آنچه در این مقاله میخوانید :

مراقبت های بعد از بوتاکس به چه صورت است؟

با گذر عمر و وارد شدن به میانسالی، کم کم چین و چروک‌های پوست زیاد و زیادتر می شود و خیلی از افراد در راستای داشتن پوستی صاف و جوان، از راه های درمانی مختلفی استفاده می کنند که یکی از روش های سریع و سرپایی از بین بردن چین و چروک و خطوط ایجاد شده در صورت، تزریق بوتاکس می باشد. به خصوص در پیشانی و نواحی دور چشم تزریق بوتاکس بسیار نتیجه بخش ظاهر شده است. با این حال برای رسیدن به نتیجه بهتر و ماندگاری طولانی تر و همچنین عدم آسیب به چشم و پوست، نیاز است که فرد مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم را بداند. مراقبت هایی که از ایجاد مشکلات ثانویه نیز جلوگیری می کند.

تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

از نظر نوع فرآیند و انجام تزریق تفاوتی با سایر نواحی وجود ندارد و اندک تفاوتی که وجود دارد مربوط به دقت پزشک در تزریق بوتاکس است.

برای تزریق بوتاکس پس از مراجعه حضوری و انجام مشاوره های پزشکی، متخصص تزریق بوتاکس را در جریان وضعیت خود قرار می دهید. سپس اقدامات اولیه انجام می شود و زمان تزریق مشخص می گردد.

برای تزریق ابتدا ضد عفونی کامل نواحی دور چشم و پیشانی انجام می شود و در مواردی که نیاز است از بی حسی موضعی استفاده می کنند. فرآیند تزریق بوتاکس پیشانی و به دور چشم با سرنگ در کمتر از نیم ساعت انجام می شود.

در جلسات مشاوره پزشکی، نکات مربوط به توصیه های مراقبتی قبل و بعد از بوتاکس به شخص انتقال داده می شود.

توصیه های مراقبتی قبل از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم چه کاری انجام ندهیم

قبل از اینکه برای تزریق بوتاکس وارد مطب دکتر شوید باید نکاتی را در یک دوره کوتاه رعایت کنید:

 • عدم مصرف رقیق کننده های خون : در یک هفته مانده به انجام تزریق بوتاکس دور چشم و پیشانی، نباید از هیچ دارو، غذا یا نوشیدنی که موجب رقیق شدن خون می شود، استفاده کنید. از جمله مسکن ها، ویتامین های گروه E ، چای و شراب.
 • عدم مصرف دخانیات : از آنجایی که دخانیات مانند سیگار، قلیان و … باعث کاهش قدرت دفاعی و بازسازی بدن می شوند، در نتیجه روند درمان، التیام و بهبودی را کاهش می دهند. این باعث می شود که بعد از تزریق بوتاکس، به دلیل تاخیر در انطباق شرایط، عوارض جانبی در فرد بوجود بیاید، پس بهتر است حداقل از یک هفته مانده به تزریق بوتاکس دخانیات مصرف نشود.
 • عدم مصرف الکل : حدود 2 هفته مانده به تزریق بوتاکس تمام مصارف خود در زمینه نوشیدنی های الکی را باید متوقف کنید.
 • عدم برنزه کردن پوست : پوست تحت تاثیر آفتاب یا شرایط ایجاد شده برای برنزه شدن، حساس می شود. چنین پوست هایی مستعد مشکلات جانبی هستند و تا وقتی این شرایط وجود داشته باشد پزشک تزریق بوتاکس را انجام نمی دهد.
 • گزارش کامل وضعیت سلامتی به پزشک : تمام مواردی که مربوط به وضعیت بدن شما می شود چه بیماری، چه مصرف دارو و … که حتی به نظر شما چندان مهم هم نیست را باید به پزشک اطلاع بدهید. این کمک می کند تا با اقدامات مناسب قبل از تزریق بوتاکس و بعد از تزریق، تاثیرات آن بیماری و دارو را کنترل کنید و نتیجه تزریق بهتر شود.

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی

حالا که فرآیند تزریق شما انجام شده است باید با انجام مراقبت هایی دوره درمان را تکمیل کنید:

 • در 24 ساعت اول بعد از تزریق به هیچ عنوان دولا یا خم نشوید و همیشه سرتان بالا باشد.
 • عدم استفاده از داروها و رقیق کننده های خون بعد از تزریق بوتاکس.
 • عدم استفاده از حمام، استخر و سونا در 48 ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس.
 • عدم فشار، ماساژ یا تماس چیزی با محل بوتاکس در 4 ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس.
 • کنترل هیجان و تسلط بر شرایط بدنی، برای نگه داشتن ضربان قلب در ریتم و تعداد طبیعی، چرا که افزایش شدت جریان خون، باعث ایجاد گودی در نواحی حساس مانند محل تزریق بوتاکس می شود.
 • عدم انجام فعالیت های کاری و ورزشی سنگین در روزهای اولیه بعد از تزریق بوتاکس.
 • قرار دادن یخ در نواحی که به دلیل تزریق بوتاکس به صورت موضعی برجسته شده است.
 • عدم استفاده از کلاه یا پیشانی بند که به پوست فشار می آورد.
 • عدم مصرف الکل و مشروبات در 24 ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس.

چرا مراقبت های بعد از بوتاکس اهمیت دارد ؟

معمولا بعد از هر فعل و انفعالی که در بدن توسط پزشک اتفاق بیافتد از جمله عمل های جراحی یا عمل زیبایی به دلایلی نیاز به مراقبت های بعدی دارند و این مراقبت ها دارای اهمیت می باشند. در مورد تزریق بوتاکس نیز به همین شکل است. چرا که مراقبت بعد از تزریق بوتاکس دو نتیجه مهم برای فرد به همراه خواهد داشت:

 • نتایج تزریق بوتاکس بسیار بهتر می شود و طول دوره نقاهت کمتر می شود.
 • ماندگاری اثر تزریق بوتاکس در پیشانی و دور چشم بیشتر می شود.

این دو مورد هم رضایت شما را از انجام بوتاکس بالا می برد و هم با افزایش ماندگاری اثر تزریق فاصله زمانی ترمیم و تزریق بوتاکس در مرحله های بعد بیشتر می شود و هزینه شما کاهش می یابد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بوتاکس از خانواده مواد سمی ضعیف شده می باشد. پس ممکن است برای بعضی از افراد ایجاد حساسیت کند و اگر مراقبت های بعد از بوتاکس به درستی و مطابق با توصیه های پزشک انجام نشود، ممکن است عوارض و مشکلاتی را به همراه بیاورد.

همچنین بخوانید : نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

موارد منع تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

در صورت داشتن شرایط زیر، انجام تزریق بوتاکس ممنوع می باشد.

 • مبتلا بودن به عفونت های پوستی
 • وجود حساسیت های مربوط به بوتاکس و ترکیبات آن در بدن فرد.
 • ابتلا به بیماری های تاثیرگذار بر عضلات و عصب های پوستی.
 • داشتن مشکلات بلع.
 • ابتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم یا داشتن حساسیت.
 • افتادگی پلک.
 • سابقه جراحی در ناحیه مورد نظر.
 • قرار داشتن در دوره مصرف داروهای خاص، مکمل ها یا مسکن ها.
 • داشتن وقت جراحی در آینده نزدیک.

آیا بوتاکس اطراف چشم نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد؟

مراقبت های بعد از بوتاکس دور چشم

در کنار مواردی که باید بعد از بوتاکس به صورت کلی رعایت شود، در مورد چشم به دلیل حساسیت های خاص و شرایطی که وجود دارد، نیاز است مراقبت های ویژه و خاصی را نیز انجام دهید تا هم دوران درمان بعد از تزریق بسیار کوتاه و سریع طی شود و هم نتایج و ماندگاری تزریق بوتاکس بهتر و بیشتر شود. مهمترین این موارد عبارتند از :

 • عدم مالش چشم و اطراف آن در 24 ساعت اول بعد از تزریق، چرا که فشار زیاد به این نواحی ممکن است باعث جابجایی ترکیبات بوتاکس شود.
 • در دو سه ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس از آرایش چشم خودداری کنید و در ساعات بعدی روز اول بعد از تزریق نیز برای آرایش فشار زیادی به نواحی اطراف چشم وارد نکنید.
 • هرگونه خارش  ایجاد شده در چشم و اطراف آن را بدون فشار با دقت و به آرامی برطرف کنید.
 • عدم استفاده از عینک خواب در شب اول بعد از تزریق بوتاکس.

توصیه میشود اگر از عرق کردن خسته شدید این مقاله را بخوانید :تزریق بوتاکس زیر بغل

عوارض ناشی از مراقبت نادرست بعد از بوتاکس

به طور کلی تزریق بوتاکس برای عملکردهای زیبایی و درمانی یک فرآیند کم خطر و سالم می باشد که در صورت رعایت استانداردها و نکات مربوطه و انجام مراقبت ها به صورت کامل و دقیق، عوارض خطرناکی را به همراه نخواهد داشت. اما در صورت عدم رعایت این مراقبت ها ممکن است با کمک به تشدید عوارض و حساسیت های مقطعی و کم ناشی از تزریق بوتاکس، مشکلات زیادی برای فرد بوجود بیاید. از جمله اینکه با درست انجام ندادن مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس باعث ایجاد کبودی و تورم در ناحیه مورد نظر شوید.

از دیگر عوارض جانبی تزریق بوتاکس، ایجاد عفونت می باشد. این مورد نیز از نتایج عدم مراقبت درست بعد از تزریق بوتاکس می باشد. همچنین گفتیم که اگر بعد از تزریق بوتاکس مراعات محل مورد نظر را نکنید و پیشانی یا اطراف چشم خود را تحت فشار قرار دهید، ممکن است ترکیبات بوتاکس جابجا شوند و فرم صورت دچار تغییر شود. این نیز از دیگر مشکلاتی است که برای افراد بعضا بوجود آمده است.

ماندگاری بوتاکس پیشانی و دور چشم

ماندگاری بوتاکس پیشانی و دور چشم

به طور معمول اکثر درمان ها به وسیله تزریق بوتاکس دارای دوره 3 تا 4 ماه می باشند. حالا بسته به اینکه وضعیت فعالیت آن ناحیه به چه میزان است و مراقبت های بعد از تزریق چقدر رعایت شده باشد، ممکن است ماندگاری اثر بوتاکس کمتر یا بیشتر از این میزان هم شود.

برای مثال افراد با تحرک بالا، قرار گرفتن در موقعیت آفتاب و افراد دارای واکنش صورتی بالا (عصبانیت، اخم، خنده) در مدت کوتاهتری اثر بوتاکس را از دست می دهند.

مورد بعدی میزان بوتاکس تزریق شده است که باید از مقدار مناسب و درستی استفاده شده باشد تا ماندگاری بهتری را ایجاد کند.

هزینه تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

بسته به شرایط مختلف، امکانات، نوع ترکیب بوتاکس انتخاب شده، میزان تزریق و … هزینه درمان تزریق بوتاکس نیز در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. همچنین از نظر سطح کلینیک و متخصصان تزریق نیز تفاوت قیمتی وجود دارد.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید.
[Total: 0 Average: 0]
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *