آنچه در این مقاله میخوانید :

انواع بوتاکس

یکی از روش های درمانی مشکلات پوست به خصوص در ناحیه صورت و همچنین یکی از عمل های زیبایی موضعی که امروزه انجام می شود، مربوط به بوتاکس صورت است. شناخت انواع بوتاکس صورت، دانستن زمان ماندگاری بوتاکس، بهترین مارک و برند بوتاکس، تفاوت هایی که بین برندهای مختلف بوتاکس وجود دارد و… همگی جزء مطالب و موضوعات مهمی هستند که می توانیم در این مقاله به آن ها بپردازیم.

بوتاکس چیست؟

اولین و مهم ترین سوال آن است که بوتاکس چیست؟ بوتاکس به نوعی سم خفیف یا ضعیف شده باکتری بوتولینیوم گفته می شود که به عضلات صورت تزریق شده و با فلج نمودن این عضلات سبب می شود تا خطوط و چین و چروک های ریز و درشتی که بر روی پوست افتاده است، از بین برود.

از زمانی که این روش برای جوان سازی پوست استفاده شد، حدود 15 سال می گذرد و تا به امروز همچنان محبوب ترین روش در بین روش های زیبایی باقی مانده است.

انواع بوتاکس ایرانی و خارجی

از لحاظ منبع تولید بوتاکس می توان گفت دو نوع بوتاکس ایرانی و خارجی وجود دارد. اما مسلما بوتاکس های خارجی نیز فقط مربوط به یک یا چند کشور محدود نیستند، بلکه تقریبا بسیاری از ابرقدرت های دنیا در حال حاضر بوتاکس تولید می کنند که بوتاکس های بسیار با کیفیتی نیز به شمار می روند.

در ادامه در خصوص شش مورد از برترین و بهترین بوتاکس ها که در حال حاضر از آن ها برای تزریق و جوان سازی پوست استفاده می شود، صحبت خواهیم کرد.

1بوتاکس آلرگان آمریکایی یکی از انواع بوتاکس-بوتاکس آلرگان آمریکایی (BOTOX)

اولین مورد بوتاکس آلرگان است که توسط ایالات متحده آمریکا به تولید می رسد. آلرگان یکی از شرکت های آمریکایی به حساب می آید که از پیشگامان این عرصه بوده است.

تقریبا می توان گفت از زمانی که آلرگان سم بوتاکس را از صاحب امتیاز آن خریداری کرد و در درمان بیماری های پوستی و به خصوص در قسمت صورت به کار برد حدود 4 دهه می گذرد.

نام بوتاکسی که توسط این شرکت تولید می شود BOTOX است و به تایید وزارت بهداشت، غذا و داروی آمریکا نیز رسیده است.

امروزه از بوتاکس BOTOX هنوز هم در بسیاری از کشورها و از جمله ایران به عنوان یک ماده با کیفیت و درجه یک استفاده می شود، اما عجله نکنید زیرا مسلما برندها و محصولات بهتر و ارزان تری نیز پیدا خواهند شد.

بوتاکس دیسپورت اروپایی یکی از انواع بوتاکس

 

2-بوتاکس دیسپورت اروپایی (DYSPORT)

دومین برند بوتاکس برند دیسپورت است که محصول اتحادیه اروپا بوده و در ایران بسیار محبوب و معتبر است. وجود ناخالصی در بوتاکس باعث می شود تا عوارض جبران ناپذیری برای بیمار به وجود بیاید.

در ماده بوتاکس دیسپورت هیچ گونه ناخالصی وجود ندارد و همین موضوع باعث عدم عوارض این نوع از ماده تزریقی می شود. بوتاکس دیسپورت معمولا بین دو الی 7 روز پس از آن که تزریق شد تاثیرات خود را بر جای می گذارد.

بوتاکس مصپورت ایرانی یکی از انواع بوتاکس

 

 

3-بوتاکس مصپورت ایرانی (MASPORT)

سومین نوع بوتاکس، بوتاکس مصپورت است که به علت مشابهت نام آن با نوع دیسپورت ممکن است با آن اشتباه گرفته شود، اما این نوع بوتاکس یک محصول کاملا ایرانی است و تنها تفاوت آن از لحاظ قیمتی است که بسیار کمتر از بوتاکس دیسپورت است.

جای نگرانی نیست زیرا این محصول بسیار با کیفیت بوده و تا به حال عوارض خاصی در خصوص آن گزارش نشده است.

 

4-بوتاکس کانیتوکس چینی (KANITIX)

این نوع محصول مربوط به کشور چین است. از جمله مهم ترین ویژگی هایی که این محصول دارد قیمت پایین آن است و همان طور که از قدیم الایام نیز گفته اند، “هیچ ارزانی بی علت نیست.” ارزان بودن این محصول نیز نکات منفی خاص خودش را دارد.

وجود ناخالصی در این بوتاکس سبب شده است تا قیمت بوتاکس کانیتوکس پایین بیاید، اما همین ناخالصی سبب بروز عوارضی همچون تار شدن دید چشم ها، افتادگی پلک ها و همچنین دید چندتایی در چند هفته اول شده است.

بوتاکس زئومین آلمانی یکی از انواع بوتاکس

 

 

5-بوتاکس زئومین آلمانی (XEOMIN)

پنجمین نوع بوتاکس که پس از مواد دیسپورت و مصپورت بسیار محبوب و مورد استفاده مردم است، بوتاکس زئومین است که محصول کشور آلمان می باشد. این نوع از بوتاکس نیز به علت دریافت تاییدیه های مختلف از سازمان ها دارای کیفیت بالایی است.

 

 

 

بوتاکس نرونوکس کره ای یکی از انواع بوتاکس

6-بوتاکس نرونوکس کره ای (NEURONOX)

اما مورد بعدی بوتاکس که شاید حتی افرادی که در این وادی زیاد اطلاعات دارند نیز از آن بیخبر باشند، بوتاکس نرونوکس است که محصول کشور کره جنوبی است.

این محصول را می توان هم با کیفیت و هم مقرون به صرفه دانست، زیرا علاوه بر این که ناخالصی ندارد، قیمت بسیار مناسبی را نیز نسبت به مدل های مشابه آلمانی و اروپایی خود دارد.

شرکت کره ای Medy-Tox در یک بازه زمانی قبل از 1990 توسط متخصصین و دانشمندان کره ای تحقیقات گسترده ای را برای تولید سم بوتولینوم انجام داد. در نهایت این شرکت توانست سم بوتولینوم نوع A را به صورت 100 واحدی با برند نورونوکس وارد بازار رقابتی بوتاکس کند. در مدت کوتاهی با دریافت نتایج اثرگذاری نورونوکس، استقبال از این برند افزایش یافت و بازارهای جهانی نیز به صورت گسترده آن را سفارش دادند.

ماندگاری این برند نیز بازه زمانی 3 الی 4 ماه را در اختیار قرار می دهد و فرآیند تزریقی مشابه با سایر برندها در زمان استفاده طی می گردد.

7- برند آزالور Azzalure

یک محصول ساخت کشور انگلستان است و از نظر کلاس رده بندی مانند زئومین حاوی سم بوتولونیوم نوع A می باشد. شاید از نظر تاریخچه و عمر تولید، این برند زیاد قدیمی نباشد اما از نظر نتایج و کیفیت نهایی توانسته است با بالاترین برندهای جهانی در زمینه تزریق بوتاکس رقابت کند. دارای تاییدیه انگلستان برای استفاده زیبایی می باشد و برای چین و چروک و ایجاد فلجی در عضلات استفاده می گردد.

فرآیند تزریق این برند نیز مانند سایر برندهای بوتاکس به زیر پوست انجام می شود اما تفاوتی که می توان برای آن قائل شد میزان ماندگاری برند آزالور است. نتایج برای این برند ماندگاری بیشتری نسبت به برندهای بوتاکس و زئومین ثبت کرده اند. در برخی موارد ماندگاری آزالور به 5 ماه هم رسیده است.

همچنین بخوانید : بوتاکس دیستون چیست؟

  8- برند درماتوکس DermaTox

در دسته جدیدترین برندهای حال حاضر قرار می گیرد و برای آن ویژگی های متفاوتی بیان شده است. در خیلی موارد به عنوان مصرف درمانی برای جای زخم، جوش و یا از بین بردن منافذ پوستی در کنار مصارف زیبایی از بین بردن چین و چروک استفاده می گردد.

ماده اصلی تشکیل دهنده آن سم بوتولینوم می باشد و توسط سوزن به ناحیه مورد نظر به صورت تزریق به بافت پوستی انجام می گیرد. تزریق بوتاکس با برند درماتوکس طولانی نیست و در کمتر از 15 دقیقه متخصص آن را برای شما انجام می دهد.

برای این برند بازه ماندگاری بسیار گسترده ای اعلام شده است که از 3 ماه الی 9 ماه می باشد. این گستردگی شاید برای فردی که یک بار قصد استفاده داشته باشد خوب باشد ولی برای استفاده همیشگی باید تمدید در همان فاصله سه الی چهار ماه انجام شود.

نتایج کامل تزریق درماتوکس در بازه یک الی دو هفته ای به صورت کامل نمایان می گردد.

ماندگاری انواع مختلف بوتاکس

انواع مختلف بوتاکس دارای کیفیت های متفاوتی نیز هستند. این محصولات با کیفیت های گوناگون معمولا ماندگاری های مختلفی نیز دارند.

معمولا بوتاکس هایی که محصول کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند میزان ماندگاری بیشتری نیز بر روی صورت دارند؛ البته یک نوع بوتاکس ایرانی به نام مصپورت نیز ماندگاری خوبی دارد.

به صورت کلی بوتاکس در یک بازه 4 الی 6 ماهه به صورت موثر بر روی صورت شما باقی می ماند. البته لازم به ذکر است که عوامل مختلفی بر روی این میزان ماندگاری تاثیر دارند.

میزان کشسانی پوست، میزان عمق چین و چروک ها، سن، حالت های چهره، میزان مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی، خشک یا چرب بودن پوست، میزان مراقبت های فرد از پوست، رژیم غذایی، بیماری ها، ژنتیک فرد و حتی جنسیت از جمله مهم ترین عواملی هستند که پس از کیفیت بوتاکس بر روی ماندگاری آن تاثیر گذارند.

همچنین بخوانید : بررسی کامل کربوکسی تراپی

بهترین برند بوتاکس چیست؟

بهترین برند بوتاکس موجود در بازار ایران امروزه چند برند هستند که بسیار شناخته شده بوده و همچنین پزشکان بسیاری از آن ها استفاده می کنند.

تمامی شش موردی که در قسمت های قبلی به آن ها اشاره شد در بازار وجود دارند و جزء برندهای خوبی محسوب می شوند، اما از این میان برند دیسپورت یکی از بهترین برندها است و نه تنها در بازار ایران، بلکه در بازار دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی نیز این برند حرف اول را می زند. در ادامه می توانید در مورد انواع بوتاکس و نحوه تشخیص برندهای تقلبی مطالعه بیشتری داشته باشید.

نحوه تشخیص برندهای بوتاکس تقلبی

نحوه تشخیص برندهای بوتاکس تقلبی

تا اینجا برندهای بوتاکس بسیار مناسب و با کیفیتی را معرفی کردیم. مسلما مواد بوتاکس نیز همچون هر ماده دیگری دارای انواع اصلی و تقلبی هستند. چگونه می توانیم بین برندهای بوتاکس اصلی و تقلبی متوجه تفاوت ها شویم؟ و چطور می توانیم انواع بوتاکس مو تقلبی را تشخیص دهیم؟

1-مشخصات روی برچسب دارو

اولین مورد مربوط به برچسبی می شود که بر روی بسته بندی بوتاکس چسبانده شده است. بر روی یک بسته بندی که مربوط به مشخصات سازنده دارو می شود، باید نام کشور سازنده، نام کارخانه، آدرس دقیق کارخانه، شماره و کد تولیدی و…ذکر شده باشد.

بر روی محصولات تقلبی معمولا به دلیل بیسوادی قاچاقچیان فقط نام یک کشور را به عنوان مبدا تولید کننده بوتاکس می چسبانند و دیگر هیچ چیزی وجود ندارد.

2-قیمت بوتاکس

دومین مورد مربوط به قیمت بوتاکس است که این قیمت نیز به صورت مستقیم مربوط به وجود یا عدم وجود ناخالصی در دارو می شود. هرقدر ناخالصی در بوتاکس بیشتر باشد، آن ماده قیمت کمتری دارد و همچنان دارای عوارض بیشتری نیز است.

3-ماندگاری بوتاکس

سومین مورد نیز مربوط به میزان ماندگاری بوتاکس می شود. این مورد را نمی توانید پیش از انجام تزریق متوجه شوید، بلکه حتما باید تزریق انجام شود.

بوتاکس اصلی بین 4 الی 6 ماه دوام دارد و اگر بوتاکسی که تزریق کرده اید در زمانی کوتاه تر از این زمان از بین رفت مسلما آن ماده تقلبی بوده و اثرات جانبی نامطلوبی نیز خواهد داشت.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید.
[Total: 0 Average: 0]
دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

3 پاسخ

  1. سلام عذرمیخام بوتاکس من برند (دیسپورت) بود موادش که باز میشه برای چند نفر میشه استفاده کرد و بعداز بازشدن چقدر وقت میشه نگه داشت برای نفرات بعدی؟؟؟؟

  2. موقعی که مواد بوتاکس باز میشه برای چندنفر استفاده میشه و چقدر وقت بعداز باز شدن میشه استفاده کرد وبه نفرات بعدی تزریق کرد؟؟؟ (دیسپورت) برندی که دکتر برای من باز کرد ،،،،،،

    1. بوتاکس ها بر اساس حجم که دارند مثلا بوتاکس دیسپورت برای ۳ نفر قابل استفاده است ،شما بعد از باز کردن و رقیق کردن در دیسپورت تا زمانی که انقضا داشته باشد قابل استفاده است.
      ولی بعضی از برند ها یک نفره است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *