آنچه در این مقاله میخوانید :

عوارض بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

بلفاروپلاستی یکی از روش ها و تکنیک هایی می باشد که برای درمان افتادگی پلک و همچنین حذف چربی های اضافی اطراف پلک انجام می شود. پس می توان گفت این عمل همزمان یک عمل زیبایی و یک درمان افتادگی پلک است که کمک زیادی به افراد دارای این مشکل می کند. از جمله تاثیرات درمانی آن می توان به بهبود شرایط بینایی فرد اشاره کرد. در این مطلب به صورت کامل در مورد بلفاروپلاستی صحبت خواهیم کرد و در کنار تعریف کامل این عمل به بررسی مواردی چون کاربردهای بلفاروپلاستی، نحوه انجام آن و همچنین عوارض احتمالی بلفاروپلاستی خواهیم پرداخت که این اطلاعات کمک زیادی به شما خواهد کرد تا بتوانید در مورد اجرا یا عدم اجرای بلفاروپلاستی تصمیم بگیرید.

بلفاروپلاستی چیست؟

به صورت خلاصه بلفاروپلاستی یا همان عمل زیبایی پلک، یک عمل ترمیمی است که افتادگی پلک را برطرف می کند. با انجام این عمل پوست، چربی و ماهیچه اضافه که در بالای چشم قرار دارد برداشته می شود و در کنار داشتن مزایای زیبایی، یک راه درمان برای افرادی است که دچار افتادگی پلک هستند. چرا که با این عمل میزان بینایی فرد بهبود پیدا می کند و قدرت دید او بیشتر می شود و از فشار بیشتر به چشم جلوگیری می شود.

افتادگی پلک و ایجاد چربی در بالای آن ممکن است به دلیل افزایش سن، چاقی صورت و یا موارد ارثی باشد. معمول ترین و رایج ترین راه برای برطرف کردن این مشکلات نیز عمل بلفاروپلاستی است. البته این عمل مانند هر درمان و جراحی ممکن است دارای عوارضی باشد که با آگاهی از آنها و نحوه پیشگیری و مدیریت می توانیم نتایج بهتری دریافت کنیم.

عمل بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود و از آن جایی که در این عمل از فرآیند بی حسی موضعی بر روی پلک ها کمک گرفته می شود، هیچگونه دردی را برای فرد به همراه ندارد .

عوارض جانبی و خطرات ناشی از بلفاروپلاستی چیست؟

عوارض بلفاروپلاستی چیست

عمل جراحی بلفاروپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگر دارای یک دوره نقاهت و نگهداری می باشد. بنابراین ممکن است در این دوره عوارض و مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید که اکثر این مشکلات ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی و اصول مراقبتی در دوره نقاهت عمل جراحی بلفاروپلاستی می باشد. از آنجایی که محل عمل جراحی در ناحیه چشم است، نگرانی از تاثیر عوارض و مشکلات آن چندین برابر می باشد و باید میزان حساسیت فرد در طول دوران بعد از عمل بسیار زیاد باشد. برای همین دانستن عوارضی که ممکن است اتفاق بیافتد به مدیریت شرایط و پیشگیری از آن کمک می کند. در ادامه تعدادی از این عوارض را با هم مرور می کنیم.

 • عفونت و خونریزی در پوست ناشی از عمل بلفاروپلاستی

یکی از معمول ترین و شایع ترین عوارضی که پس از انجام جراحی بلفاروپلاستی ممکن است با آن روبرو شوید، عفونت و خونریزی در پوست است. معمولا این خونریزی در ناحیه بخیه های موجود بر روی پلک شما اتفاق می افتد. برای اینکه از عفونت بعد از این خونریزی جلوگیری شود باید به صورت درست و دقیق آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک به طور کامل استفاده گردد.

 • خشک شدن و تحریک پذیری چشم

مشکل و عارضه دیگری که بر اثر عمل بلفاروپلاستی ممکن است بوجود بیاد خشک شدن چشم‌ها و تحریک پذیری بالای آنها است. معمولا پزشکان برای پیشگیری از این عارضه برای بیمار قطره های چشمی خاصی را تجویز می کنند که باید به صورت صحیح استفاده شود.

 • ایجاد مشکل در باز و بسته شدن چشم

بخیه هایی که بعد از عمل به پلک شما زده می شود ممکن است از باز و بسته شدن راحت چشم جلوگیری کنند.

 • باقی ماندن جای بخیه بر روی پلک

زمانی که دوره درمان تمام شود و پزشک نخ های بخیه را بردارد ممکن است علامت زخم و جراحی روی پلک باقی بماند. خیلی افراد نسبت به باقی ماندن این جای بخیه حساس هستند.

 • تغییر رنگ اطراف پوست چشم

معمولا در پوست های روشن تغییرات رنگ بیشتر جلب توجه می کند و مقداری اطراف چشم به تیرگی تغییر رنگ پیدا می کند. البته در بیشتر موارد بعد از مدتی این تغییر رنگ به حالت اولیه بر می گردد.

 • اختلال در بینایی چشم بر اثر آسیب به عصب های چشمی

یکی از عوارض نگران کننده در عمل بلفاروپلاستی وارد شدن آسیب به عضلات چشم و همچنین صدمه دیدن عصب های چشمی است. این موارد ممکن است باعث اختلال در بینایی فرد شود. بنابراین در انتخاب پزشک باید دقت بسیار زیادی داشته باشید و حتما به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

می توان این عوارض گفته شده را به کمترین مقدار خود رساند اگر عمل بلفاروپلاستی خود را زیر نظر یک متخصص با مدرک معتبر، همراه با تجربه و سابقه خوب و شفاف انجام دهید.

آیا عوارض جانبی بلفاروپلاستی خطرناک و دائمی است؟

عوارض عمل بلفاروپلاستی زیاد و گسترده می باشند. در همین راستا ممکن است برخی از آنها موقتی باشند و با مرور زمان از بین بروند، مانند کبودی، زخم، ورم و … که در یکی دو هفته اول برطرف می شوند. اما برخی عوارض نیز ممکن است دائمی و ماندگار باشند. مانند اختلالات بینایی ایجاد شده در فرد. این موارد معمولا در اثر عدم جراحی درست ایجاد می شوند.

البته ماندگاری عوارض این چنینی به میزان آسیبی که به چشم وارد شده است بستگی دارد. همچنین در صورت تشخیص به موقع علائم خطرناک و آسیب های بوجود آمده، پزشک می تواند کمک زیادی به بهبود عوارض نماید. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که آسیب های وارده به ماهیچه و عصب چشم در بیشتر مواقع تا آخر عمر در چشم فرد باقی می مانند و امکان برطرف کردن آنها و ایجاد سلامتی وجود ندارد.

احتمال وقوع عوارض بلفاروپلاستی چقدر است؟

معمولا عمل های زیبایی در خیلی موارد به حساسیت عمل های جراحی درمانی نیست. اما در مورد عمل بلفاروپلاستی شرایط کاملا متفاوت است. چرا که شما با یک عمل زیبایی در ناحیه بسیار حساس روبرو هستید. برای همین به حداکثر دقت پزشک و میزان تخصص بالای او نیاز است.

اگر پزشک و متخصص عمل بلفاروپلاستی به درستی انتخاب شده باشد، احتمال ایجاد عوارض در این عمل پایین است و حتی در مواردی این احتمال بسیار ناچیز می باشد.

عامل بعدی که احتمال ایجاد عوارض بعد از عمل بلفاروپلاستی را بسیار کاهش می دهد رعایت کامل نکات و توصیه های پزشک قبل و بعد از عمل است. چرا که در مواردی عمل با موفقیت همراه بوده است و عدم رعایت توصیه های پزشکی منجر به ایجاد عوارض بلفاروپلاستی گردیده است.

اطلاعات بیشتر : مراقبت های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

پیشگیری و درمان عوارض جانبی ناشی از بلفاروپلاستی

می توان با رعایت اصول و توصیه های مطرح شده از سمت متخصص و پزشک خود، از ایجاد عوارض زیادی از بلفاروپلاستی جلوگیری کنید و همچنین برای درمان آن موفق ترین روش ها را به کار ببرید. بنابراین داشتن اطلاعات کافی مربوط به قبل، حین و بعد از عمل به فرد کمک زیادی می کند تا از ابتلا به عوارض ناشی از عمل بلفاروپلاستی جلوگیری کند.

اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی

 • مراجعه به یک متخصص چشم و پزشک جراح و دریافت یک مشورت کامل در مورد تمام سوالاتی که در ذهن دارید.
 • گذراندن معاینات کامل به صورت دقیق و با صداقت کامل تحت نظر پزشک متخصص. چرا که در صورت وجود اختلالات بینایی، بهتر است که بلفاروپلاستی انجام نشود.
 • قطع داروهایی که عاملی برای افزایش جریان خون هستند مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم، قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی.
 • عدم سیگار کشیدن قبل از عمل جراحی، تا میزان اکسیژن رسانی خون افزایش یابد و به ترمیم زخم ها کمک شود.
 • عدم استفاده از موارد رقیق کننده خون تا مدتی که دکتر تجویز می کند. چرا که مواردی مانند مشروبات الکلی عاملی برای رقیق شدن خون هستند و بعد از عمل میزان خونریزی شما ممکن است بیشتر باشد.

اقدامات بعد از بلفاروپلاستی

اقدامات بعد از جراحی بلفاروپلاستی

 • استفاده درست، به موقع و کامل داروهای آنتی بیوتیک مطابق تجویز پزشک
 • استفاده از پمادهای مخصوص بخیه بر روی نواحی بخیه زده شده.
 • استراحت کافی همراه با داشتن رژیم غذایی مناسب و درست
 • بعد از عمل بلفاروپلاستی حتما از عینک دودی استاندارد استفاده شود.
 • عدم استفاده از لنز تا مدتی که دکتر مشخص کرده است.
 • عدم بلند کردن وسایل سنگین
 • عدم انجام حرکات ورزشی تا سه هفته پس از جراحی
 • استفاده از قطره‌های مرطوب کننده چشم به صورت مرتب و در زمان بندی مشخص، تا از خشک شدن چشم جلوگیری کنید.
 • عدم استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکلی تا مدتی که پزشک تعیین می کند.

دوران نقاهت بعد از عمل بلفاروپلاستی

بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی وارد دوره نقاهت بیماری می شوید که دوره آن طولانی نیست و مهمترین اقدامات باید در یکی دو هفته اول صورت گیرد. تمام مواردی که در قسمت اقدامات بعد از عمل بیان شد، شامل مواردی است که در دوره نقاهت انجام می شود و در کنار استراحت کافی و رعایت اصول بهداشتی باید به آنها توجه کنید.

همچنین با توجه به شرایط افراد مختلف دوره نقاهت متفاوت خواهد بود که باید متناسب با توصیه های پزشک این دوره را بگذرانید.

آیا عمل بلفاروپلاستی برگشت دارد؟

از آنجایی که عمل بلفاروپلاستی مربوط به پوست می شود و پوست به مرور زمان دچار افتادگی و شل شدن می شود و نمی توان این مورد را جلوگیری کرد، امکان بازگشت افتادگی پلک وجود دارد. به همین دلیل تاکید می شود که عمل بلفاروپلاستی در سنین بالاتر انجام شود تا پوست رشد خود را به طور کامل انجام داده باشد و میزان تغییرات پیری آن کمتر باشد. پس هرچه این عمل در سن بالاتری انجام شود میزان بازگشت آن کمتر خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در مورد ماندگاری عمل بلفاروپلاستی

چه افرادی نباید جراحی بلفاروپلاستی انجام دهند؟

دانستن اینکه شما به دلایل خاصی نمی توانید گزینه جراحی بلفاروپلاستی باشید به شما کمک می کند که با عدم انجام آن، از عوارض پیش بینی شده جلوگیری کنید.

 • افراد دارای سن کمتر از 35 سال بهتر است این عمل را انجام ندهند، مگر در موارد خاص.
 • افرادی که دارای شرایط عمومی سالمی نیستند و یا دارای بیماری خاصی هستند.
 • افراد دارای خشکی چشم یا مبتلا به بیماری های گوناگون چشمی از جمله گلوکوم
 • افرادی که بهبود زخم در آنها به کندی صورت می گیرد و یا مستعد بیماری های پوستی مانند زخم کلوئیدی هستند.
 • افراد دارای بیماری های سیستمی مانند اختلال در انعقاد خون، تیروئید، فشار خون بالا و مرض قند باید حتما به پزشک متخصص شرایط را اعلام کنند و با نظر متخصص پیش روند.

چه افرادی می توانند جراحی بلفاروپلاستی را انجام دهند؟

افرادی که شرایط آنها برای این عمل تایید شود، امکان ایجاد عوارض جانبی در آنها کمتر می باشد.

 • افراد بالای 35 سال
 • افراد دارای شرایط جسمانی و عمومی سالم
 • نداشتن بیماری های خاص
 • افرادی که اعتیاد به مواد مخدر ندارند.
 • افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها قوی می باشد.

آیا عمل جراحی بلفاروپلاستی با درد همراه است؟

آیا جراحی پلک درد دارد

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و متخصص جراحی از بی حس کننده های موضعی استفاده می کند. بنابراین در زمان عمل شما درد خاصی را احساس نمی کنید. تنها در مواردی بعد از انجام عمل و از بین رفتن اثر بی حسی، ممکن است سوزش در محل بخیه ها و زخم احساس شود. همچنین تورم و کبودی ایجاد شده نیز در دو هفته اول برطرف می شود.

سوالات متداول

1- آیا بعد از انجام بلفاروپلاستی باز هم نیاز به عمل داریم؟

عمل های ثانویه به صورت مکمل برای عمل اولیه بلفاروپلاستی انجام می شود. این عمل ها برای از بین بردن جاهای زخم و یا ترمیم افتادگی بعد از چند سال از عمل اولیه صورت می گیرد. بنابراین باید و الزامی در عمل های بعدی وجود ندارد.

2- چطور از گود شدن بیش از حد چشم ها جلوگیری یا درمان کنیم؟

معمولا این مورد در عمل بلفاروپلاستی ایجاد می شود که با تزریق ژل و تزریق چربی صورت قابل اصلاح است.

3- کشیدن بخیه ها بعد از بلفاروپلاستی چگونه است؟

در عمل بلفاروپلاستی از دو نوع بخیه استفاده می شود. نوع اول بخیه های چسب مانندی هستند که به مرور زمان و به صورت خود به خود از بین می روند و نوع دوم بخیه های معمولی هستند که در اکثر جراحی ها استفاده دارند. برای کشیدن این نوع بخیه ها باید بعد از یک هفته الی ده روز به پزشک مراجعه کنید.

4- عدم تقارن چشم ها را در بلفاروپلاستی چگونه برطرف کنیم؟

این مشکل با ایجاد برش و همچنین تغییر در چین و چروک اصلاح می شود.

5- چگونه از عوارض بلفاروپلاستی پیشگیری کنیم؟

انتخاب پزشک جراح متخصص مناسب و حرفه ای همراه با رعایت نکات پیش از عمل و بعد از عمل به جلوگیری از عوارض بلفاروپلاستی کمک می کند.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *