آنچه در این مقاله میخوانید :

ورم لب بعد از تزریق ژل چند روز طول میکشد؟

تزریق ژل به عنوان یک روش درمانی و زیبایی، در کنار همه مزایا و ویژگی های مثبتی که دارد، عوارض کوتاه مدت و طبیعی را نیز شامل می شود، که یکی از این عوارض ورم لب است. ورم لب بعد از تزریق ژل مورد عجیبی نیست و یک اتفاق معمول است، چرا که پوست این ناحیه بسیار حساس است و بخاطر ورود سوزن تزریق، ایجاد ورم دور از انتظار نمی باشد. البته برای همه افراد به یک شکل اتفاق نمی افتد و تحت تاثیر عوامل مختلف که در ادامه بیان خواهد شد، ممکن است میزان تورم کم یا زیاد باشد. در کنار اینکه باید نسبت به دلایل ایجاد تورم آگاهی داشته باشیم، مهم است که بدانیم این تورم همراه با چه نشانه هایی است و برای درمان سریع تر آن چه اقداماتی را باید انجام بدهیم. مواردی که به صورت کامل تمام آنها را در این مقاله مرور می کنیم.

انواع تغییرات ظاهری غیر طبیعی لب بعد از تزریق

تغییرات ظاهری غیر طبیعی لب بعد از تزریق

زمانی که برای انجام تزریق ژل لب به صورت مکرر سوزن تزریق در نواحی مختلف به زیر پوست لب وارد می شود، خراش هایی را در پوست وارد می کند که همراه با آسیب های جزیی به رگ های خونی موجود در لب می باشد. این خراش ها و آسیب ها، عاملی برای واکنش بدن می باشد. به همین خاطر تغییرات ظاهری در لب و محل تزریق ژل مشاهده می شود که عبارتند از :

 • قرمز شدن : همانطور که گفتیم پوست و رگ های خونی دچار آسیب های جزیی می شوند و یک قرمزی سطحی در لب ایجاد می شود که جای نگرانی ندارد و در کمتر از 24 ساعت برطرف می گردد.
 • کبود شدن لب : با توجه به میزان حساسیت پوست افراد، مقدار کبودی متفاوت است، این کبودی ناشی از فشاری است که برای نگه داشتن لب و انجام تزریق اعمال می شود. توصیه اکید پزشک این است که برای کاهش میزان کبودی در زمان تزریق، مدتی قبل از عمل، مصرف سیگار و آسپیرین را کنار بگذارید. کبودی های ایجاد شده در اکثر افراد بیشتر از یک هفته دوام نمی آورد.
 • ورم لب : همانطور که گفته شد ورم لب ها ناشی از ورود سوزن به پوست لب و انجام فرآیند تزریق می باشد و یک مورد کاملا طبیعی است که باید در رعایت مراقبت های بعد از عمل، در زمان کوتاه تری آن را برطرف کنید.
 • نامتقارن بودن لب ها : از دیگر تغییرات ظاهری و غیر طبیعی لب فرد بعد از تزریق، نامتقارن شدن آنهاست که می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در بعضی موارد بخاطر میزان تورم مختلف در نواحی لب است. بعد از اینکه تورم از بین رفت اگر همچنان نامتقارن بودن وجود داشته باشد، نیاز به مراجعه مجدد خواهید داشت. گاهی عدم توانایی پزشک در انجام تزریق، نامتقارن بودن لب را به همراه دارد.

در کنار اینها موارد نادری مانند عفونت، زخم های پوستی و … نیز ممکن است اتفاق بیافتد که بسیار کم و در موارد محدود است.

راهنمای کامل را بخوانید : تزریق ژل لب

علت ورم کردن لب بعد از تزریق ژل

علت ورم کردن لب بعد از تزریق ژل

در کنار واکنش طبیعی سیستم بدن انسان که عاملی برای ایجاد ورم در لب است، توانایی پزشک، مدت زمان تزریق، نوع ژل، نحوه تزریق و … نیز باعث می شوند میزان تورم کمتر یا بیشتر شود. در اینجا توصیه اکید داریم که برای انجام تزریق ژل لب به متخصصان حرفه ای و کلینیک هایی با رزومه قوی، همراه با رضایت بالای مشتریان، مراجعه نمایید.

در مورد واکنش طبیعی بدن، آن چیزی که مشخص است در طول زمان تزریق ژل، به دفعات سوزن وارد لب می شود، از طرفی فشار کمی نیز از سمت متخصص برای نگه داشتن لب اعمال می شود. اینها باعث می شود که ورم اولیه ای در لب بعد از تزریق اتفاق بیافتد. این ورم به ژنتیک و میزان حساسیت فرد بستگی دارد.

اما مورد بعدی توانایی دکتر و زاویه تزریق است. چرا که سرعت انجام کار، محل ورود ژل، میزان فشار وارد شده، میزان ورود سوزن به لب و … عواملی هستند که حساسیت بدن فرد را ممکن است به مراتب بیشتر کنند و حجم تورم افزایش یابد.

ورم بعد از تزریق ژل چند روز طول می کشد؟

فرآیند تزریق ژل لب یک درمان تخریبی در پوست لب است که عامل تحریک کننده می باشد و باعث بوجود آمدن ورم ظاهری می شود. فرآیند مراقبت و کاهش ورم از همان بعد از عمل باید شروع شود. اما در حالت طبیعی و برای اکثر افراد در کمتر از یک هفته ورم لب از بین می رود. اما با توجه به شرایط و حساسیت بعضی مراجعین نیز، ممکن است ورم تا دو هفته دوام بیاورد. اما اگر بعد از دو هفته ورم لب از بین نرفت، نیاز پیگیری و مراجعه به متخصص وجود دارد.

روش های از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل

روش های از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل

در مطلب مربوط به مراقبت های بعد از تزریق ژل نیز به راه هایی که کمک می کند، ورم لب کاهش پیدا کند، اشاره ای داشتیم. تاکید اصلی بر انجام درست این روش ها و رعایت تمام نکات در دوره نقاهت بعد از تزریق ژل است. از اصلی ترین روش ها می توان موارد زیر را در نظر گرفت :

 • استفاده از کمپرس یخ از لحظات اولیه بعد از تزریق ژل لب : خوب است که از قبل یک کمپرس یخ آماده کرده باشید تا بعد از انجام تزریق، فورا آن را بر روی لب های خود قرار دهید و به مدت ده دقیقه نگه دارید. در صورت امکان از کمپرس های گرم و سرد به صورت ترکیبی استفاده نمایید، در غیر این صورت، کمپرس یخ حتما استفاده شود.
 • استفاده از قرص و داروی تجویز شده توسط پزشک : داروهایی مانند دیفن هیدرامین که در ترکیب خود آنتی هیستامین دارند تا حد زیادی تورم را کنترل می کنند. البته بهتر است که این دارو فقط با نظر پزشک و آن هم در زمان استراحت استفاده شود، چرا که خواب آور می باشد.
 • رعایت نحوه خواب بعد از تزریق : حتما به این نکته توجه داشته باشید که برای مدتی باید صورتتان به سمت بالا باشد و هیچ فشاری به گونه ها و نواحی اطراف لب در زمان خواب وارد نشود. همچنین بالا بودن سر، خود به کاهش ورم کمک می کند.

   همچنین بخوانید : نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

 • در محیط گرم و زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید: از رفتن به سونا و جکوزی در یک هفته اول اجتناب کنید و حتی در حمام نیز از آب ولرم استفاده کنید. سعی کنید مدت دوش گرفتن شما بسیار کوتاه باشد تا گرمای حمام، ایجاد مشکل مضاعف نکند.
 • عدم انجام ورزش در 48 ساعت اولیه : بعد از تزریق ژل به مدت دو روز از انجام حرکات ورزشی سنگین که باعث افزایش جریان خون می شود یا اینکه حرکت به گونه ای است که صورت و سر شما به سمت پایین خم می شود (مانند تمرینات یوگا و آرامش بخشی)، خودداری نمایید.
 • عدم مصرف دخانیات : بعد از انجام تزریق ژل لب نه خودتان سیگار بکشید و نه در محیطی قرار بگیرید که فردی در آنجا سیگار می کشد. دود ناشی از دخانیات عاملی برای ایجاد حساسیت بیشتر به همراه عفونت می باشد.
 • عدم ماساژ و دستکاری در سه روز اول : ممکن است بر اثر سوزش کم و حالت خارش که در محل سوزن ها وجود دارد بخواهید لب هایتان را ماساژ دهید یا فشار دهید، اکیدا توصیه می شود از انجام این کار تا 72 ساعت بعد از تزریق خودداری کنید.
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی : در 48 ساعت اول بعد از عمل بهتر است از لوازم آرایشی مانند رژ لب استفاده نکنید.

موارد دیگری که باید رعایت شود، عدم مسافرت طولانی مخصوصا به صورت هوایی، عدم نوشیدن مشروبات الکلی و همچنین استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه می باشد.

راهنمای کامل را بخوانید :تزریق فیلر لب

فرآیند و مسیر کاهش ورم لب

حجم زیادی از ورم ایجاد شده بعد از تزریق، ناشی از همان فرآیند تزریق می باشد و در روز اول به مقدار بسیار زیادی کم می شود. در روزهای دوم و سوم، با خوب شدن جای سوزن ها، میزان دیگری از تورم کم می شود که همراه با کاهش درد و سوزش موجود در لب ها خواهد بود.

در صورتی که فرآیند تزریق به طور کاملا درست و اصولی انجام شده باشد و ایرادی از سمت متخصص یا ماده تزریق شده وجود نداشته باشد، از روز چهارم به بعد باید ورم به طور محسوسی کم شود و برای فرد این امکان وجود داشته باشد که نتیجه نهایی تزریق ژل را در ظاهر لب های خود مشاهده نماید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید.
[Total: 2 Average: 5]
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

17 پاسخ

 1. سلام
  برای از بین بردن ورم لب بعد از تزریق باید چه کارهای انجام داد؟

  1. سلام وقت بخیر
   استفاده کردن از کمپرس یخ، خوردن آب زیاد و عدم مصرف دخانیات برای از بین بردن ورم لب بسیار کاربرد دارد.

 2. سلام من الان 3روزژل لب زدم هنوزم دردداره ورمش زیادمخصوصالب بالایم

  1. حتما بخاطر شرایط خونرسانی و موارد ایکسمی حداقلی باشد و لی این به صورت کاملا احتمالی است،و بررسی احتمال عفونتو در نهایت اسفاده از کمپرس اب گرم و مسکن.

 3. سلام من دیروز زل زدم ولی ورمش خیلی خوابیده،ینی نشانه ی خوبیه؟یا ممکنه ژلش بی کیفیت باشه؟

 4. سلام من دوروزه فیلر لب تزریق کردم پشت لبم ورم کرده و اردکی شده،این اردکی شدن پشت لب مال ورمه؟این ورم بالاش پشت لبم میخوابه؟پیش دکتر خوب برند نوامیس بود فیلرلبم ((تقریبا دو هفته پیش یک سی سی تزریق کردم و بخاطر عدم تقارن رفتم ک درستش کنه
  دوباره ی سی سی دیگ ژل زد ب نظر خودم همون ی سی سی کافی بود الان اردکی شده خیلی بدم میاد با ۲ سی سی ولی لبام باریک بودن قبل تزریق ژل))

  1. سلام وقت بخیر به احتمال زیاد به دلیل حرکت ژل لب به سمت عقب لب هست،اگر از مدل لب خودتان راضی نیستید آنزیم بزنید.

 5. سلام ووقت بخیر
  من تقریبا هفته پیش برای دومین بار ژل لب تزریق کردم اما همون روز اول بشدت ورم و کبودی اطراف لب داشتم بعد از یک هفته ورمش کمتر شده اما حس میکنم لب بالا حالت اردکی پیدا کرده
  میشه انزیم بزنم؟ که این حالت لبام از بین بره؟
  و میبخشین هزینه اینکار چفدر هستش؟

  1. سلام وقت بخیر ،اگر از مدل لب خودتون راضی نیستید بله میتوانید آنزیم بزنید،بعد از آنزیم و تزریق مجدد باید ۴ تا ۶ هفته استراحت بینشون باشه،قیمت هم از حدود یک میلیون نیم تا ۲ میلیون بر اساس میزان کار است،زیرا لب شما تخریب شده و باید درست شود.

 6. سلام وقتتون بخیر میشه ب من کمک کنید و راهنماییم کنید
  لبم امروز تزریق کردم بعد دوساعت گوشه بالایی لبم کبود شده و الان بیشتر شده

  کبودی عادیه یا باید کاری کنم

 7. سلام وقتتون بخیر بنده ۴ماه پیش فیبر تزریق کردم البته یک بار برج ۷و۱باربرج ۸برای ترمیم الان نمی‌دونم چرا ب طور ناگهانی هرکار یک قسمت یا کل لبم شروع ب سوزش میکنه و ورم میکنه ممکنه بنده رو راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام وقت بخیر با پزشکی که فیلر برایتان تزریق کرد حتما مشورت کنید و دلیل را جویا شوید،ممکن است از فیلر نا مرغوب استفاذه شده باشد.

  1. ورم لب بعد از تزریق ژل کاملاً طبیعی است و در واقع بدن شما به تزریق واکنش طبیعی نشان می دهد. به همین دلیل هم اصلا جای نگرانی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *