آنچه در این مقاله میخوانید :

نکات مراقبتی قبل و بعد از مزوتراپی صورت چیست؟

فرآیند اثر گذاری مزوتراپی چگونه است؟

نتایج و ماندگاری روش های درمانی و زیبایی برای افراد مختلف، متفاوت است. این تفاوت تحت تاثیر سن، شرایط جسمی و نکات مراقبتی ایجاد می گردد. اگر به درستی به مراقبت های قبل و بعد از درمان اهمیت داده شود و فرد تمامی آنها را رعایت کند می تواند تا مقدار قابل توجهی بازدهی و ماندگاری درمان را افزایش دهد. زمانی که درمان مزوتراپی بر روی صورت فرد انجام می گیرد، مقدار مناسبی از نیازهای پوست به صورت مستقیم تامین می گردد و از طرفی تحریک کلاژن سازی رخ می دهد که در ادامه سبب جوان سازی پوست و تقویت آن می شود. حال اگر فرد بخواهد به بیشترین ماندگاری مزوتراپی دست یابد، باید نکات مراقبتی قبل و بعد از مزوتراپی صورت را که در ادامه بیان می کنیم به خوبی رعایت نماید.

بیشتر مطالعه کنید: مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی کدام اند؟

بیشتر بخوانید : تزریق ژل لب

فرآیند اثر گذاری مزوتراپی چگونه است؟

درمان مزوتراپی در شاخه درمان های جوان سازی و احیای پوست قرار می گیرد که طی آن ترمیم بافت پوستی محل مورد نظر انجام می شود و شرایط فیزیکی پوست تقویت می گردد.

اثر گذاری درمان مزوتراپی تحت تاثیر تزریق مواد معدنی، اسید هیالورونیک، مواد ویتامینی، اسید آمینه ها و .. ایجاد می شود. این مواد مستقیما به لایه میانی پوست منتقل می شوند و کمبود های موجود در آن را برطرف می نمایند و سبب می شود پوست شاداب تر شود، مشکلات آن ترمیم گردد و در نهایت جوان سازی رخ دهد.

راه دیگری که مزوتراپی سبب ترمیم پوست می شود، ایجاد افزایش گردش خون در محدوده درمان است. زمانی که سوزن مزوتراپی به پوست تزریق می شود، گردش خون در این ناحیه تشدید می شود و مواد کافی در اختیار پوست قرار می گیرد.

تحریک لایه میانی به کلاژن سازی نیز، اثر گذاری دیگر درمان مزوتراپی است. با ورود سوزن به پوست صورت، بافت در این قسمت کلاژن بیشتری را تولید می کند. کلاژن سازی از موارد حیاتی برای ترمیم، تقویت و جوان سازی پوست است.

هم چنین بخوانید : راهنمای کامل تزریق فیلر لب

مراقبت های قبل از مزوتراپی صورت کدام اند؟

مراقبت های قبل و بعد مزوتراپی کدام اند؟

طی فرآیند غیر تهاجمی مزوتراپی بیان کردیم که به چه نتایج و اثر گذاری دست پیدا می کنیم. اگر مراقبت های عمومی و تخصصی قبل از مزوتراپی صورت به خوبی رعایت شود، به مراتب بازدهی و اثرگذاری بیشتر می شود که عبارتند از:

 • دریافت وقت معاینه و مشاوره اولیه از بهترین متخصص مزوتراپی: در این جلسه تمام بیماری ها، داروهای مصرفی، شرایط جسمی و .. باید به متخصص بیان شود. متخصص نیز با معاینه پوست و در نظر گرفتن عوامل مختلف، در مورد نتایج درمان و عوارض احتمالی برای شخص مراجعه کننده، نظر خود را بیان می کند.
 • تا حد ممکن مانع حساسیتی در پوست قبل از درمان ایجاد نشود: باید در روز درمان پوست در حالت طبیعی قرار داشته باشد و به هیچ عنوان تحت تاثیر لایه بردارها، لیزر، درمان های جانبی و .. قرار نگرفته باشد. حداقل دو هفته قبل از مزوتراپی این موارد را باید رعایت کنید تا سطح عوارضی مانند تورم، قرمزی و التهاب همراه با سوزش بعد از درمان را کاهش دهید.
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون: برخی از داروها با اثر گذاری بر روی خون سبب می شوند غلظت آن تغییر کند. زمانی که خون فرد رقیق شود و سرعت گردش خون افزایش یابد، التهاب پوست زیاد می شود و احتمال خون ریزی در زمان تزریق وجود دارد. داروهایی از خانواده آسپیرین ها مانند ایبوپروفن از این دست می باشند.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی از 48 ساعت قبل از درمان ممنون می باشد.
 • برنامه دارویی خاصی اگر دارید تحت نظر متخصص ادامه دهید و در صورت نیاز، به شما در مورد تداخل با درمان اطلاع داده می شود. اصلا مصرف را خودسرانه تغییر ندهید.
 • در هفته منتهی به درمان شستشوی روزانه صورت و دوش گرفتن بسیار اثر بخش است و سطح چربی پوست را به خوبی برای مزوتراپی کاهش می دهد.
 • در روز درمان آرایش نکنید و با پوست طبیعی در مطب حاضر شوید.
 • اعمال فشار، ماساژ پوست و … در روز درمان مزوتراپی ممنوع می باشد.
 • به مدت یک ماه قبل از مزوتراپی مصرف محصولات مراقبتی از پوست در شاخه AHA را متوقف کنید.
 • سعی کنید قبل از زمان مشخص شده در مطب حاضر شوید تا دچار نگرانی و استرس نشوید و با آرامش کامل آماده سازی درمان صورت گیرد.
 • از دو روز مانده به مزوتراپی مصرف هر دارویی که دارای Retin-A می باشد حتی در مقدار کم و یک درصد خودداری کنید.

حساسیت در رعایت این نکات مراقبتی به همراه انجام درمان زیر نظر بهترین متخصص مزوتراپی پوست صورت، عوارض و مشکلات جانبی را به کمترین میزان خود می رساند.

بیشتر مطالعه کنید: اقدامات قبل و بعد مزوتراپی مو کدام اند؟

عوارض جانبی مزوتراپی صورت چیست؟

این روش درمانی به صورت غیر جراحی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. فرآیند آن غیر تهاجمی است و در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد. با این حال عوارض جانبی محدودی ممکن است در اثر این درمان ایجاد شود که با رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از مزوتراپی پوست و انتخاب متخصص با تجربه و حرفه ای، می توانید این عوارض را که شامل موارد زیر می شود کنترل کنید:

 • ایجاد سوزش و درد جزیی در محل تزریق که متخصص برای این موارد از بی حس کننده های موضعی استفاده می کند.
 • ایجاد التهاب، تورم و قرمزی در سطح بیرونی پوست به صورت محدود و کوتاه مدت
 • ایجاد خارش و حساسیت های پوستی در 48 ساعت اول بعد از تزریق
 • احتمال ایجاد زخم در موارد نادر
 • ایجاد عفونت در سطح پوست و لایه میانی آن که ممکن است ناشی از عدم توانایی متخصص باشد. در برخی موارد عدم انجام ضد عفونی اولیه پوست و استفاده از تجهیزات غیر ایمن و محلول نامناسب سبب عفونت می شود.
 • کبود شدن پوست به صورت تیکه تیکه در سطح صورت
 • پاره شدن رگ های خونی زیر پوست در اثر تزریق اشتباه

عوارض رایج و معمولی مانند التهاب اولیه، سوزش جزیی و کبودی خفیف در کمتر از دو روز برطرف می شود. اما اگر عوارض با گذشت زمان تشدید شد و مشکلات جدی تری مانند عفونت، خونریزی و .. پیش آمد باید سریعا به متخصص مراجعه شود.

انجام مراقبت های بعد از مزوتراپی صورت چه ضرورتی دارد؟

مراقبت های بعد مزوتراپی چه ضرورتی دارد؟

زمانی که با رعایت نکات مزوتراپی شما با موفقیت انجام شد، نوبت آن است که با مراقبت های بعد از درمان، به خوبی آن را مدیریت کنید تا سطح اثر بخشی مزوتراپی را به شدت افزایش دهید. همچنین کمک کنید که تغیرات پوستی و زیبایی هایی ایجاد شده مدت بیشتری در صورت شما باقی بماند.

از طرفی انجام درست مراقبت ها کمک می کند که عوارض موقت مانند التهاب، تورم و سوزش به سرعت برطرف شود و پوست به حالت طبیعی برگردد.

 • تا 6 ساعت اول بعد از درمان از فشار به پوست، مالش، آرایش و کرم های ترمیم کننده استفاده نکنید.
 • از کمپرس آب یخ برای کاهش التهاب، کبودی و درد استفاده کنید. خوب است که این کار را بلافاصله بعد از درمان انجام دهید و تا دو روز بعد از مزوتراپی ادامه دهید.
 • تا دو روز در محیط های گرم، مرطوب و .. مانند جلو نور مستقیم خورشید، استخر، سونا، حمام و … قرار نگیرید.
 • تا دو روز از داروهای رقیق کننده خون و ضد التهابی مانند آسپیرین ها و ویتامین ها استفاده نکنید.
 • درمان های جانبی پوست، لیزر درمانی، برنزه کردن و … را برای مدتی به تعویق بیاندازید.
 • برنامه غذایی سالمی را رعایت کنید، از خوردن فست فودها و سرخ کردنی ها پرهیز شود. مصرف سبزیجات و میوه ها کمک زیادی می کند. سطح پروتئین دریافتی بدن را در برنامه غذایی افزایش دهید.
 • در 48 ساعت اول از انجام فعالیت های کاری و ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • ژل آرنیکا برای از بین بردن کبودی و رفع التهاب در دو روز اول کمک کننده است.
 • بعد از هفته اول انجام ماساژ مناسب و استاندارد کمک کننده است.
 • در صورت ماندگاری درد و کبودی حتما به متخصص مراجعه کنید و از انجام درمان های خودسرانه بپرهیزید.
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *