آنچه در این مقاله میخوانید :

دلیل اثر نکردن بوتاکس چیست؟

دلیل اثر نکردن بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی در راستای از بین بردن چین و چروک، چندین سال است که استفاده می شود و نتایج بسیار رضایت بخشی را ارائه کرده است. در موارد محدودی میزان اثرگذاری بوتاکس ناچیز بوده یا با عدم تاثیر آن مواجه شده اند. به همین خاطر نگرانی و سوالی که مطرح می شود دلیل اثر نکردن بوتاکس است. دلایل و علت های زیادی هستند که می توانند مانع اثرگذاری بوتاکس شوند. ریشه یابی هر کدام از این دلایل می تواند مشکل را برطرف کند و زیباجو به خواسته خود از تزریق بوتاکس دست یابد. در کنار اینکه دلایل عدم تاثیرگذاری را باید بررسی کنیم، دانستن مکانیزم عمل بوتاکس می تواند اطلاعات ما را در مورد این روش زیبایی کامل تر کند.

علت اثر نکردن بوتاکس و بررسی عوامل آن

چند عامل اصلی و مهم در تزریق بوتاکس وجود دارد که احتمال عدم تاثیر گذاری بوتاکس را به مقدار زیادی بالا می برد. این علت ها و دلایل به شرح زیر می باشند که در ادامه به طور کامل مور بررسی قرار گرفته اند:

 • زمانی که ماده بوتاکس به اندازه کافی تزریق نشود.

میزان دز بوتاکس تزریقی جزء موارد بسیار مهم است که باید متخصص به درستی آن را مشخص کند. هرچه این دز دقیق تر انتخاب گردد، میزان اثر گذاری بیشتر خواهد بود. در مواردی که برای فرد دز پایین تری از حد نیاز تزریق شود، با عدم اثر گذاری بوتاکس مواجه خواهیم شد. چرا که نمی تواند فلج کنندگی کافی را در ناحیه مورد نظر ایجاد کند.

 • زمانی که ماده بوتاکس به درستی تزریق نشود.

از نکات مهم در تزریق بوتاکس، محل دقیق انجام آن می باشد. ماده بوتاکس باید در محل دقیق عضله قرار داده شود تا واکنش مناسب انجام گیرد و اثر گذاری ایجاد شود. اگر بخاطر عدم توانایی متخصص در محل های عمیق تر یا سطحی تر تزریق انجام شود دیگر ماده بوتاکس با عضله واکنش نخواهد داد و نتیجه ای را برای فرد به همراه ندارد. به همین خاطر مراجعه به متخصص با تجربه و توانمند بسیار مهم است.

 • غلظت نامناسب ماده بوتاکس

اگر غلظت بالا باشد بوتاکس تزریقی به صورت متمرکز در یک نقطه جمع می شود. تجمع بوتاکس میزان اثرگذاری را کم می کند. در مواردی که غلظت پایین باشد و ماده تزریقی بسیار رقیق باشد، قدرت فلج کنندگی و اثرگذاری بر بافت پوست پایین می آید و همچنین حرکت آن در زیر پوست زیاد است و جابجا می شود که اینها باعث می گردد فرد به نتایج دلخواه نرسد.

 • عدم تغییر دوز در تکرار تزریق بوتاکس

عدم تغییر دوز عاملی بر اثر نکردن بوتاکس

وقتی که برای مرتبه های بعدی تزریق بوتاکس انجام می شود باید دوز دریافتی تغییر کند. در صورتی که چندین بار با یک دز ثابت تزریق انجام شود، میزان اثر گذاری آن کاهش می یابد چرا که مقاومت بدن در برابر آن افزایش می یابد. معمولا با افزایش دفعات تزریق میزان دوز بیشتری توسط متخصص تزریق می شود.

 • عمیق بودن چین و چروک ها

در صورتی که در سن و زمان مناسب عمل تزریق بوتاکس انجام نشود و میزان چین و چروک به حدی افزایش یابد که در تمام حالات روی صورت فرد مشاهده شود، بوتاکس نتایج کامل و رضایت بخشی به همراه نخواهد داشت. در چنین مواردی از راه های کمکی مانند جراحی پوست، لیفت پوست با نخ یا تزریق چربی در کنار تزریق بوتاکس استفاده می شود.

برای درک بهتر این موضوع خوب است بدانیم دو دسته چین و چروک داریم. چین و چروک پویا و چین و چروک استاتیک.

چین و چروک پویا فقط زمانی مشاهده می شوند که صورت در حال عمل یا عکس العمل است، مانند حرف زدن، خندیدن، گریه کردن و …و با پایان عملکرد صورت، این چین و چروک محو می شوند.

چین و چروک استاتیک دارای عمق بیشتری هستند و در تمام لحظات روی صورت فرد قابل مشاهده می باشند. مانند چروک کنار چشم و کنار لب که از میانسالی شکل می گیرند.

 • غیر اصل بودن یا تاریخ گذشته بودن ماده بوتاکس

استفاده از مواد با کیفیت و درجه یک از بهترین برندهای جهانی، بسیار ضروری می باشد و در صورتی که ماده غیر اصل تزریق شود و یا تاریخ انقضای آن گذشته باشد، نه تنها اثرگذاری نخواهد داشت بلکه امکان ایجاد عوارض و مشکلات دیگری نیز وجود دارد. حتما از مواد بوتاکسی استفاده کنید که مورد تایید FDA (سازمان غذا و دارو) باشد.

اطلاعات بیشتر : بوتاکس مصپورت

 • مقاومت بدن در برابر بوتاکس

بوتاکس به صورت یک سم فلج کننده وارد ناحیه مورد نظر می شود. در موارد بسیار محدود و خیلی کم بدن افراد در برابر این سم مقاوم هستند و سیستم دفاعی بدن آنتی بادی مورد نیاز را در محل تزریق ایجاد می کند. همین موضوع باعث می شود که ماده بوتاکس توانایی عملکردی نداشته باشد. این حالت در مواردی که تزریق بوتاکس چندین مرتبه انجام شده نیز اتفاق می افتد. در این شرایط متخصص دوز بیشتری را تزریق می کند.

توصیه میشود اگر از عرق کردن خسته شدید این مقاله را بخوانید :تزریق بوتاکس زیر بغل

چرا چین های استاتیک با بوتاکس رفع نمی شوند؟

دلیل اثر نکردن بوتاکس روی چین های صورت

در سیستم عملکردی بوتاکس، فعل و انفعال فلج کردن عضله رخ می دهد. فلج کردن وقتی نتیجه مثبتی دارد که یک مورد متحرک را بخواهیم متوقف کنیم. در مورد چین و چروک استاتیک، مورد متحرکی وجود ندارد، این چین و چروک در حالت ثابت هم وجود دارند و فلج شدن آنها همان شکل معمولشان را باقی نگه می دارد.

به زبانی دیگر بوتاکس وقتی تزریق می شود عضلاتی که در حرکت هستند را کنترل می کند در نتیجه چین و چروک آنها صاف و طبیعی می گردد. تا زمانی هم که اثر گذاری بوتاکس باقی باشد به همین شکل بدون چین و چروک می ماند. در مورد چین و چروک های استاتیک به هر اندازه ماده بوتاکس حرکت آنها را کنترل کند بازهم در حالت سکون چین ها در سر جای خود هستند.

شاید بتوان گفت تنها اثرگذاری تزریق بوتاکس در مورد چین و چروک استاتیک این است که این چین و چروک ها در زمان خندیدن، گریه کردن، حرف زدن و … بسیار بیشتر نمی شوند. برای درمان چین و چروک استاتیک از راه های درمانی دیگر استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر : بوتاکس خط خنده چیست ؟

مکانیزم اثر بوتاکس

در فرآیند بوتاکس یک ماده سمی وارد عضلات محل مورد نظر می گردد. این سم سیگنال های عصبی این ناحیه را مسدود می کند و عصب آن غیر فعال می شود. با این عملکرد انقباض های عضلانی در اثر فعالیت هایی مانند خندیدن و گریه کردن، اخم و… دیگر رخ نمی دهد. حالا تا مدتی که اثر گذاری بوتاکس از بین برود، چین و چروک را مشاهده نخواهیم کرد.

پیدایش چین و چروک متاثر از ژنتیک انسان ها، محل زندگی، برنامه غذای، سلامتی پوست و … می باشد. در چنین شرایطی برای برخی در سن کمتر و برای برخی در سن بالاتر بوجود می آید اما در نهایت همه افراد دچار آن خواهند شد. این خطوط همزمان با عملکردهای صورت فرد ایجاد می شوند که سم بوتولینوم موجود در بوتاکس عامل فلج کردن آنهاست.

بعد از چند ماه بدن در مقابل این ماده تزریقی ایمن می شود و اثرات آن کاهش پیدا می کند. حالا به صورت مجدد عصب های پوست به فعالیت می پردازند و نیاز است برای از بین برد آنها تزریق بوتاکس تکرار شود. توصیه می شود تمدید و تکرار دوره های بوتاکس را بعد از بین رفتن کامل اثر بوتاکس قبلی انجام دهید.

علائم نشان دهنده عدم تاثیر بوتاکس

اثر نکردن بوتتاکس چه علائمی دارد

با ظاهر شدن برخی ویژگی ها و مشخصات در محل تزریق بوتاکس می توان به عدم تاثیر گذاری آن پی برد. از جمله :

 • مصنوعی شدن چهره : زمانی که حالت های صورت طبیعی نباشد و احساسات به خوبی روی صورت ننشیند، مشخص است دز نامناسبی به فرد تزریق شده است که اغلب از زیاد بودن مقدار تزریق ایجاد می گردد.
 • افتادگی پوست، پلک و ناحیه بین دو چشم : زمانی که بعد از تزریق چنین مواردی پیش بیاید علاوه بر اینکه اثر گذاری مناسبی ایجاد نشده، نشان می دهد متخصص بوتاکس را در نواحی اشتباه و نامناسبی تزریق کرده است.
 • عدم برطرف شدن چن و چروک پویا : اگر بعد از تزریق بوتاکس همچنان چین و چروک پویا مثل قبل روی صورت فرد باقی باشد، بوتاکس تاثیر گذار نبوده است.
 • تغییر چهره فرد به حالت جدی و اخمو : این شرایط زمانی ایجاد می شود که دز نامناسب و یا در محل غیر مناسب تزریق انجام شده باشد.

بیشتر نشانه هایی که از عدم اثر گذاری تزریق بوتاکس حکایت دارند، اشاره به توانایی متخصص در تزریق بوتاکس می کنند. بنابراین حتما در انتخاب کلینیک معتبر و متخصص باتجربه دقت بالایی داشته باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید.
[Total: 0 Average: 0]
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *