آنچه در این مقاله میخوانید :

مزوتراپی برای رفع سفیدی مو

می توان گفت که بعد از ریزش مو، سفید شدن مو چالش بر انگیزترین مشکلی است که افراد در جامعه با آن روبرو می شوند. سفید شدن موها برای افراد مختلف در سنین متفاوتی اتفاق می افتد و یک مساله طبیعی است که تحت تاثیر برخی عوامل سبب می شود فرد در سنین کمتری با آن مواجه شود. گاهی این سفید شدن موها با گذر زمان است و فرد تغییرات چهره خود را دوست دارد، اما در مواردی که در سنین کمتر و با تار بیشتری رخ می دهد، معمولا افراد دچار نگرانی می شوند و از راه های مختلف اقدام به درمان می نمایند. مزوتراپی برای رفع سفیدی مو یکی از روش هایی است که در این زمینه توسط کلینیک های زیبایی انجام می شود. اینکه روش مزوتراپی مو اثر گذار است یا نه و چه محلول هایی در این زمینه کمک می کند، چطور می توان از سفید شدن مو جلوگیری کرد و علت سفید شدن مو در سنین جوانی چیست؟ همگی از مواردی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

دلایل سفید شدن موها در سنین جوانی و کودکی

دلایل سفید شدن موها در سنین جوانی

رایج ترین علت سفید شدن موها افزایش سن و از دست رفتن رنگدانه های مو است که معمولا  بعد از سی سالگی کم کم شروع می شود. این فرآیند طبیعی است و نگرانی در زمینه ابتلا به بیماری یا کمبود ویتامین و … ایجاد نمی کند. برای برخی افراد با سرعت کمتر و برای برخی افراد با سرعت بیشتر ادامه پیدا می کند.

بعضا سفیدی در سنین کم مانند کودکی، نوجوانی و جوانی ایجاد می شود که می تواند تحت تاثیر عوامل زیر باشد :

 • عوامل وراثتی و ژنتیکی : شروع سفید شدن مو اگر برای والدین نیز در سنین کم اتفاق افتاده باشد می تواند برای فرزندان نیز تکرار شود و تقریبا جلوگیری از این سفیدی غیر ممکن می باشد.
 • استرس : قرار گرفتن در موقعیت های استرسی به صورت ممتد و طولانی به همراه فشارهای عصبی رنگدانه ها و فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار می دهد و از طرف دیگر میزان خونرسانی به ریشه مو کاهش می یابد و زمینه سفید شدن ناگهانی مو فراهم می گردد.
 • شرایط خواب و تغذیه فرد : خواب کم و نامنظم در کنار مصرف غذاهای غیر سالم، فست فودها، غذاهای سرخ کردنی، غذاهایی با چربی بالا، مصرف نمک زیاد و … می تواند سلامت مو را تحت تاثیر قرار دهد و زمینه سفید شدن مو را پیش از موعد طبیعی ایجاد کند.
 • اختلالات هورمونی : کم کاری یا پر کاری برخی غدد مانند تیروئید در سفید شدن موها اثرگذار هستند.

در کنار این موارد بسیار مهم، مصرف دخانیات، عدم رعایت بهداشت صحیح پوست و مو، کمبود ملائین در کودکان، تجمع ملائین به صورت موضعی در کودکان، افزایش و کاهش شدید وزن، ابتلا به بیماری ها و مصرف دارو برای بیماری خاص (تریپارا نول، والپروات، کروکین و …)، رنگ کردن موها، مشروبات الکلی، کمبود ویتامین های مهم از جمله B12، کمبود مس، کمبود پروتئین ها و … نیز در سفید شدن زود هنگام موها اثر گذار می باشند.

مزوتراپی مو

مزوتراپی یک روش درمانی و تقویتی است که در آن مواد مغذی، ویتامین ها، مواد معدنی و … به صورت مستقیم به پوست و ریشه مو تزریق می شوند. کاربرد مزوتراپی بسیار متنوع است و شامل مواردی مانند شادابی پوست، جوان سازی پوست، تقویت ریشه مو، سفت شدن پوست، درمان سلولیت، جلوگیری از ریزش مو، افزایش ضخامت مو، درمان لکه های پوستی و … می شود که در زمینه جلوگیری از سفید شدن سایر موها نیز با انتقال املاح و مواد ضروری برای فولیکول های مو، نیز نتایج مناسبی را از خود نشان داده است.

آیا میدانید مزوتراپی لک صورت برای چه افرادی مناسب است؟

اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم نه تنها مزوتراپی که هیچ درمانی در دنیا وجود ندارد که موی سفید شده را به رنگ قبلی و مشابه سایر موهای فرد تغییر دهد، بلکه اقدامات و روش های درمانی مانند مزوتراپی در جهت جلوگیری از سفید شدن سایر موهای دیگر و کند کردن این روند استفاده می شوند.

نحوه تاثیر مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی مو

نحوه تاثیر مزوتراپی برای رفع سفیدی مو

در مزوتراپی جهت جلوگیری از سفید شدن مو، متخصص مواد و محلول ویژه ای را استفاده می کند که مواد مغذی و مورد نیاز رنگدانه ها و فولیکول های مو را فراهم نماید. با تقویت این مواد و ویتامین هایی مانند B12 به مقدار زیادی شرایط برای ادامه حیات مو را با رنگ طبیعی خود فراهم می کند.

روش درمانی تزریق مزوتراپی برای رفع سفیدی مو

از نظر شیوه درمان، مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی موها با سایر مزوتراپی ها تفاوتی ندارد و تفاوت در محلول تزریق شده به ریشه موها می باشد، چرا که نیاز مو برای سفید نشدن متفاوت با نیاز مویی است که دچار ریزش شده است. متخصص مزوتراپی بعد از انجام معاینه و ارائه مشاوره کامل و بررسی جوانب گوناگون، در صورت فراهم بودن شرایط وقت تزریق را برای فرد مشخص می کند که نیاز است مراقبت های ویژگی ای قبل از انجام مزوتراپی جهت جلوگیری از سفید شدن موها انجام بگیرد. با در نظر گرفتن شرایط و عواملی که زمینه ساز سفیدی مو در مراجعه کننده شده اند، محلول مناسب برای تزریق تهیه می شود و در جلسه مزوتراپی به ریشه مو تزریق می گردد.

همچنین بخوانید : آیا مزوتراپی دردناک است؟

از آنجایی که علل سفید شدن پیش از موعد مو در افراد مختلف متفاوت است، نوع محلول مزوتراپی نیز متفاوت خواهد بود.

اقدامات لازم قبل از مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی مو

رعایت موارد زیر سبب می شود که نتایج بهتری از درمان مزوتراپی دریافت کنید.

 • عدم مصرف مسکن ها و داروهای رقیق کننده خون در هفته قبل از مزوتراپی.
 • عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی در یک هفته مانده به مزوتراپی.
 • ارائه اطلاعات کامل بیماری ها و داروهای مصرفی به متخصص مزوتراپی در صورت ابتلا یا مصرف.
 • شستشوی موها در روز مزوتراپی و پاک سازی آنها از چربی و سایر موارد

مراقبت ‌های بعد از مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی مو

با اقدامات و مراقبت های زیر بعد از انجام مزوتراپی رفع سفیدی مو ماندگاری و اثر بخشی درمان را افزایش می دهید.

 • عدم آرایش و استفاده از مواد دیگر بر روی مو تا 48 ساعت.
 • عدم استحمام و شستشوی موها تا 2 روز بعد از مزوتراپی.
 • عدم شستشوی مو با آب بسیار گرم و باقی ماندن بیش از یک ربع در حمام
 • عدم انجام فعالیت های ورزشی و کاری سنگین و پر فشار تا 48 ساعت بعد از مزوتراپی
 • مصرف مناسب آب و مایعات
 • عدم رنگ کردن مو در دوران درمان و تزریق های مجدد.

مزایای مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی مو

مزایای مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی مو

 • درست است که دارویی جهت رفع سفیدی موها وجود ندارد، اما بهترین روش برای جلوگیری و به تاخیر انداختن سفیدی مو، مزوتراپی می باشد و بالاترین مزیت این روش درمانی کند کردن سفیدی مو است. از طرفی با انتقال مواد مورد نیاز به ریشه مو باعث شادابی، تقویت ریشه مو و زیبایی آنها می شود.
 • مزیت بعدی مزوتراپی بدون در نظر گرفتن نوع محلول، افزایش گردش خون در ریشه مو است. با ورود سوزن به پوست سر و تحریک سیستم عصبی این ناحیه گردش خون در پوست سر زیاد می شود و با سرعت بالاتری مواد مورد نیاز مانند ویتامین ها، پروتئین ها، آمینو اسیدها و … به ریشه مو منتقل می شوند.
 • سرعت انجام درمان بالاست و در کمتر از نیم ساعت فرآیند مزوتراپی برای فرد اعمال می شود.
 • دوران نقاهت این روش درمانی کوتاه است و فرد بلافاصله بعد از عمل می تواند فعالیت عادی خود را از سر بگیرد.

تعداد جلسات مزوتراپی برای جلوگیری از سفیدی مو

شرایط برای افراد مختلف متفاوت است و اینکه دلایل شروع سفیدی مو نیز متنوع می باشد. به همین خاطر تعداد جلسات نیز با توجه به معاینات و وضعیت مراجعه کننده تعیین می شود که ممکن است تا 10 جلسه مزوتراپی تجویز گردد. این جلسات باید در فواصل 15 روز الی یک ماه با توجه به توصیه متخصص مزوتراپی انجام شوند.

روش های خانگی جلوگیری از سفیدی مو

رعایت موارد زیر در زندگی روزانه کمک می کند که بتوانید تا حدودی سفید شدن مو را به تعویق بیاندازید:

 • ماساژ سر برای افزایش خون رسانی به ریشه موها
 • مصرف زیاد آب و مایعات که به رقیق شدن خون و همچنین افزایش رطوبت بدن کمک می کند.
 • برنامه غذایی سالم و مفید شامل تمام نیازمندی های بدن از جمله انواع ویتامین و پروتئین، حذف چربی ها، کاهش نمک و …
 • استراحت و خواب کافی : فردی که دچار کم خوابی و بد خوابی باشد به گونه ای تحت فشارهای استرسی و عصبی می باشد که نیاز به درمان دارد.
 • مصرف مکمل های گروه ویتامینی B زیر نظر پزشک و متخصص مو
 • درمان بیماری های عصبی، دوری از استرس، حضور در محیط های آرامش بخش
 • انجام فعالیت های ورزشی به صورت منظم و برنامه ریزی شده

آیا موهای سفید شده نمی ریزند؟

زمانی که مو سفید می شود دچار مقاومت بالاتری در ریشه است و مواد غذایی صرف رنگدانه ها نمی شوند، اما همچنان امکان ریزش موی سفید مانند موی طبیعی فرد با رنگ اولیه وجود دارد.

اطلاعات بیشتر درباره بهترین کوکتل مزوتراپی مو

دزباره این مطلب هم بدانید  :تزریق ژل لب

آیا استفاده زیاد از رنگ مو باعث سفیدی موها می شود؟

بله، رنگ های روشن و دکلره در این زمینه اثر گذاری بیشتری دارند و سرعت سفید شدن موی فرد را افزایش می دهند چرا که به رنگدانه های مو آسیب  وارد می کنند.

آیا می توان موهای سفید را درمان کرد؟

به قاطعیت گفته می شود که برای درمان موهای سفید هیچ درمان قطعی وجود ندارد و تمام روشهای درمانی موقتی هستند. برخی روشها نیز مانند مزوتراپی سرعت سفید شدن آن را به تاخیر می اندازند.

سفید شدن مو در چه سنینی نگران کننده است؟

اگر فرد در دوران کودکی، نوجوانی و اوایل بیست سالگی دچار موی سفید شود، باید برای معالجه و درمان اقدام نماید، چرا که ممکن است علاوه بر دلایل ژنتیکی، نشان از یک بیماری زمینه ای یا هورمونی باشد. مانند فعالیت غیر نرمال غده تیروئید که با کم کاری یا پر کاری همراه است.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *