آنچه در این مقاله میخوانید :

عوارض تزریق ژل لب چیست؟【سال ۱۴۰۳】✅

تزریق ژل لب یکی از محبوبترین درمانهای زیبایی حال حاضر است و طرفداران زیادی دارد. تزریق ژل یکی از روشهای برجسته تر کردن لبهاست. روشهای دیگر شامل تزریق چربی و کاشت ایمپلنت لب هستند که به دلیل عوارض بیشتر نسبت به فیلر، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. غالبا تزریق ژل با اسید هیالورونیک صورت می گیرد. این ماده ترکیبی است که در بدن به صورت طبیعی نیز تولید می شود از این رو بدن معمولا به آن واکنش نشان نمی دهد و مشکلی به وجود نمی آید. اگر چه تزریق ژل درمانی کم خطر و ساده است اما گاهی اوقات همانند هر درمان دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که در این مقاله به عوارض تزریق ژل لب از جمله عوارض جانبی و جدی آن پرداخته شده است.عوارض تزریق ژل لب

شایع ترین عوارض تزریق ژل لب

انجام تزریق ژل لب به تنهایی خطر آفرین نیست اما زمانی که مراقبت های مربوط به این عمل قبل و بعد از تزریق به درستی صورت نگیرد، ممکن است مشکلاتی را برای فرد بوجود بیاورد. چرا که شما با یک ناحیه ای از پوست و بدن روبرو هستید که در آن یک ماده خارجی وارد شده است و سطح پوست لب به دلیل سوزن هایی که وارد آن شده است به مقدار قابل توجهی حساس و ضعیف شده است. بنابراین عدم مراقبت درست با عوارضی همراه خواهد بود که برخی از شایع ترین آنها شامل موارد زیر است :

    همچنین بخوانید : تاثیر بوسیدن بعد از تزریق ژل لب

 • ایجاد حساسیت : اگر قبل از انجام تزریق ژل لب، متخصص نمونه ای از ژل تزریقی را برای بدن بیمار تست نکند، ممکن است تزریق آن همراه با حساسیت باشد. چرا که تنوع ژل ها بسیار زیاد است و هر ژلی با هر بدنی سازگار نمی باشد.
 • از بین رفتن یا به اصطلاح مرگ بافت لب : در موارد بسیار نادر و محدود فرآیند تزریق در محل رگ های خونی لب آسیب هایی را وارد می کند که این آسیب ها منجر به از بین رفتن و مرگ بافت لب می گردد.
 • عفونت : احتمال ایجاد عفونت برای هر خراش جزیی و حتی در محل ترکیدن یک جوش روی پوست همیشه وجود دارد. به همین خاطر برای اینکه از عفونت ناشی از تزریق ژل جلوگیری شود، قبل از تزریق محل عمل ضد عفونی می شود و برای بعد از تزریق آنتی بیوتیک تجویز می گردد.
 • ایجاد نوع خاصی از کلاژن به نام اسکار : اگر تزریق همراه با ایجاد آسیب و زخم بر روی لب ها باشد، احتمال بروز اسکار هم وجود دارد. در واقع اسکار که یک حالتی از کلاژن می باشد، در کنار تغییر حالت ساختار لب ها، احساس درد را نیز به همراه دارد.
 • تجمع ژل در یک ناحیه : از موارد نادر دیگری که در زمان تزریق ژل اتفاق می افتد، جابجایی و حرکت مواد تزریق شده است که باعث می شود به صورت گلوله ای و تجمعی قابل حس باشند و حتی امکان حرکت دادن آن با دست فراهم است.

علاوه بر این موارد، عوارض جانبی جدی تری هم ممکن است تجربه شود به همین علت مراجعه به پزشک باتجربه در این زمینه، اهمیت زیادی دارد.

همچنین بخوانید :راهنمای کامل تزریق ژل لب

عوارض جدی تر تزریق ژل لب چیست ؟

عوارض جدی تر تزریق ژل لب به صورت زیر است:

تزریق ژل لب چه عوارض جدی تری دارد

 • کبودی یا ورم شدید یا طولانی مدت (یک هفته تا ده روز ممکن است طول بکشد)
 • عدم تقارن لبها (بخشهایی از لبها ممکن است اندازه متفاوتی داشته باشند)
 • برجستگی و بدشکلی لب ها
 • عفونت
 • تزریق در داخل یک رگ که باعث صدمه دیدن بافت می شود.
 • زخم، تشکیل بافت جوشگاه یا سفتی لبها
 • واکنش آلرژی که باعث ورم، قرمزی یا خارش اطراف لبها می شود.
 • مرگ سلولهای پوست در اثر از بین رفتن گردش خون در این ناحیه
 • حس کردن مواد فیلر زیر پوست

مطلب پیشنهادی : راهنمای کامل تزریق فیلر لب

چگونه عوارض تزریق ژل را کاهش دهیم؟

با رعایت نکات و عواملی می توانیم به میزان بسیار زیادی عوارض ناشی از تزریق را کنترل و محدود کنیم. این نکات هم شامل مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل است و هم شامل مواردی که مربوط به فرآیند تزریق ژل می شود.

از مواردی که در فرآیند تزریق ژل بر روی عوارض آن اثرگذار است می توان به توانایی و تجربه متخصص در کنار نوع ژل مورد استفاده اشاره کرد. پس در همان ابتدا، به مراکز معتبر مراجعه نمایید و زیر نظر بهترین متخصصان، درمان خود را انجام دهید.

عوارض بی تجربگی پزشک در تزریق ژل لب

برخی دیگر از عوارض جانبی که بعد از تزریق ژل لب بوجود می آیند، بر اثر عدم تجربه و توانایی بالای متخصص و پزشک می باشد. چرا که به نحوه تزریق، برآورد درست از میزان تزریق، تفاوت میان ژل ها و … مسلط نیست. می توان از مهمترین عوارض ناشی از بی تجربگی پزشک موارد زیر را بیان کرد:

 • عدم تقارن لب در ناحیه تزریق
 • ناهمخوانی لب بالایی با لب پایینی
 • عدم تناسب میان لب و سایر اجزای صورت
 • باقی ماندن چین و چروک اطراف لب
 • عدم دریافت نتیجه مد نظر از تزریق ژل
 • افزایش حجم لب به مقدار زیاد بخاطر تزریق بیش از اندازه.

اگر هر کدام از این عوارض بعد از تزریق برای فرد اتفاق بیافتد، ناشی از عدم توانایی و تجربه پزشک و متخصص می باشد.

عوارض کوتاه مدت تزریق ژل لب

عوارض کوتاه مدت تزریق ژل لب

دسته ای از عوارض بعد از این عمل نیز به صورت موقتی هستند و نباید در مورد آنها زیاد نگران شد. این عوارض در افراد مختلف متفاوتند و با رعایت مراقبت های بعد از تزریق و توجه به توصیه های پزشک بعد از یکی دو روز برطرف می شوند. اگر بعد از این مدت عوارض رفع نشدند، حتما با متخصص خود مشورت کنید.

 • احساس سوزش های سطحی و خارش در لب ها
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه لبها و ایجاد کبودی های ضعیف
 • ایجاد قرمزی در محل وارد شدن سوزن به لب
 • احساس تورم و حجیم بودن در لب ها
 • خونریزی در محل تزریق ژل
 • فعال شدن تبخال لب و اطراف آن

این عوارض در بیشتر افراد اتفاق می افتد و قبل از تزریق باید آمادگی آنها را داشته باشید.

عوارض ناشی از بی کیفیت بودن ژل مورد استفاده

برای ژل هایی که به لب تزریق می شوند استانداردها و مشخصات خاصی وجود دارد و باید موادی که قرار است به لب فرد تزریق شوند، دارای این ویژگی ها باشند. در غیر این صورت به دلیل عدم سازگاری با بدن انسان عامل بیماری های خطرناک، دائمی و جبران ناپذیری خواهند شد که می توان گفت از جمله مواردی است که باعث می شود عوارض تزریق ژل تاثیرات ماندگاری داشته باشد.

اما ژل های مورد تایید باید دارای ویژگی هایی از جمله : سازگاری با سیستم دفاعی و ایمنی بدن، عدم سرطان زا بودن و عدم تحریک کنندگی سیستم ایمنی، باشند.

    همچنین بخوانید : نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

عوارض قلیان کشیدن بلافاصله بعد از تزریق ژل

بعد از تزریق ژل مصرف دخانیات و مشروبات الکلی برای مدتی ممنون می باشد. چرا که این موارد در روزهای اولیه عاملی برای افزایش تورم و التهاب می باشند.

در مورد قلیان نیز، جدایی از بحث التهاب و تورمی که بر اثر مواد آن ایجاد می گردد، فشار لب ها برای قلیان کشیدن نیز در روزهای اولیه، تقارن و تناسب لب را برهم می زند و امکان جابجایی ژل ها را ایجاد می کند. در صورتی که چنین مشکلی پیش بیاید، امکان ایجاد تناسب و زیباسازی لب سخت تر می شود و در برخی موارد بر اثر فشاری که به لب وارد شده است، ژل تزریق شده را تخلیه می کنند.

قلیان کشیدن و مصرف سایر دخانیات، مانعی برای ساخت رگ های خونی می باشند. بنابراین در مرحله ای که نیاز است رگ های خونی تازه ای ساخته شوند تا سازگاری ژل تزریق شده با بافت لب ها اتفاق بیافتد، نباید سیگار و قلیان کشید.

از نظر زمانی توصیه می گردد که مصرف سیگار، قلیان و نوشیدنی های الکلی را حداقل تا یک هفته بعد از تزریق ژل لب کنار بگذارید.

حتی توصیه می شود در محیط هایی که بقیه افراد نیز به استعمال سیگار و قلیان می پردازند، شما حضور نداشته باشید و از چنین فضایی دوری کنید. چرا که پوست لب و محل تزریق حساس است و دود ناشی از سیگار و قلیان ممکن است باعث ایجاد تورم و التهاب و همچنین عفونت شود.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم؟

در موارد زیر باید فورا با پزشک تماس بگیرید:

 • ورم شدید
 • تب
 • مشکلات بینایی
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *