آیا تزریق فیلر لب درد دارد؟

وقتی آمپول بی حسی به لب های شما تزریق می شود برای چند ساعت لب های شما بی حس و بعد از بی حسی برای مدت کوتاهی کمی احساس خارش و ضعف می کنید. این عمل دردناک نمی باشد.

آیا تزریق ژل لب خطرناک است؟

تزریق فیلر بی خطر می باشد. اما مانند هر عمل زیبایی دیگری ممکن است دارای خطراتی باشند خطراتی مانند عفونت خونریزی و…

آیا بعد از تزریق فیلر لب می توان غذا خورد؟

بعد از تزریق فیلر لب می توان غذا خورد اما باید یکسری نکات را رعایت نمود مانند روز اول باید فقط غذا هایی که راحت خورده و جویده می‌ شوند را مصرف نمود. این باعث می ‌شود کمتر لب های خود را پاک کنید و به ناحیه تزریق دست بزنید.

آیا تزریق ژل لب بر روی خنده ما تاثیر می‌گذارد؟

بله همان طور که گفتیم تزریق فیلر لب بر روی خط لبخند نیز انجام می شود. باعث پر شدن فضا های کنار لب می شود و بر روی لبخند انسان تاثیر می گذارد.

تزریق ژل لب یا فیلر لب چه کاری انجام می دهد؟

فیلر لب یک عمل زیبایی می باشد که می تواند لب های شما را پرحجم و زیباتر نشان دهد.

مدت رمان ماندگاری فیلر لب چقدراست؟

فیلر لب ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد و بعد از گذر زمان معین مجددا نیاز به تمدید دارد.

 کلام آخر

برای انجام دادن فیلر نیاز است به داشتن اطلاعات کافی براساس سایت ها، و مشاوره همچنین پرس و جو از اطرافیان و به پزشک حاذق و متخصص مراجعه نمایید. بهتر است قبل از تزریق فیلر لب درباره نوع تزریق و نحوه تزریق مناسب به پوست خود از پزشک سوال نمایید. با اطمینان از سلامت خود تزریق فیلر را انجام دهید تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنید‌.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *