آنچه در این مقاله میخوانید :

دلیل افتادگی صورت بعد ار تزریق چربی چیست؟

افتادگی پوست بعد از تزریق چربی چه دلایلی دارد؟

در کنار جذابیت هایی که روش های زیبایی از جمله تزریق چربی به صورت برای افراد و زیبا جویان دارد، نگرانی از عوارض احتمالی نیز، چالش مهمی است که با آن روبرو می شوند. اینکه بعد از تزریق ممکن است چه مشکلاتی برای پوست بوجود بیاید و نمونه هایی از تزریق های اشتباه که منجر به آسیب در پوست افراد شده، تبدیل به ترس از انجام درمان های زیبایی می باشد. قسمتی از این نگرانی ها درست و قسمتی از آن نادرست است. در این مطلب به طور تخصصی بحث افتادگی صورت بعد از تزریق چربی را بررسی می کنیم. اینکه چنین اتفاقی عمومی و فراگیر است یا ناشی از خطاهای فردی و عدم مراقبت ها می باشد؟

تزریق چربی چیست؟

در مطلب تزریق چربی به طور کامل به فرآیند انتقال چربی از سایر نقاط بدن به ناحیه صورت پرداخته شده است، در اینجا فقط به صورت خلاصه بیان می کنیم که تزریق چربی فرآیند انتقال چربی از سایر نقاط بدن به صورت می باشد. ابتدا متخصص مقدار واحد چربی مورد نظر را از قسمت هایی مانند پهلو ها، ران، باسن و شکم استخراج می کند. سپس در قسمت هایی مانند گودی دور چشم، گونه ها، پیشانی و … تزریق می کند. توانایی متخصص بسیار اهمیت دارد و یکی از دلایل احتمال افتادگی پوست بعد از تزریق چربی کم تجربگی و بی دانشی متخصص می باشد.

آیا تزریق چربی به صورت باعث افتادگی پوست می شود؟

بازدهی تزریق چربی به صورت بسیار بهتر از بوتاکس و سایر ژل های مورد استفاده می باشد. واکنش پذیری مناسب چربی با بافت بدن بسیار بالاست. چرا که این چربی از بدن خود فرد استخراج می گردد. نکته بعدی تزریق مرحله به مرحله چربی است. برای رسیدن به بهترین سطح زیبایی و جذابیت، فرآیند درمان در چند مرحله انجام می شود و چربی به صورت واحد های محدود به پوست تزریق می شود. زمانی که حجم بالایی از چربی در یک مرحله به پوست افراد میان سال تزریق گردد عوارض محدودی به همراه خواهد داشت. یکی از این عوارض افتادگی پوست است. البته چربی ها جذب بافت می شوند و از طرفی در صورت زنده نماندن سلول های چربی در سیستم بدن تجزیه می گردند. این موارد سبب می شود نگرانی بابت تزریق چربی وجود نداشته باشد.

متخصصان حرفه ای با انجام تزریق چند مرحله ای و به صورت واحدهای مشخص از همان افتادگی موقتی و پایین پوست نیز جلوگیری می کنند.

پس باید بگوییم که تزریق چربی به تنهایی عاملی برای افتادگی پوست نیست و نیروی اضافه ای را به پوست تحمیل نمی کند.

افتادگی پوست در سنین بالا و دراز مدت ناشی از عواملی مانند افزایش سن، کاهش کلاژن سازی پوست، ویژگی های وراثتی پوست، لاغر شدن صورت و بدن و … می باشد.

بیشتر بخوانید: لیفت صورت با نخ بهتر است یا تزریق چربی؟

راه‌ های ساده برای حفظ چربی‌ های انتقالی

نه تنها برای بحث افتادگی پوست و تجمیع چربی در ناحیه پایینی صورت که برای جلوگیری از گلوله شدن و ناهمگن شدن چربی در صورت، نیاز است که با انجام برخی نکات مراقبتی و یک سری راه حل های ساده، دوران بعد از تزریق را سپری کنید. مهمترین راهکار عدم اعمال هرگونه فشار در چند روز اولیه بعد از تزریق به صورت می باشد. زمانی که به صورت فشار وارد کنید و بافت چربی تازه تزریق شده در صورت تحت این فشار جابجا شود مشکلات زیادی برای شما بوجود خواهد آمد. البته زمان مراقبت های این چنینی در تزریق چربی به مراتب کمتر از سایر روش های زیبایی می باشد. چرا که واکنش پذیری سلول های چربی تزریق شده با بافت های پوست بسیار بالا می باشد.

توجه داشته باشید که انتقال و پیوند چربی حجم زیر پوست را افزایش می دهد. پس در یک درمان درست و استاندارد، نه تنها عامل افتادگی پوست نیست که سبب کشش بیشتر پوست و صاف شدن آن می شود. چربی از دست رفته زیر پوست را جبران می کند و فرآیند کلاژن سازی نیز تشدید می شود.

علت تشدید فرآیند کلاژن سازی تحریک پوست توسط ورود سوزن به آن می باشد. با ورود سوزن تزریق بافت پوست واکنش نشان می دهد، گردش خون افزایش می یابد و میزان کلاژن سازی و احیای پوست بالا می رود.

مهم ترین راه کار که می توان گفت بسیار هم اهمیت دارد انتخاب بهترین متخصص تزریق چربی به صورت می باشد. هم درمان شما با کمترین درد و بالاترین سطح انجام می شود و هم ماندگاری و سلامت شما افزایش می یابد.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی برای جلوگیری از افتادگی پوست چیست؟

مراقبت های قبل و بعد از تزریق چربی برای جلوگیری از افتادگی پوست چیست؟

در درمان های زیبایی رسیدن به بالاترین سطح انتظار و ایجاد ماندگاری طولانی ارزش و اهمیت بالایی دارد. برای تزریق چربی نیز می توان با مراقبت های لازم در تزریق چربی به مقدار زیادی به این اهداف دست پیدا کرد که در زمینه افتادگی پوست در سنین بالا جلوگیری می کند:

 • نوشیدن آب به مقدار کافی در ماه قبل از عمل
 • نرمش پوست و ماساژ پوست قبل از عمل و تزریق چربی
 • عدم مصرف سیگار و سایر دخانیات
 • عدم قرار گیری در معرض تابش مستقیم خورشید یک ماه قبل از عمل و یک ماه بعد از آن
 • تا 24 ساعت بعد از عمل بهتر است دوش نگیرید و بعد از آن تا یک هفته بدون فشار به صورت و با زمان کوتاه استحمام نمایید.
 • عدم حضور در استخر، جکوزی، سونا و سایر محیط های گرم و مرطوب تا یک هفته بعد از عمل
 • داروهای رقیق کننده خون و آسپیرین ها را دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل مصرف نکنید.
 • بعد از عمل هیچگونه فشاری به صورت و ناحیه تزریق وارد نکنید.
 • در صورت تشدید درد، التهاب و تورم در 48 ساعت بعد از عمل به متخصص مراجعه کنید.

بیشتر مطالعه کنید: بهترین سن برای تزریق چربی چه سنی است؟

همچنین بخوانید : تزریق ژل لب

مزایای تزریق چربی در رفع افتادگی پوست چیست؟

بررسی کردیم که تزریق چربی عامل افتادگی پوست نیست و نباید در مورد آن نگرانی وجود داشته باشد. حالا نقطه مقابل آن را مطرح می کنیم. اینکه تزریق چربی به دلایل زیر یک عامل رفع کننده افتادگی پوست است:

 • افزایش حجم از دست رفته زیر پوست و قرار دادن پوست در حالت کشش
 • تحریک پوست در اثر ورود سوزن تزریق به کلاژن سازی
 • افزایش کلاژن سازی ناشی از تغییرات بافتی در صورت و احیای پوست
 • برطرف شدن شل بودن پوست در نواحی دور چشم، گونه و زیر چانه
 • افزایش استحکام و خاصیت الاستیکی پوست با افزایش کلاژن سازی و بر طرف شدن افتادگی آن

در کنار بر طرف کردن چین و چروک پوست و ایجاد صورتی پر و بشاش، رفع افتادگی پوست از مهمترین مزیت های تزریق چربی می باشد.

عوارض احتمالی بعد از تزریق چربی چیست؟

برای تزریق چربی عوارض کوتاه مدت و مقطعی مانند تورم، کبودی، قرمز شدن پوست، ایجاد خارش و … وجود دارد. این عوارض مقطعی هستند و در 48 ساعت اول بعد از تزریق رو به کاهش می روند. با این حال نمی توان افتادگی پوست را به عنوان عارضه همیشگی و ثابت تزریق چربی دانست. این مشکل در موارد بسیار نادر بر اثر تزریق چربی رخ می دهد و در بیشتر موارد عوامل دیگری از جمله افزایش سن، لاغری شدید، بیماری، درمان های جانبی و … سبب افتادگی پوست می شوند.

عدم تقارن از جمله دیگر عوارض ناشی از تزریق چربی است که نقش متخصص در آن بسیار دخیل می باشد. این درمان به مقدار زیادی به تجهیزات کلینیک و توانایی متخصص بستگی دارد. چرا که درمان های دیگر به نوع ماده تزریقی، حساسیت فرد به ماده تزریقی و … بستگی دارد که در تزریق چربی این موارد مطرح نیست.

جمع بندی

بحث تزریق چربی و افتادگی پوست بیشتر با نتیجه مثبت و درمانی همراه است تا اینکه بخواهد عامل افتادگی باشد. از طرفی تزریق چربی بهترین روش برای ایجاد صورتی متقارن و بدون چروک به همراه از بین بردن مواردی مانند خط خنده، چروک پنجه کلاغی دور چشم، خط اخم و … می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران است.

کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

دکتر حمیدرضا بهمنی
دکتر حمیدرضا بهمنی

متخصص طب اورژانس و متخصص پوست، مو و زیبایی در کلینیک واقع در سعادت آباد تهران.
کلینیک دکتر بهمنی ارائه دهنده بروزترین خدمات پوست، مو و زیبایی از جمله مزوتراپی، هایفوتراپی، تزریق ژل و انواع فیلرها در صورت و لب، تزریق چربی صورت، لیفت صورت با نخ و عمل زیبایی بلفاروپلاستی می باشد.

ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تماس با دکتر بهمنی با استفاده از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

و یا فرم زیر را تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

مطالب مرتبط

سوالات خود را به صورت رایگان از پزشک اینجا بپرسید

4 پاسخ

 1. سلام من ۵ ماه چربی به صورتم زدم یک سمت صورتم حالت گلوله وسفت شده ولی اون طرف صورتم خب جذب شده راهنمایی میخوام چکار کنم رفتم دکتر جراح قرص بهم داد گفت شاید عفون

  1. سلام وقت بخیر ، این ممکنه و احتمال عفونت باشه ممکنه نحوه نگهداری پس از تزریق و یا تکنیک تزریق باشه،ولی مصرف مایعات و کربوکسی تراپی و انتی بیوتیک مصرف کنید.

 2. من و خیلی های دیگه انجام دادیم در مرحله جذب سگینگ و افتادگی بدی آورد حقیقت را بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *