آنچه در این مقاله میخوانید :

تزریق بوتاکس؛ روشی عالی برای از بین بردن چین و چروک

بوتاکس

تزریق بوتاکس درمانی است که در ابتدا برای کاهش چین و چروک صورت ارائه شد اما اکنون کاربردهای گوناگون پزشکی دارد مانند رفع اسپاسم و گرفتگی گردن، درمان تعریق زیاد، پرکاری مثانه و تنبلی چشم. تزریق بوتاکس از میگرن مزمن نیز میتواند جلوگیری کند.

در تزریق بوتاکس از سمی به نام انوبوتولینوم توکسین آ استفاده می شود تا عضلات مورد نظر موقتا فلج شده و حرکت و انقباض نداشته باشند. این سم توسط میکروبی تولید می شود که باعث مسمومیت بوتولیسم می شود (نوعی مسمومیت غذایی).

botox در واقع اولین دارویی بود که از سم بوتولینوم استفاده کرد. اکنون محصولات دیگر تهیه شده از این سم نیز وارد بازار شده اند که اندکی با هم تفاوت دارند.

تاریخچه ی بوتاکس

بیشتر از ۵۰ سال است که روش بوتاکس در علم پزشکی کاربرد دارد. ۱۵ سال است که استفاده از بوتاکس برای محو کردن چین و چروک پوست، رواج پیدا کرده است. همچنین در سال ۲۰۱۶، بیشتر از ۴.۵ میلیون نفر از این روش برای رفع چروک های صورت استفاده کردند.

برای نخستین بار، چشم پزشکی به نام آلن اسکات، از سم بوتولونیوم نوع A جهت درمان کردن اختلال انقباضی پلک(بلفارواسپاسم)، استفاده کرد. این کاربرد بوتاکس، در سال ۱۹۸۹ به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا(FDA) رسید.

در زمان درمان بلفارواسپاسم، آلن اسکات متوجه شد شیارهای عمیق بین دو ابرو(خط اخم)، کاملاً محو می شوند. سازمان FDA در سال ۲۰۰۲، کاربرد بوتولونیوم نوع A برای محو کردن خطوط بین دو ابرو را تایید کرد. همچنین در سال ۲۰۱۳، سازمان FDA، استفاده از بوتاکس برای محو کردن خطوط اطراف چشم را تایید کرد.

برخی از انواع مهم ترین بوتاکس ها بوتاکس مصپورت می باشد که برای مطالعه بیشتر در مورد آن می توانید مقاله بوتاکس مصپورت سایت دکتر بهمنی استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر : انواع بوتاکس

ماندگاری تزریق بوتاکس

مزایای روش بوتاکس چیست؟

روش بوتاکس، از روش های کم تهاجمی برای زیبایی پوست می باشد. این فرآورده ی تزریقی، برای رفع کردن خط های ظریف استفاده می شود و به دلیل استفاده از ماده ی بی حسی، این پروسه، دردی به همراه ندارد. این روش نیازی به جراحی ندارد.

از مزایای دیگر بوتاکس، می توان به نتایج قابل مشاهده و طبیعی بودن آن اشاره کرد. این تزریق، باعث نرم شدن و لطافت پوست می شود. همچنین به دلیل طبیعی بودن نتیجه ی این روش، دیگران متوجه تزریق انجام شده نمی شوند.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

این روش ایمن، در کلینیک های معتبر و مطب های مجهز به صورت سرپایی انجام می شود.

 1. ابتدا نقاط مورد نظر پاکسازی و بعد بی حس می شود.
 2. بعد از آن مقدار دوز تزریقی آماده می شود.
 3. در آخر توسط سوزنی باریک و ظریف مواد بوتاکس به سطح زیرین پوست در قسمت عضله مورد نظر وارد می شود.

در فیلم زیر میتوانید تمام مراحل تزریق بوتاکس را به طور کامل مشاهده نمایید.

در جلسه های اولیه، دکتر پوست برای تزریق، از دوزهای پایین استفاده می کند تا واکنش بدن را مورد ارزیابی قرار دهد. در صورت نیاز در جلسات بعد، از میزان بیشتری برای دوز استفاده می شود. به دلیل غیر جراحی بودن روش، فرد می تواند بعد از آن، به فعالیت روزمره خود ادامه دهد.

برای انجام این روش، نیازی به هیچ آمادگی قبل از تزریق نمی باشد. برای انجام این روش زیباسازی و درمانی، پزشک پرونده، فرد را از نظر سلامتی جسمی و روحی مورد ارزیابی قرار می دهد. بعد از تزریق، نیازی به بستری شدن فرد نیست. به طور کلی ، تزریق بوتاکس معمولا در مطب انجام می شود. با استفاده از سوزنهای باریک مقدار کمی از این سم وارد پوست یا عضله می شود

کاربردهای بوتاکس

امروزه روش های زیادی برای جوانسازی و زیبایی بخشیدن به پوست وجود دارد. آمارهای جهانی نشان می دهند بوتاکس، از پرطرفدارترین روش هایی است که برای رفع کردن چین و چروک ها از آن استفاده می شود. به طور کلی می توان کاربرد بوتاکس را به دو دسته ی درمانی و زیبایی تقسیم کرد.

بوتاکس، دارویی تزریقی می باشد. داروی بوتاکس، از نوعی سم به نام بوتولونیوم نوع A ساخته شده است. با حرکت عضلات صورت، چین و چروک هایی که متحرک هستند، ایجاد می شوند. این سم می تواند با فلج کردن عضلات، چین و چروک های پوست را نابود کند و به این ترتیب، باعث جوانسازی آن شود.

بوتاکس برخی سیگنالهای شیمیایی که از طریق عصبها انتقال پیدا می کنند را مهار می کند. بیشتر این سیگنالها باعث انقباض عضله می شوند. رایج ترین کاربرد آن در برطرف کردن چین و چروک پیشانی و دور چشم است. سایر درمانهایی که با این دارو صورت می گیرد عبارتند از:

 • دیستونی گردن: دردناک شدن گردن که در اثر انقباض غیر ارادی عضلات گردن رخ می دهد و باعث می شود سر به یک سمت بچرخد یا خم شود.
 • تنبلی چشم: متداولترین علت تنبلی چشم عدم تعادل در واکنش عضلات چشم در تعیین موقعیت آن است.
 • کنتراکچر یا هم کشش عضله: برخی وضعیت های عصب شناختی مانند فلج مغزی، باعث می شوند دست یا پا به سمت مرکز بدن کشیده شود. در برخی موارد این عضلات منقبض شده را میتوان با تزریق بوتاکس، شل کرد.
 • تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروز: در این وضعیت هنگامی که دما بالا نیست یا ورزش نمی کنید هم همچنان عرق می کنید.
 • میگرن مزمن: اگر میگرن بیش از 15 روز در ماه تجربه می کنید، با تزریق بوتاکس دفعات آن را میتوانید کاهش دهید.
 • اختلال عملکرد مثانه: برای کمک به بی اختیاری ادرار ناشی از پرکاری مثانه میتوان از تزریق بهره گرفت.
 • تیک چشم یا پرش پلک: در اثر انقباض حرکات پیاپی عضلات دور چشم اتفاق می افتد.

عوارض بوتاکس

عوارض و خطرات احتمالی

به طور کلی عوارض بوتاکس بسیار کم است، اما ممکن است این عوارض به دلیل تخصص نداشتن افراد تزریق کننده ایجاد شوند. به همین دلیل توصیه ی ما این است که برای این تزریق، از تخصص داشتن پزشک مورد نظر اطمینان حاصل کنید و به کلینیک های معتبر پوست و مو و مطب پزشک متخصص مراجعه کنید.

یکی از عوارض عمومی که بوتاکس دارد، قرمزی و تورم است که از واکنش های طبیعی بدن نسبت به هر روش درمانی می باشد. شدت تورم و قرمزی، به ضخامت سوزن تزریق و میزان تزریق بوتاکس بستگی دارد. واکنش های کولینرژیک، سردرد و حالت تهوع خفیف نیز، از عوارض بوتاکس هستند.

درد، از عوارض دیگر روش بوتاکس می باشد که میزان آن، به آستانه ی درد هر فرد بستگی دارد. معمولاً درد ناشی از این تزریق برای بیشتر افراد، به خوبی قابل تحمل است. در بعضی از موارد قبل از انجام تزریق، با استفاده از کمپرس سرد یا کرم های بی حسی موضعی، درد در ناحیه تزریق کم می شود.

پدیدار شدن علائمی شبیه به آنفولانزا، کبودی در ناحیه ی تزریق، افتادگی پلک و اختلال در بلع، از عوارض دیگر بوتاکس هستند که ممکن است رخ دهند. دوبینی و لوچی چشم ها، بیشتر شدن عمق خطوط گونه و افتادگی لب، از عوارض نادر بوتاکس است.

تزریق بوتاکس در صورتی که توسط پزشک مجرب صورت بگیرد، نسبتا بی خطر است. عوارض احتمالی آن به صورت زیر است:

 • درد، ورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد یا علائم شبیه به آنفلوانزا
 • افتادگی پلک یا کج شدن ابروها
 • کج شدن لبخند یا آبریزش دهان
 • خشکی چشم یا آبریزش زیاد چشم

بوتاکس تزریق شده ممکن است در بدن گسترش یابد اگر چه این اتفاق بسیار کم احتمال است. در صورتی که متوجه چنین تاثیراتی شدید فورا باید با پزشک تماس بگیرید:

 • ضعف عضله
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در بلع یا تکلم
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل مثانه

ماندگاری نتیجه تزریق چقدر است؟

اینکه این روش چقدر ماندگار است، برای هر شخص متفاوت می باشد . بستگی به یکسری عوامل دارد که عبارتند از :

 1. برندی که متخصص برای تزریق استفاده می کند، در ماندگاری بوتاکس موثر است. نتایج تزریق طی یک تا ده روز، با توجه به نوع برند، قابل مشاهده می باشد. اثر تزریق بین سه تا شش ماه، بدون جراحی و احساس درد باقی می ماند. هر چه محلول مورد استفاده کیفیت بیشتری داشته باشد، نتیجه ی آن دیرتر قابل مشاهده است. در هر صورت، برندهای با کیفیت، مدت زمان ماندگاری بالایی دارند. معمولاً تاثیر تزریق بین ۴ تا ۶ ماه باقی می ماند و بعد از آن، مجدداً به تزریق نیاز است.
 2. یکی از عوامل مهم برای ماندگاری اثر تزریق، داشتن آرامش روحی است. برای تخلیه ی فشارهای روحی و استرس، باید عضلات صورت را منقبض کرد. با این که ممکن نیست عضلات منقبض شوند، اما ماندگاری اثر تزریق با این کار کاهش می یابد.
 3. استعمال دخانیات و عدم استفاده از ضد آفتاب، عینک و کلاه لبه دار، ماندگاری تزریق را کاهش می دهند.
 4. مدت زمان تاثیر گذاری آن بستگی به مشکلی که بابت آن بوتاکس تزریق کرده اید دارد. به طور کلی اثر آن سه ماه یا بیشتر، طول می کشد. برای حفظ کارایی آن باید تزریق را تکرار کنید.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

 •  تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و شیرده،
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون یا رقیق کننده ی خون مصرف می کنند 
 • افرادی که به بیماری های عضلانی، عصبی یا بعضی بیماری های پوستی مبتلا هستند، نباید بوتاکس تزریق کنند.
 • این روش برای افرادی که در محل تزریق، تبخال یا عفونت فعال دارند، توصیه نمی شود.

توصیه میشود اگر از عرق کردن خسته شدید این مقاله را بخوانید :تزریق بوتاکس زیر بغل

برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که چین و چروک های زیادی روی پوست خود دارند، برای تزریق بوتاکس مناسب هستند. این تزریق، ممکن است برای رفع چین و چروک های عمیق، زیاد موثر نباشد. به همین دلیل برای رفع چین و چروک های عمیق، از درمان های جانبی همراه با درمان بوتاکس، استفاده می شود.

افرادی که سن آن ها بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد، برای بوتاکس مناسب می باشند. افراد برای این تزریق، باید شرایط سلامت عمومی داشته باشند و به بیماری های نقص کننده ی سیستم ایمنی بدن مبتلا نباشند. کسانی که سطح انتظار آنها از نتیجه ی بوتاکس غیر واقعی نیست، برای تزریق بوتاکس، مناسب هستند.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس چیست؟

 • بعد از تزریق، فرد باید از وارد کردن فشار و ماساژ دادن محل تزریق پرهیز کند.
 • تا چند ساعت بعد از تزریق، از خوابیدن، خودداری شود.
 • بعد از انجام این روش، نباید صورت را به سمت پایین قرار داد.
 • همچنین فرد باید از مواد شیمیایی و مواد اسیدی دوری کند.
 • پس از این روش درمانی، فرد نباید در معرض حرارت باشد. حرارت، باعث بالا رفتن فشار خون، کبودی و افزایش التهاب می شود.
 • بعد از پروسه ی تزریق، باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، دوری کرد.
 • بهتر است به مدت یک روز پس از تزریق، از مصرف مواد حاوی الکل و کافئین، پرهیز شود.
 • در روزهای اولیه پس از این که تزریق انجام شود، نباید از کرم و مواد آرایشی استفاده کرد.
 • همچنین باید تا چند روز پس از تزریق، از خم شدن پرهیز شود.
 • بعد از انجام از این روش زیباسازی و درمانی، به مدت چند روز باید از فعالیت های سنگین و ورزش کردن خودداری شود.

همچنین بخوانید : نحوه ی خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

از روش بوتاکس در چه مواردی استفاده می شود؟

از کاربردهای زیبایی بوتاکس، می توان به رفع چین و چروک های اطراف چشم (چین های پنجه کلاغی) اشاره کرد. همچنین این روش زیباسازی، برای رفع خط اخم (خط بین دو ابرو) و از بین بردن خط های افقی موجود در پیشانی نیز، کاربرد دارد.

چروک های موجود در پوست گردن با انجام این تزریق رفع می شوند. از این تزریق، برای بالا بردن گوشه های لب، از بین بردن خط خنده و رفع چین و چروک های چانه نیز، استفاده می شود. همچنین بالا بردن نوک بینی برای زیبایی، از کاربردهای دیگر این روش است که می توان به آن اشاره کرد.

از این روش برای درمان کردن دیستونی یا کجی گردن، افتادگی پلک ها، اندام های فلج شده و پرکاری مثانه استفاده می شود. این روش، برای جلوگیری از تعرق بیش از حد زیر بغل و کف دست و پا استفاده می شود. با تزریق در این نواحی، اعصاب سمپاتیک حالتی طبیعی پیدا می کنند.

از بوتاکس، برای درمان بزرگی پروستات و افتادگی سینه ها استفاده می شود. همچنین این روش، برای درمان اختلالات ماهیچه ای، مثل لوچی و تنبلی چشم نیز، کاربرد دارد. رفع شل شدگی اسفنکتر تحتانی مری، از موارد دیگری است که با بوتاکس قابل درمان می باشد.

مزایای روش بوتاکس چیست؟

روش بوتاکس، از روش های کم تهاجمی برای زیبایی پوست می باشد. این فرآورده ی تزریقی، برای رفع کردن خط های ظریف استفاده می شود و به دلیل استفاده از ماده ی بی حسی، این پروسه، دردی به همراه ندارد. این روش نیازی به جراحی ندارد.

از مزایای دیگر بوتاکس، می توان به نتایج قابل مشاهده و طبیعی بودن آن اشاره کرد. این تزریق، باعث نرم شدن و لطافت پوست می شود. همچنین به دلیل طبیعی بودن نتیجه ی این روش، دیگران متوجه تزریق انجام شده نمی شوند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس بستگی به عوامل مختلفی مانند : حجم بوتاکس ، کیفیت بوتاکس ، مدت زمان ماندگاری بوتاکس و برخی از موارد دیگر دارد ، که شما عزیزان جهت مطالعه بیشتر در مورد هزینه تزریق بوتاکس می توانید مقاله هزینه تزریق بوتاکس سایت دکتر بهمنی را مطالعه کنید.

بوتاکس چه کاربرد درمانی دارد؟

یکی از کاربردهای درمانی بوتاکس، درمان کمردرد می باشد. این درمان به مدت زمان ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تزریق نیاز دارد. روند این درمان باید بین سه تا چهار ماه ادامه داشته باشد. این روش درمانی می تواند التهابات کمر و اسپاسم های عضلات این قسمت از بدن را کاهش دهد یا از بین ببرد.

از این روش تزریقی، برای درمان شقاق نیز استفاده می شود. این بیماری به علت ترک پوست یا زخم در ناحیه ی مقعد ایجاد می شود. وارد شدن فشار بیش از حد به این قسمت از بدن، باعث این اتفاق می شود. با تزریق بوتاکس و فلج کردن عضله ی اسفنکتر، به مدت ۳ تا ۶ ماه اسپاسم در این ناحیه رفع می گردد.

کاربرد درمانی دیگر بوتاکس، برای رفع مشکلات پوستی مثل اسکارهای برجسته یا گوشت اضافه می باشد. رشد بیش از حد سلول ها، باعث ایجاد شدن گوشت اضافه روی سطح پوست می شود. با این تزریق، می توان از رشد بیش از حد سلول ها و ایجاد شدن مشکلات پوستی جلوگیری کرد.

تفاوت بین ژل و بوتاکس

سوالات متداول

آیا بوتاکس و ژل یکی است؟

خیر. ژل به مواد پر کننده (فیلر) گفته می شود که برای پر کردن چین و چروکها یا برجسته کردن یا پر کردن برخی نواحی بدن یا صورت (مانند لب و گونه) انجام می شود اما بوتاکس با متوقف کردن فعالیت عضله، چین و چروک را از بین می برد.

به چقدر تزریق بوتاکس نیاز دارم؟

تعداد تزریق بستگی به عوامل مختلف دارد از جمله گستردگی ناحیه ای که می خواهید درمان کنید. تعداد آن را پزشک بر اساس محدوده درمان، تخمین می زند.

از چه زمانی نتیجه بوتاکس قابل مشاهده خواهد بود؟

تزریق بوتاکس معمولا یک تا سه روز پس از درمان، تاثیر می گذارد.

آیا میتوان در بارداری یا شیردهی بوتاکس کرد؟

معمولا توصیه می شود از استفاده از این درمان در دوران بارداری یا شیردهی پرهیز کنید. همچنین بو تاکس در کسانی که به پروتئین گاو آلرژی دارند نباید استفاده شود.

آیا تزریق بوتاکس به بیهوشی و بستری نیاز دارد؟

خیر. این تزریق نیازی به بستری شدن و بیهوشی ندارد.

آیا بعد از تزریق بوتاکس می توان ورزش کرد؟

پس از این تزریق، تا یک روز نباید ورزش کنید. همچنین باید انجام دادن فعالیت هایی که سبب تعرق می شوند، خودداری کنید.

نتایج بوتاکس چه زمانی مشاهده می شود؟

نتایج کلی این روش ممکن است به مدت ۱۴ روز طول بکشد. معمولاً بین ۴ تا ۵ روز، نتایج تزریق قابل مشاهده می باشند.

چگونه بفهمیم به بوتاکس حساسیت داریم؟

افراد می توانند قبل از تزریق، تست بوتاکس را انجام دهند. درد، خارش، ورم، کبودی و جوش زدن پوست، از نشانه های حساسیت به بوتاکس هستند.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

16 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر . درد تزریق بوتاکس غیر قابل تحمله ؟ با بی حسی انجام می دین ؟

  1. سلام روز بخیر.
   خیر درد تزریق غیر قابل تحمل نیست ؛ دردی هم که با تزریق همراه می باشد گذرا ، موقت و مهم تر از همه طبیعی است .
   اما اگر پوست شما حساسیت بالایی نسبت به درد دارد، باید به پزشک اطلاع دهید و در آن صورت از کرم های بی حسی موضعی برایتان استفاده می شود .

  1. سلام روز بخیر .
   روی تمامی نواحی صورت مانند بالای بینی ، خط خنده ، گوشه ی چشم و در کل تمام نواحی که با تغییر حالت دچار چین و چروک می شوند می توان بوتاکس تزریق کرد .
   همچنین این تزریقات در قسمت هایی اعم از بالای لب و گردن نیز می تواند تاثیر موفقی داشته باشد

 2. سلام. آیا بعد از تزریق بوتاکس لازم هست که محل درمان را مالش دهیم؟

  1. سلام روز خوش .
   خیر نیاز به ماساژ نیست. اگر هم نیاز به ماساژ بخشی از صورت باشد خود پزشک بهتون اطلاع می دهند.

  1. سلام وقت بخیر .
   بوتاکس و فشار خون ارتباطی با هم ندارند ولی بهتر است اگر بیماری زمینه ای دارید ، ابتدا با پزشک خود درمیان بگذارید

  1. سلام روز خوش .
   بهتر است تا 24 ساعت پس از تزریق از لوازم آرایشی استفاده نشود.

  2. سلام آیا می توان برای فرو رفتگی های صورت از بوتاکس استفاده کرد؟

   1. سلام وقت بخیر
    خیر؛ بوتاکس خاصیت پر کنندگی ندارد. برای پر کردن فرو رفتگی های صورت می توانید از انواع فیلرها از جمله ژل استفاذه نمایید.

    1. سلام وقت بخیر.
     پس از 24 ساعت می توانید به انجام امور روزمره تان برسید و محدودیتی وجود ندارد.

  1. سلام وقت بخیر
   به برند بوتاکس بستگی دارد اما تقریبا طی 2 الی 7 روز می توانید اثرات رو مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *