آنچه در این مقاله میخوانید :

اقدامات قبل و بعد از مزوتراپی مو

یکی از روش های امروزی در زمینه تقویت و جوان سازی مو و پوست استفاده از روش مزوتراپی است که در آن مواد مورد نیاز مانند آنزیم ها، ویتامین ها و پروتئین ها به صورت مستقیم به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. اما انجام این کار به تنهایی تضمینی برای رسیدن به نتایج خوب و بازدهی عالی نمی باشد و در کنار انجام مزوتراپی این رعایت اقدامات قبل و بعد از مزوتراپی مو است که بازدهی و تاثیر این روش درمانی را چندین برابر می کند. بنابراین اگر تصمیم به انجام مزوتراپی داریم باید به طور کامل از آنها اطلاع داشته باشیم.

قبل از مزوتراپی مو چه کارهایی انجام بدهیم؟

اقدامات قبل و بعد از مزوتراپی مو

با انجام یک سری نکات مراقبتی در زمینه بهداشتی و خوراکی، می توان باعث شد که جذب و تاثیرگذاری مزوتراپی مو و پوست به مراتب افزایش یابد و در جلسات کمتری شما نتیجه بهتری را دریافت کنید. از جمله این مراقبت ها موارد زیر دارای ضرورت بیشتری هستند.

 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی در 48 ساعت قبل از انجام مزوتراپی، چرا که نوشیدنی های الکلی عامل رقیق شدن خون هستند و باعث می شوند میزان خونریزی در محل تزریق افزایش پیدا کند.
 • عدم مصرف خوراکی ها و غذاهای رقیق کننده خون در 24 ساعت قبل از مزوتراپی
 • عدم مصرف داروهای مختلف (قرص، شربت، آمپول) رقیق کننده خون در طول هفته قبل از انجام مزوتراپی. از این دست می توان انواع آسپیرین، ایبوپروفن، مکمل ها و .. را نام برد.

در کنار موارد بالا رعایت بهداشت نسبت به زمان های قبل باید بیشتر باشد و در طول هفته منتهی به مزوتراپی، نظافت پوست و موی سر به خوبی انجام شود، همچنین از تعریق و شوره زیاد در سر هم جلوگیری کنید.

بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد؟

استفاده از روش مزوتراپی به عنوان یک روش نیمه تهاجمی که بعضا از آن به عنوان روش غیر تهاجمی هم یاد می کنند در تقویت مو و پوست بسیار موثر است. اینکه در این روش میزان درد و دوره نقاهت بسیار کم است، باعث شده که به عنوان روش غیر تهاجمی با استقبال خوبی روبرو شود. اگر می خواهید این روش درمان بهترین نتیجه ممکن را بدهد و در زمینه ریزش مو، تقویت موها، امکان افزایش رویش جدید مو و هر مشکلی دیگری که بخاطر آن مزوتراپی تجویز شده است به فرآیند درمانی خوبی دست پیدا کنید، حتما نکات مراقبتی بعد از مزوتراپی مو را به طور کامل انجام دهید.

 • استفاده از کمپرس سرد در ناحیه مزوتراپی
 • عدم شستشوی سر و استحمام تا 6 ساعت پس از مزوتراپی
 • عدم استفاده از مسکن ها و داروهای رقیق کننده و ضد التهاب تا 24 ساعت پس از مزوتراپی.
 • در زمینه درد و ناراحتی بعد از مزوتراپی حتما داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.
 • عدم قرارگیری در محیط های گرمی مانند استخر، سونا و جکوزی در دو روز بعد از مزوتراپی
 • از روز دوم تا دو هفته بعد از مزوتراپی، به صورت ملایم پوست سر خود را حدود یک ربع ماساژ دهید.
 • گرما باعث کاهش نتیجه مزوتراپی می شود و برنامه های خود در زمینه سولاریوم، آفتاب گرفتن و … را به طور کامل به مدت دو هفته متوقف نمایید.
 • ورزش و پیاده روی روزانه باعث می شود جریان خون در سر بیشتر شود و کمک کننده است.
 • مصرف مایعات به خصوص آب را در دو روز اول افزایش دهید.
 • فیبر و پروتئین بالا باید از مشخصات برنامه غذایی شما در دو روز اول بعد از مزوتراپی باشد.

در کنار این موارد که به صورت عمومی باید رعایت شود، مواردی نیز به صورت تخصصی و متفاوت برای افراد مختلف در نظر گرفته می شود. از جمله اینکه با توجه به شرایط موی شما، شامپوی خاصی ممکن است توسط پزشک تجویز شود و باید از همان شامپو استفاده کنید یا اینکه برای بعضی دیگر عدم استفاده از اتو مو و سشوار را مناسب بدانند. همچنین :

 • در زمان خواب باید سر از بدن بالاتر قرار گیرد.
 • رو بالشتی به صورت منظم تعویض و شسته شود.

تاثیر مزوتراپی بر رشد مو  و در نواحی دیگر بدن

تاثیر مزوتراپی بر رشد مو  و در نواحی دیگر بدن

پوست و ریشه موی انسان نیاز به دریافت مواد معدنی، انواع پروتئین و ویتامین دارند تا در سلامت کامل به ادامه حیات خود بپردازند. زمانی که سطح دریافتی این موارد کاهش پیدا کند با مشکلات پوستی و یا ریزش مو روبرو می شویم. در فرآیند مزوتراپی به صورت مستقیم این مواد به سطح پوست و ریشه مو تزریق می شود تا کمبودهای ایجاد شده را جبران کند و باعث تقویت شود.

همچنین بخوانید : سن مناسب مزوتراپی مو

به همین خاطر از مهمترین تاثیرات مزوتراپی در مو و سایر نقاط بدن، جوان سازی و ایجاد شادابی می باشد. در کنار این مورد به کاهش ریزش موها، افزایش رشد مو و همچنین رویش موهای جدید نیز کمک می کند. نتیجه مزوتراپی و تاثیر آن برای افراد مختلف متفاوت است و با توجه به شرایط هورمونی، آنزیم ها، محیط زندگی، اقدامات قبل از مزوتراپی و مراقبت های بعد از مزوتراپی، میزان اثرگذاری نیز متفاوت خواهد بود.

آیا با مراقبت درست عوارض مزوتراپی کنترل می شود؟

مراجعه به پزشک با تجربه همراه با توانایی بالا در زمینه مزوتراپی در کنار استفاده از تجهیزات استاندارد، باعث می شود که از هر گونه ایجاد مشکل در فرآیند مزوتراپی جلوگیری شود. همچنین با رعایت نکات مربوط به مراقبت های بعد از مزوتراپی مانع این خواهید شد که حساسیت ها و عفونت های موقت بر روی پوست سر و موی شما مشکلاتی را بوجود بیاورند.

کنترل درد ناشی از مزوتراپی با مراقبت های بعد از مزوتراپی

کنترل درد ناشی از مزوتراپی با مراقبت های بعد از مزوتراپی

عدم شستشو و رسیدن آب به منافذ پوست در چند ساعت اولیه بعد از مزوتراپی این فرصت را به پوست سر می دهد تا محل سوزن ها ترمیم شود و میزان درد ناشی از سوزن ها به طور کامل رفع گردد. در صورتی که به نکات درمانی توجه نکنید ممکن است با ایجاد حساسیت ها در نواحی ورود سوزن و همچنین واکنش پوست و مو به مواد تزریقی مشکلاتی برای شما بوجود بیاید.

ریزش مو بعد از مزوتراپی

در زمینه ریزش مو ناشی از عوامل مختلف مانند ریزش موی ارثی و یا ریزش مو ناشی از استرس، فشار عصبی، بیماری، مشکلات پوستی و …. نظریات و تحقیقات بسیار گسترده است و قطعیت علمی برای کنترل این مساله وجود ندارد. در مورد مزوتراپی هم به همین شکل است که این روش درمانی به تقویت مو کمک بسیاری می کند اما در دراز مدت نمی توان گفت که با این روش می توان بر ریزش موی ارثی یا … غلبه کرد. در واقع اثرگذاری و شرایط مزوتراپی در افراد مختلف گوناگون است.

این روش میزان ریزش را تا حد زیادی کاهش می دهد و این فرصت را به فرد می دهد تا علت ریزش را به طور کامل ریشه یابی کند. از طرفی در کنار کاهش سرعت ریزش مو، به رشد موهای جدید که در این افراد به کندی صورت می گیرد کمک می کند.

مورد بعدی که مزوتراپی در تقویت و افزایش استحکام مو و میزان رویش کمک می کند، برای افرادی است که مو کاشته اند. در چنین مواردی مزوتراپی با مزایای گسترده ای که دارد، نتایج کاشت مو را بهبود می بخشد و به ماندگاری و پایداری آن هم کمک می کند.

در ریزش موهای سکه ای و منطقه ای که به صورت کوتاه مدت ایجاد می شوند، مزوتراپی تاثیر بسیار بیشتری دارد و ماندگاری آن قابل قبول تر است. اما همانطور که بیان شد، ریزش موهای هورمونی باید ریشه یابی شوند و مشکل اصلی برطرف گردد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *