آنچه در این مقاله میخوانید :

مراقبتهای قبل و بعد از بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

بلفاروپلاستی و یا جراحی پلک از انواع عمل های زیبایی است که نیازی به بستری و یا بیهوشی ندارد. این جراحی عملی حساس در ناحیه پلک است که برای مواردی مانند افتادگی پلک مادرزادی و یا افتادگی ای که بر اثر بالا رفتن سن است انجام می شود. دانستن مراقبت های  بلفاروپلاستی اهمیت زیادی دارد. با اینکه این عمل سنگین نیست ولی باز هم نیاز به مراقبت های قبل و بعد خاص خود را دارد که در این مقاله ما به طور کامل به بحث مراقبت های بلفاروپلاستی پرداخته ایم.

مراقبت های بلفاروپلاستی

 

کارهایی که قبل از انجام بلفاروپلاستی باید انجام دهیم

آمادگی های قبل از عمل بلفاروپلاستی در رسیدن به نتیجه ای مطلوب و کاهش عواض بعد از عمل از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مراقبت های بلفاروپلاستی قبل از عمل که می تواند بسیار مهم باشد، آمادگی روحی روانی است. استرس و تنش های قبل از عمل تاثیر زیادی در روحیه فرد دارد. استرس از عواملی است که می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و این مسئله باعث تاخیر در بهبود زخم ها می شود.
چنانچه داروی خاصی مصرف می کنید حتما قبل از عمل جراح خود را در جریان بگذارید تا مشکل و اختلالی پیش نیاید. درصورت داشتن بیماری خاص و یا انجام هرگونه جراحی دیگری روی چشم ها و یا جای دیگر بدن نیز پزشک خود را مطلع سازید. همچنین از خوردن غذاها، ویتامین ها و داروهایی که خون شما را رقیق می کنند مانند آسپرین و بروفن قبل از عمل خودداری کنید.

دیگر مراقبت های بلفاروپلاستی قبل از عمل، انجام آزمایشاتی است که در جلسه مشاوره قبل از عمل به فرد داده شده و به همراه داشتن نتیجه آن ها در روز جراحی ضرروری است. جراح قبل از عمل داروها و پماد های چشمی را تجویز می کند که حتما به طور مرتب از آن ها استفاده نمایید.
استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی به مدت 2 هفته قبل از عمل باید متوقف شود.
استحمام شب قبل از جراحی پلک و مراجعه به کلینیک بدون هیچ آرایشی نیز از مراقبت های بلفاروپلاستی قبل از عمل است.
ترجیحا از قبل با شخصی هماهنگ کنید که شما را بعد از عمل به مدت 24 ساعت همراهی کند.

مراقبت های بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

از جمله دیگر مراقبت های بلفاروپلاستی نکاتی است که بعد ز عمل باید آن ها را رعایت کنید تا دوره نقاهت شما کوتاه تر شود و عوارض بعد از عمل به حداقل برسد.
ممکن است بعد از عمل چشم شما به نور حساس شود پس بهتر است از عینک آفتاابی استفاده نمایید تا نور آسیبی به چشمانتان نزند.
پمادی که هنگام جراحی استفاده می شود ممکن است سبب تاری دید شما شود که جای هیچ نگرانی ای نیست.

اگرچه معمولا این مشکل بعد از 24 ساعت حل می شود اما اگر ادامه پیدا کرد حتما به پزشک خود مراجعه کنید و مشکل را با ایشان در میان بگذارید.
مراقبت های بلفاروپلاستی دیگری که بعد از عمل باید انجام دهید خودداری از مالش چشم و وارد کردن فشار زیاد به چشم ها به مدت دو هفته است.

همچنین استفاده از لنز های تماسی نیز تا دو هفته ممنوع است؛ اما از عینک می توانید استفاده کنید.
ممکن است احساس کنید که چشم های شما با هم هماهنگ نیستند و این تفاوت شما را آزار دهد. این مشکل به دلیل تفاوت سرعت بهبود زخم در دو چشم است.

گرچه در کمتر مواردی می تواند به دلیل انجام نادرست جراحی باشد که در ماه های بعد از بهبودی خود را نشان می دهد و باید هرچه سریع تر به پزشک جراح مراجعه شود.
از آن جایی که در این عمل لایه های زیرین پوست نیز درگیر می شوند و بهبودی آن ها نیاز به زمان بیشتری دارد ممکن است تا مدت ها در ناحیه پلک احساس سنگینی و انقباض کنید. این مشکل بعد از حدود 4 تا 6 ماه کاملا حل می شود.

مراقبت های بلفاروپلاستی قبل و بعد

مصرف دارو بعد از جراحی پلک چگونه است؟

مصرف دارو ها و مسکن های تجویز شده توسط پزشک و عدم مصرف دارو هایی مانند آسپرین غیر از مواردی که پزشک توصیه کرده است از اولین مراقبت های بلفاروپلاستی در زمینه مصرف دارو بعد از جراحی پلک است.
بعد از عمل معمولا احساس کشیدگی در پلک خود دارید. خشکی، سوزش و خارش چشم ها هم شما را آزار خواهند داد.

ترشحات چشمی به مدت یک هفته ممکن است ادامه پیدا کنند. به منظور جلوگیری از این موارد پزشک معمولا قطره های چشمی مانند اشک مصنوعی تجویز می کند که مصرف به موقع و طبق دستورالعمل پزشک آن ها قطعا در روند بهبود شما بسیار موثر خواهد بود.
دیگر مراقبت های بلفاروپلاستی که به بهبود احساس کشیدگی در پلک کمک می کند تجویز پماد های چرب کننده است که توسط پزشک صورت می گیرد.

همچنین آنتی بیوتیک هایی که به صورت موضعی در قسمت زخم مصرف می شوند سبب تاری دید شما خواهند شد. این تاری تا چند روز بعد از جراحی که دوره مصرف پماد های موضعی است طبیعی می باشد.

ممکن است در محل جراحی و بی حسی و مور مور شدن اتفاق بیافتد. همچنین حسی ناخوشایند در محل بخیه ها به بیمار دست بدهد. از دیگر مراقبت های بلفاروپلاستی که این مشکل را حل می کند مصرف کرم های چرب کننده دارای ویتامین است که باید با مشورت پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

از ژل آلوئه ورا استفاده کنید

به اعتقاد برخی افراد در مراقبت های بلفاروپلاستی میتوان از مواد طبیعی مانند ژل آلوئه ورا نیز استفاده کرد. آلوئه ورا تاثیر قابل توجه ای در محو کردن محل زخم جراحی دارد. بیمار میتواند از آن مانند مرهم در محل برش و بخیه استفاده نماید. مصرف این مورد نیز نیاز دارد که مشورتی با پزشک جراح صورت بگیرد.

در هفته های اولیه بعد از عمل مراقبت های بلفاروپلاستی اهمیت زیادی دارند. به طور مثال از آن جایی که چشم های شما ممکن است به نور و یا وزش باد حساس باشد بهتر است که از محافظ مخصوص چشم استفاده نمایید تا هنگامی که در معرض عوامل مختلف محیطی قرار گرفتید آسیبی به چشم هایتان وارد نشود.

بعد از این مدت می توانید برای پوشاندن کبودی های حاصل تا برطرف شدن آن ها از کرم های آرایشی استفاده کنید.
نکته مهم دیگر در مراقبت های بلفاروپلاستی این است که زخم جراحی نباید تا 12 ماه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد پس حتما هنگام بیرون رفتن از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

عمل بلفاروپلاستی

نحوه استراحت بعد از بلفاروپلاستی

در هفته اول بعد از جراحی چشم ها در وضعیتی بسیار حساس هستند. ممکن است تاری دید، دو بینی و یا اشک ریزی داشته باشید که طبیعی است. فقط خوب استراحت کنید و به چشم هایتان فشار نیاورید.
هنگام خواب از چند بالش در زیر سر خود استفاده کنید تا سر نسبت به بدن زاویه 45 درجه داشته باشد. این عمل به سریع تر بهبود یافتن تورم پلک ها کمک خواهد کرد.

تغذیه بعد از جراحی پلک

مراقبت های بلفاروپلاستی شامل تغذیه نیز می شود. داشتن تغذیه ای سالم و سبک می تواند بسیار مفید باشد. خوردن غذا های نرم، مانند انواع سوپ در دو روز اول بعد از عمل جدا از تاثیری که بر گوارش و سیستم ایمنی بدن می گذارند عضلات صورت را نیز کمتر درگیر می کنند.
استفاده از سبزیجات و میوه های تازه اثر دارو های مسکن، کم آبی و دهیدراته شدن آب بدن را کاهش می دهند. همچنین به سیستم گوارش که تحت تاثیر دارو ها می تواند قرار بگیرد نیز کمک خواهد کرد. مصرف آب و مایعات نیز فراموش نشود. این دو مراقبت احتمال لخته شدن خون در بدن را پایین می آورند.
مصرف الکل تا دو هفته بعد از عمل ممنوع می باشد. همچنین کشیدن سیگار و یا نزدیک شدم به فردی که در حال کشیدن است برای فرد مضرر است و در روند بهبودی او تاثیر می گذارد.

زمان شروع کار و فعالیت بعد جراحی

در بیشتر موارد جراحی های سبک بعد از گذشت یک هفته می توانید به کار و فعالیت روزمره خود باز گردید. کار کردن دوباره انجام فعالیت های معمول خود با انجام مراقبت های بلفاروپلاستی بعد از دو هفته اول مانعی ندارد. اما باز هم از انجام فعالیت های سنگین در هفته های دوم تا چهارم اجتناب کنید.
بهتر است بعد از عمل هرچه سریع تر شروع به راه رفتن کنید. اما خم شدن، گریه کردن و فعالیت های سنگین تاثیر بدی در روند بهبودی شما خواهند گذاشت. فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارند مانند رانندگی  را نیز تا زمانی که تحت درمان با دارو های مسکن هستید به تعویق بیاندازید.
دیگر مراقبت بلفاروپلاستی اجنتناب از انجام ورزش هایی است که فشار خون را بالا می برند. به مدت دو تا سه هفته از انجام این ورزش ها خودداری کنید تا روند بهبودی بهتری را تجربه کنید.
دوری کردن از نگاه به تلویزیون و یا تلفن همراه همچنین خواندن کتاب و روزنامه به مدت دو تا سه روز نیز جزوی از مراقبت های بلفاروپلاستی بعد از جراحی است. در هفته اول نیز به دلیل خشکی چشم این فعالیت ها را تا حد امکان کاهش دهید.

علائم هشدار دهنده در دوره نقاهت

به طور کلی انجام مراقبت های بلفاروپلاستی که توسط پزشک به شما داده می شود باعث به سادگی گذراندن دوران نقاهت خواهد شد. اما اگه دچار یکی از علائم زیر شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • زیادتر شدن تورم بعد از چند روز و عدم بهبودی آن.
  • درد شدیدی که با مصرف مسکن و دارو نیز کاهش پیدا نمی کند.
  • داشتن علائم آلرژیک مانند تهوع، استفراغ، لرز و یا سردرد به دارو ها و قطرات تجویز شده توسط پزشک.
  • داشتن خونریزی در محل جراحی به طوری که بند نیاید.
  • دچار بی تحرکی و بی حسی در ناحیه جراحی شدید.
  • در تنفس شما مشکلی ایجاد شده.
  • اگر واکنش های شدید و مواردی مشابه رخ ندهد، با انجام مراقبت های بلفاروپلاستی توصیه شده دوره نقاهت شما به خوبی سپری خواهد شد.

مدت زمان دوره بهبودی

مدت زمان دوره بهبودی عمل بلفاروپلاستی

نتایج کامل این عمل زیبایی معمولا بعد از یک سال خود را به خوبی نشان می دهند و فرایندی بسیار زمان بر است. با این حال با گذشت حدودا شش ماه از زخم جراحی جز ردی صورتی چیزی باقی نخواهد ماند.تیرگی، تورم و کبودی دور چشم از عوارض جانبی این عمل است.  برای کاهش یافتن این موارد در ساعت های اولیه بعد از عمل از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

عمر این کبودی ها حدودا دو هفته است و بعد از گذشت چهار هفته شروع به بهتر شدن می کنند. بیشتر موارد مربوط به این عمل بعد از حدود دو هفته از بین می رود.

با اینکه تا رسیدن به نتیجه نهایی زمان بیشتری نیاز است ولی بعد از همین مدت کوتاه نیز می توان به فعالیت های روزمره قبلی خود البته با کمی مراقبت بیشتر بازگشت.

بخش زیادی از نتایج جراحی پلک و تاثیر آن بر زیبایی مربوط به دوره ی نقهات و بهبودی بعد از جراحی است. در این زمان صبور باشید و به خوبی مراقبت های بلفاروپلاستی خود را انجام دهید تا مطمئن شوید بهترین نتیجه را از عمل خویش مشاهده خواهید کرد. اگر در این دوره مشکل و یا ابهامی داشتید حتما با پزشک جراح خود در میان بگذارید و از او کمک بگیرید.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *