آنچه در این مقاله میخوانید :

آیا کسانی که دیابت دارند می توانند مزوتراپی انجام دهند؟

درمان های زیبایی و افزایش کیفیت ظاهری پوست و موی افراد از جمله موارد بسیار پر طرفداری می باشد که در شرایط مختلف افراد علاقه مند به استفاده از آنها می باشند. در برخی شرایط وجود یک بیماری مانند دیابت ممکن است محدودیت های زیادی را برای فرد بوجود آورد و امکان انجام عمل های زیبایی یا دیگر روش های تقویت پوست و مو وجود نداشته باشد. به همین خاطر این سوال از سوی بیماران دیابتی مطرح می گردد که آیا کسانی که دیابت دارند می توانند مزوتراپی انجام دهند؟ در این مطلب به صورت تخصصی به شرایط مختلف و نکات ویژه ای می پردازیم که یک فرد در صورت داشتن دیابت برای انجام مزوتراپی باید نسبت به آنها آگاه باشد.

مزوتراپی چیست؟

فرآیند مزوتراپی به عنوان روش درمانی شناخته می شود که طی تزریق های گسترده اما جزئی، مواد مغذی مورد نیاز پوست و مو از جمله ویتامین ها، آمینو اسیدها، مواد معدنی، مواد هورمونی و … به سطح پوست منتقل می شوند. با تزریق این مواد به محل های مورد نیاز، کمبودهای موجود جبران می شود و باعث تقویت پوست و مو می گردد.

ترکیب مواد تزریقی، توانایی متخصص در تزریق، تجربه و سرعت عمل متخصص، تزریق به محل های صحیح و … از عواملی است که در مزوتراپی اهمیت دارد و برای افرادی که دچار دیابت می باشند، سطح این اهمیت به مراتب افزایش می یابد تا از ایجاد عفونت های خطرناک یا تشدید عفونت جلوگیری شود.

برای افراد دیابتی مزوتراپی انجام می شود؟

برای افراد دیابتی مزوتراپی انجام می شود

بر می گردیم به سوال اصلی این مطلب و با توجه به مقالات و پژوهش ها، می بینیم که افراد دیابتی می توانند مزوتراپی انجام دهند و متخصص مزوتراپی نیز این روش را با ارائه نکات و در نظر گرفتن مراقبت هایی انجام می دهد. مهمترین نکته برای انجام مزوتراپی در افراد دیابتی، کنترل سطح قند خون می باشد. زمانی که به خوبی قند خون مدیریت شود و به سطحی پایدار برسد، انجام مزوتراپی با خیال راحت صورت می گیرد.

نگرانی دوم برای افراد مبتلا به دیابت، اختلال عملکرد در سیستم ایمنی بدن فرد می باشد. در زمان بیماری سیستم ایمنی بدن متفاوت عمل می کند و در خیلی موارد عفونت های جزئی گسترش می یابند و موجب بیماری ها و عفونت های گسترده تر می شوند. بهترین پزشک مزوتراپی این نکته را حتما در نظر می گیرد.

زمانی که در جلسه مشاوره و معاینه اولیه حضور پیدا کردید، باید تمام مستندات مربوط به بیماری دیابت خود را ارائه دهید و مشورت کاملی از متخصص دریافت کنید. در این جلسه نکات هشداری، مزایا، معایب، مراقبت های قبل و بعد از مزوتراپی و … به شما اطلاع داده می شود.

مزوتراپی برای افراد دیابتی با عفونت ‌های مزمن

برای این دست افراد که دچار عفونت های مزمن از جمله عفونت های پوستی، عفونت تنفسی، عفونت ادراری و .. هستند نیز مزوتراپی با شرایط ویژه انجام می شود. یک عفونت مزمن امکان افزایش سطح قند خون را ایجاد می کند و باید پزشک در نوع محلول تزریقی، میزان آن، فرآیند تزریق، مراحل تزریق و … دقت بالایی داشته باشد.

شرایط بیمار قبل از تزریق به صورت کامل مورد معاینه قرار می گیرد، الزام انجام مزوتراپی بررسی می شود. در صورت نیاز به این روش درمانی و عدم وجود خطر برای فرد، با تمهیدات ویژه درمان صورت می گیرد.

آیا مزوتراپی عامل عفونت در افراد دیابتی است؟

آیا مزوتراپی عامل عفونت در افراد دیابتی است

به خودی خود مزوتراپی عفونت ایجاد نمی کند. البته به توانایی، تخصص و تجربه پزشک بسیار بستگی دارد و ممکن است در مواردی التهاب، کبودی پوست و … ایجاد شود. مشکلی که مزوتراپی در افراد دیابتی ممکن است ایجاد کند افزایش خطر عفونت ها است. درواقع برای این افراد هر نوع تزریقی ممکن است منجر به افزایش عفونت گردد. از آنجایی که در مزوتراپی نیز برای انتقال مواد مغذی، ویتامین ها، داروها، آمینو اسیدها و … نیاز به انجام تزریق وجود دارد، ممکن است خطر عفونت افزایش پیدا کند. در این افراد سیستم ایمنی بدن در حالت پایدار نیست و عملکرد آن با اختلال همراه است که منجر به افزایش حساسیت نسبت به عفونت ها می گردد. زمانی که سطح قند خون نیز کنترل نشود و افزایش یابد، وضعیت وخیم تر می گردد.

متخصص حرفه ای در این زمینه می تواند کمک زیادی به فرد داشته باشد و با ارائه نکات مراقبتی قبل و بعد از مزوتراپی مو و صورت، این خطرات را تا مقدار زیادی کاهش دهد.

آیا مزوتراپی برای افراد دیابتی خطرناک است؟

تحت شرایط پایدار، با سطح قند خون کنترل شده و رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی، مزوتراپی خطری برای فرد دیابتی نخواهد داشت. فقط باید توجه داشته باشید که عوارض مزوتراپی صورت برای افراد سالم نیز متفاوت است و در بیماران دیابتی هم ممکن است اثرات مختلفی را به همراه داشته باشد. در صورت اتفاق عوارض جانبی حتما به پزشک مراجعه کنید و فرآیند درمان را زیر نظر او ادامه دهید.

شایع ترین عوارض مزوتراپی در افراد دیابتی شامل انواع التهاب، ایجاد تورم، احساس درد و حساسیت های پوستی در محل های تزریق می باشد. حساسیت های پوستی مانند خشکی پوست، ترک برداشتن پوست، التهاب مویرگ ها و … بیشتر مشاهده شده است.

حساسیت های خارشی، تنگی نفس و آنافیلاکسی نیز به مقدار کمتر و در موارد محدود گزارش شده است. متخصص باید با توجه به شرایط بدنی فرد و در نظر گرفتن حساسیت ها از مواد مزوتراپی خاصی استفاده کند.

مراقبت های قبل از مزوتراپی برای افراد دیابتی

برای دستیابی به بهترین نتیجه درمان با کمترین میزان خطر و عوارض نیاز است که قبل از مزوتراپی مراقبت های زیر را انجام دهید:

 • مدیریت قند خون: قبل از اینکه مزوتراپی انجام شود، باید سطح قند خون در محدوده مناسب و تایید شده ای قرار بگیرد. در این زمینه می توان به رعایت نکات دارویی و دستورالعملی پزشک دیابت توجه کرد.
 • بهداشت دست ها: حتما در زمان تزریق، پزشک باید سطح ضد عفونی بالایی را رعایت کند و در مورد دست ها این نکته از اهمیت بالاتری برخوردار است.
 • محل تزریق مناسب : با انجام معاینات اولیه باید بهترین محل تزریق انتخاب شود که کمترین میزان حساسیت و عفونت ایجاد گردد و دسترسی مناسب برای درمان عوارض احتمالی وجود داشته باشد.
 • انجام معاینات اولیه و مشاوره : قبل از انجام مزوتراپی هم متخصص بیماری دیابت و هم متخصص مزوتراپی باید معاینات کاملی را انجام دهند و به طور دقیق نکات مشاوره ای را به فرد ارائه دهند. تمام نکات مختلف را بررسی کنید.
 • روش تزریق مناسب و وسایل کار: استفاده از تجهیزات حرفه ای با بالاترین سطح عملکرد و بهداشت، همچنین انجام تزریق به روشی استاندارد و مناسب برای بیمار دیابتی صورت گیرد.
 • رعایت برنامه غذایی : باید برنامه غذایی پایداری را فرد رعایت کند تا سطح قند او در شرایط ثابتی باقی بماند و دچار تغییرات زیادی نگردد.

مراقبت های بعد از مزوتراپی برای افراد دیابتی

زمانی که درمان مزوتراپی را انجام دادید نیاز است که با رعایت مراقبت های زیر احتمال ابتلا به عفونت و همچنین ایجاد سایر عوارض احتمالی را کاهش دهید:

 • مشاهده و کنترل علائم : هرگونه التهاب، عفونت، درد، تورم و … باید به دقت کنترل شود و در صورتی که روند افزایش داشته باشد، باید به متخصص مراجعه گردد.
 • استفاده از کمپرس یخ : در صورت وجود درد احتمالی در محل تزریق می توانید از یخ استفاده کنید تا میزان درد و التهاب را به مقدار زیادی مدیریت کنید.
 • مدیریت قند خون : سطح قند خون را در دوران بعد از مزوتراپی باید به صورت پایدار نگه دارید و برنامه غذایی خود را کامل رعایت کنید. رعایت نکات پزشکی و مصرف داروها را نیز الزامی می باشد.
 • کاهش فشار ورزشی و کاری : سعی کنید بعد از مزوتراپی زمان استراحت خود را افزایش دهید و فعالیت های سنگین ورزشی و کاری انجام ندهید تا عوارض، التهاب و درد تشدید نگردد.
 • مراجعه منظم به متخصص : سعی کنید چند جلسه مشاوره ای با پزشک داشته باشید تا شرایط درمان شما به صورت دقیق معاینه شود. در صورتی که علائم عفونت و سایر عوارض تشدید شد در اولین زمان ممکن آن را به متخصص اطلاع دهید.

آیا مزوتراپی برای بیماران دیابتی با سابقه قند خون بالا مناسب است؟

آیا مزوتراپی برای بیماران دیابتی با سابقه قند خون بالا مناسب است

در صورتی که شرایط قند خون فرد ناپایدار نباشد و به درستی کنترل شده باشد، می توان برای چنین افرادی نیز مزوتراپی را انجام داد. رسیدن به سطح قند خون پایدار و سطح کنترل شده در انجام درمان های مختلف بسیار مهم است.

مزوتراپی در کنترل قند خون تاثیرگذار است؟

در مواردی گزارشات نشان می دهد که مزوتراپی نه تنها برای بیمار دیابتی خطر ندارد که برای کنترل قند خون نیز مفید است. با توجه به نوع موادی که به پوست تزریق می شود می تواند شامل داروهای کنترل کننده قند هم باشد، نتیجه کاهش سطح قند خون دور از انتظار نیست.

مزوتراپی با کاهش سطح قند خون، به بهبود عملکرد انسولین نیز کمک می کند و سطح تری گلیسیرید و کلسترول خون را نیز کم می کند.

اینکه با درمان مزوتراپی تا چه میزان سطح قند خون کنترل شود به عواملی مانند سطح قند خون اولیه، نوع داروی تزریقی، دز داروی تزریقی، سبک زندگی و تغذیه، شرایط کاری، شرایط ورزشی و … فرد بستگی دارد. متخصص با انجام معاینات به شما بیان خواهد کرد که این درمان برای کنترل سطح قند خون شما پاسخگو می باشد یا خیر.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *