آنچه در این مقاله میخوانید :

بوتاکس خط خنده

بوتاکس خط خنده چیست ؟

ایجاد خطوط مختلف در صورت از عواملی هستند که باعث می شوند افتادگی پوست و افزایش سن در صورت به چشم بیاید. خط خنده یکی از این موارد است. زمانی که با روش های گوناگون این خط خنده را ناپدید کنید، عملا به جوان سازی و زیبایی پوست خود کمک کرده اید. در این راستا استفاده از بوتاکس یکی از روش های بسیار پرطرفدار و کاربردی می باشد. منظور از خط خنده دو خط کناری دهان هستند که از گوشه های کناری بینی شروع می شوند و تا گوشه های کناری دهان ادامه دارند. زمانی که فرد می خندد، عمق این خط بیشتر می شود و خود را بیشتر نشان می دهد. به همین خاطر به آن خط خنده گفته می شود. تزریق بوتاکس خط خنده یک درمان مناسب و تقریبا کم خطر در این زمینه می باشد.

تزریق بوتاکس خط لبخند

در فرآیند تزریق بوتاکس خط خنده، بی هوشی انجام نمی شود و نیازی به آن هم نیست. فقط توسط متخصص محل مورد نظر برای تزریق، با کرم بی حسی و کمپرس آب سرد بی حس می گردد. حالا به صورت حرفه ای و با دقت بالا مواد بوتاکس به ماهیچه ایجاد کننده خط خنده تزریق می شود. کل زمانی که فرآیند تزریق به دو طرف دهان در محدوده خط خنده، شما را درگیر می کند، کمتر از 15 دقیقه می باشد.

محل تزریق بوتاکس خط خنده

محل تزریق بوتاکس خط خنده کجاست

جایی که قرار است بوتاکس تزریق شود، ماهیچه ایجاد کننده خط خنده است. عواملی مانند ساختار پوست، افزایش سن، ویژگی های ارثی و … باعث افتادگی و شل شدن پوست می شود. این شل شدن پوست در ناحیه هایی از صورت بیشتر به چشم می آید مانند خط اخم و خط خنده. اگر بخواهیم این موارد را برطرف نماییم باید ماهیچه ایجاد کننده آن را بی اثر کنیم و با تحریک پوست به فرآیند کلاژن سازی، آن را تقویت کنیم و باعث جوانی و شادابی آن شویم. چرا که کاهش تولید کلاژن، باعث تغییرات پوستی و ایجاد چین و چروک در آن می شود. ماهیچه های کناری خط خنده، عامل سازنده آن هستند و باید با تزریق بوتاکس به این محل این عامل ها را برطرف کنیم.

همچنین بخوانید : آر اف بهتر است یا بوتاکس ؟

مراحل تزریق بوتاکس خط خنده

برای انجام تزریق خط خنده نیاز است که یک پروسه چند مرحله ای طی شود تا به خوبی درمان انجام شود. این مراحل عبارتند از :

 • مراجعه به متخصص و انجام معاینات اولیه و تعیین زمان تزریق بوتاکس.
 • در زمان مشخص شده فرد باید برای یک عمل سرپایی در کلینیک حاضر باشد تا مقدماتی مانند پوشیدن روپوش و هماهنگی ها انجام شود.
 • ضدعفونی کردن پوست محل تزریق به صورت کامل و دقیق توسط متخصص و حذف آرایش اگر وجود داشته باشد.
 • بی حس کردن موضعی ناحیه مورد نظر با کرم بی حسی و کمپرس آب سرد.
 • تزریق مواد بوتاکس در محل ماهیچه های مشخص شده با سوزن های بسیار نازک و مخصوص.
 • اتمام عمل و ارائه توضیحات مراقبتی بعد از تزریق به فرد توسط متخصص و همچنین تجویز دارو در صورت نیاز.

چه افرادی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس خط لبخند هستند؟

چه افرادی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس خط لبخند هستند؟

می توان گفت تمام افراد در سنین مختلف که با افتادگی پوست و همچنین انواع چین و چروک در اطراف دهان مواجه هستند، گزینه مناسبی برای تزریق بوتاکس خط خنده به شمار می آیند. دسته دیگری از افراد که در این زمینه گزینه مناسبی هستند، کسانی می باشند که نمی خواهند تحت عمل جراحی جوان سازی قرار بگیرند و یا امکان بی هوشی برای آنها وجود نداشته باشد.

حتی در صورتی که فرد تصمیم به جراحی پوست و انجام لیفت آن را داشته باشد، در برخی موارد ابتدا از روش تزریق بوتاکس استفاده می کند تا ببیند نتایج به چه شکل می شود و چه حالتی به پوست او می آید، درنهایت بعد از آن عمل جراحی را انجام می دهد.

اگر خانمی در دوران بارداری یا شیردهی قرار داشته باشد، گزینه مناسبی جهت تزریق بوتاکس خط خنده نخواهد بود.

همچنین بخوانید : لیفت با نخ برای خط خنده

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

در اولین مرحله پیش از تزریق، باید یک جلسه معاینه و مشاوره زیر نظر متخصص انجام شود تا به صورت کامل وضعیت پوست فرد و میزان  افتادگی و… آن بررسی شود. همچنین سوالات متخصص فرد باید به دقت جواب دهد. همچنین هدف خود از تزریق، انگیزه و نتیجه مورد نظر را نیز که در چه سطحی باشد، نیز به اطلاع متخصص برساند.

در جلسه مشاوره، باید گزارش کاملی از وضعیت بدنی، داروهای مصرفی و سابقه بیماری در صورت وجود به متخصص اطلاع داده شود.

عدم مصرف دخانیات در یک هفته قبل از عمل توسط فرد باید رعایت شود. به هیچ عنوان نباید در چند روز باقی مانده تا عمل از داروها و غذاهای رقیق کننده خون استفاده کند. عدم مصرف نوشیدنی های الکی، نوشابه های گاز دارد، قهوه و نوشیدنی های کافئینی، سیگار و … نیز از دیگر مواردی است که قبل از تزریق بوتاکس باید رعایت گردد.

در نهایت زمان مراجعه برای انجام تزریق با پوست شسته شده و کاملا بدون آرایش  بروید و حتی از یک کرم معمولی هم استفاده نکنید.

مراقبت پس از تزریق بوتاکس خط لبخند

رعایت چند نکته بعد از تزریق باعث می شود هم عوارض تزریق بوتاکس خط خنده کمتر شود و هم اینکه نتایج بهتری برای فرد ایجاد شود. این نکات مراقبتی عبارتند از :

 • عدم آرایش، لمس کردن و شستشوی صورت در 5 ساعت اولیه بعد از تزریق.
 • عدم قرار گیری در معرض تابش مستقیم خورشید و شرایط آب و هوایی نا مساعد تا 24 ساعت.
 • مصرف دقیق و به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک.
 • عدم رفتن به حمام یا محیط های گرمی مانند سونا در 48 ساعت بعد از تزریق.
 • در چند ساعت اول نخوابید و به صورت خود فشاری وارد نکنید.
 • عدم مصرف سیگار، انواع دخانیات، مشروبات الکلی و … در 24 ساعت اول.
 • عدم انجام ورزش و فعالیت سنگین بدنی در 24 ساعت اول.

همچنین بخوانید : مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

عوارض بوتاکس خط لبخند

مواردی مانند گز گز پوست، تورم های خفیف و کمی خارش در روزهای اول طبیعی می باشد و کم کم برطرف می گردد و جز عوارض دائمی یا خطرناک تزریق بوتاکس نمی باشند.

این روش درمانی در دسته درمان های ایمن قرار می گیرد که بسیار کم خطر است. با این حال مراجعه به یک متخصص حرفه ای و با تجربه کمک می کند همان درصد خطر بسیار کم در تزریق بوتاکس خنده نیز بسیار کنترل شود.

یکی از مواردی که بسیار محدود اتفاق افتاده است مسمومیت ناشی از تزریق بوتاکس می باشد. از نشانه های این مشکل وجود اختلال تنفسی و یا صحبتی بعد از عمل است. در این مواقع بلافاصله شرایط را به پزشک خود گزارش کنید.

موارد دیگری مانند آبریزش بینی، سردرد و بی حسی در مواردی که فرد دارای حساسیت هایی است به صورت محدود ایجاد می شود و معمولا در روزهای اول برطرف می شوند.

هزینه تزریق بوتاکس خط لبخند

از آنجایی که میزان خدماتی که برای هر فرد ارائه می شود با توجه به شرایط پوست فرد، سن فرد، عمق خط خنده، مواد استفاده شده، متخصص، محل کلینیک و… متفاوت است، هزینه تزریق بوتاکس خط خنده نیز متفاوت می شود. به همین خاطر ابتدا باید فرد یک مراجعه اولیه داشته باشد و بعد از معاینه، گزارش دقیقی در مورد هزینه ها دریافت نماید.

نتایج و میزان ماندگاری بوتاکس خط لبخند

نتایج و میزان ماندگاری بوتاکس خط خنده

می توان نتایج حاصل از تزریق بوتاکس خط خنده را در همان روز اول مشاهده کرد، اما گاهی به دلیل سرخی و کمی تورم دقت آن را نمی توان کامل تشخیص داد. بعد از گذشته 3 تا 6 روز، فرد می تواند نتایج ایجاد شده را به خوبی مشاهده کند و از آن لذت ببرد.

در مورد ماندگاری بوتاکس خط خنده باید بیان کنیم که این روش درمانی به صورت غیر دائمی و موقت می باشد. به همین دلیل نتایج آن بعد از گذشت زمانی از بین می روند. در حالت معمول نتایج بیشتر در بازه 6 تا 12 ماه اثر گذاری خود را حفظ می کردند که با توجه به شرایط پوستی، سن فرد و عوامل بیرونی ممکن است این زمان کمی بیشتر شود و یا کمتر شود. با انجام مراقبت های مناسب می توانید اثر بخشی و ماندگاری بوتاکس خط خنده را افزایش دهید.

آیا این روش درد دارد؟

در مورد این درمان سرپایی که حدود 15 دقیقه زمان می برد، بی هوشی استفاده نمی شود و سطح به صورت موضعی بی حس می گردد. فرآیند وارد شدن سوزن تزریق به درون پوست ممکن است کمی سوزش و درد بسیار ناچیز و ملایمی را احساس کنید. اما درد بالا و یا غیر قابل تحمل در تزریق بوتاکس وجود ندارد.

تا چه حد ایمن است ؟

این روش درمانی بسیار ایمن و حتی می توان گفت کاملا بی خطر است و باید زیر نظر متخصص انجام شود. از ویژگی های مهم آن دوره نقاهت کوتاه می باشد که فرد به سرعت می تواند به زندگی عادی برگردد. به بیان دیگر نه تنها این روش کاملا ایمن هست که حتی عوارض موقت و اولیه آن نیز بسیار کوتاه مدت است و در دو سه روز اول کاملا از بین می روند. عوارضی مانند خارش، تورم جزئی یا سرخ شدن پوست از این موارد هستند.

تاکید می کنیم که انتخاب یک متخصص با تجربه و حرفه، بیشترین آرامش را برای شما به همراه خواهد داشت و در کنار اینکه ایمنی درمان حفظ می شود، نتایج بسیار خوبی نیز خواهید گرفت.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *